Silnice je státní, takže si Mikulov musí kruhové objezdy zaplatit sám

  16:11aktualizováno  16:11
Mikulov přišel o dotaci na dva nové kruhové objezdy. Peníze ze státního rozpočtu do města nedorazí, přesto se už staví. Mikulovští však musí sedm milionů korun zaplatit z vlastní kasy. Na jiné investice už tak příští rok nezbude.

Na silnici 28. října v Mikulově se už staví kruhové objezdy. Státní dotace na ně ovšem nepřijde. Ilustrační snímek | foto: Karel PešekMF DNES

Dva kruhové objezdy mají usměrnit dopravu v ulici 28. října, která je hlavní spojnicí mezi Brnem a Vídní. Jeden z nich má dostat finální podobu ještě letos, druhý do konce dubna.

Mikulovští věřili, že na stavbu dostanou peníze ze státního rozpočtu. Stavět začali ještě před podpisem smlouvy o dotaci.

Ministerstvo financí se však nyní ozvalo, že dotaci do Mikulova nepošle. "Měli jsme slíbených sedm milionů korun s tím, že zbylých deset procent doplatí město," řekl místostarosta Eduard Kulhavý.

Podle Jakuba Haase, zástupce tiskového mluvčího ministerstva financí, totiž město nesplnilo podmínky pro přidělení peněz. "Konkrétně se jedná o vlastnictví silnice, která je státní a je předmětem činnosti Ředitelství silnic a dálnic," uvedl s tím, že město nemůže žádat o dotaci na cizí majetek.

Starosta města Rostislav Koštial přesto tvrdí, že peníze do města přijdou. "Dostaneme je až v novém roce," tvrdí. "Po osobních jednáních jsem byl ujištěn, že s financemi můžeme počítat a celou záležitost dořešíme během prvního čtvrtletí nadcházejícího roku," dodal Koštial.

Na ministerstvu financí zase tvrdí, že podmínky pro přidělení dotace budou na jaře stejné, jaké jsou dnes. "Něco jako příslib financí neexistuje," sdělil Jakub Haas z ministerstva.

Ruce pryč dává od mikulovských starostí i poslanec za ODS Pavel Suchánek, díky jehož intervenci měla dotace ze státního rozpočtu do města přijít. Poslanec však účast na mikulovském projektu popřel.

Problém s penězi hasili na posledním letošním zasedání zastupitelé. Rozhodli, že se sedm milionů korun zaplatí z rozpočtu města. Jde o krizový scénář pro případ, že dotace skutečně nebude.

V takovém případě budou investice do dalších projektů pozastaveny. "Rozpočet na investice máme deset až patnáct milionů ročně. Rozpočet na příští rok ještě není schválený, nyní tedy budeme řešit, kde by se potřebných 7 milionů dalo najít," uvedl místostarosta Kulhavý.

Ohroženy by pak podle něho určitě byly jiné projekty. "Například stavba parkoviště ve Větrné ulici či oprava některých chodníků," potvrdil.

Autoři: ,

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kamion vezl bagr a narazil do mostu, převrácený blokoval silnici v Brně

Na jihu Brna se převrátil kamion, který převážel bagr.

Na dopravní komplikace dopoledne narazili řidiči, kteří mířili z jihu do centra Brna. V Hněvkovského ulici se převrátil...

Mladá žena dala v tramvaji facku starší cestující, vadil jí její úsměv

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Facku od výrazně mladší cestující dostala v jedné z brněnských tramvají čtyřiašedesátiletá žena. Důvodem byl údajně...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Rodiče, domluvte se. Hodonínský soud zavedl ve sporech o děti novou metodu

dítě, rozvod, ilustrace

Přelomovou metodu, kterou se řeší péče o děti po rozchodu partnerů, nově zavedl Okresní soud v Hodoníně. Jako jeden z...

Další z rubriky

Muž si spletl jména žen, uraženou partnerku pak napadl v kostele

Věřící v St. Mary's Cathedral v Dublinu. Ilustrační foto

Na služebně znojemské městské policie hledala útočiště žena, kterou její partner napadl v kostele. Jako důvod rozepře...

Kamion vezl bagr a narazil do mostu, převrácený blokoval silnici v Brně

Na jihu Brna se převrátil kamion, který převážel bagr.

Na dopravní komplikace dopoledne narazili řidiči, kteří mířili z jihu do centra Brna. V Hněvkovského ulici se převrátil...

Kultuře v Brně mohou přinést peníze firmy, říká budoucí radní Fišer

Pětatřicetiletý Marek Fišer se netají tím, že jako velký propagátor legalizace...

Poté, co Markéta Gregorová (Piráti) odmítla post v nové brněnské koalici, stane se radním pro kulturu její kolega z...

Najdete na iDNES.cz