Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Silnice je státní, takže si Mikulov musí kruhové objezdy zaplatit sám

  16:11aktualizováno  16:11
Mikulov přišel o dotaci na dva nové kruhové objezdy. Peníze ze státního rozpočtu do města nedorazí, přesto se už staví. Mikulovští však musí sedm milionů korun zaplatit z vlastní kasy. Na jiné investice už tak příští rok nezbude.

Na silnici 28. října v Mikulově se už staví kruhové objezdy. Státní dotace na ně ovšem nepřijde. Ilustrační snímek | foto: Karel PešekMF DNES

Dva kruhové objezdy mají usměrnit dopravu v ulici 28. října, která je hlavní spojnicí mezi Brnem a Vídní. Jeden z nich má dostat finální podobu ještě letos, druhý do konce dubna.

Mikulovští věřili, že na stavbu dostanou peníze ze státního rozpočtu. Stavět začali ještě před podpisem smlouvy o dotaci.

Ministerstvo financí se však nyní ozvalo, že dotaci do Mikulova nepošle. "Měli jsme slíbených sedm milionů korun s tím, že zbylých deset procent doplatí město," řekl místostarosta Eduard Kulhavý.

Podle Jakuba Haase, zástupce tiskového mluvčího ministerstva financí, totiž město nesplnilo podmínky pro přidělení peněz. "Konkrétně se jedná o vlastnictví silnice, která je státní a je předmětem činnosti Ředitelství silnic a dálnic," uvedl s tím, že město nemůže žádat o dotaci na cizí majetek.

Starosta města Rostislav Koštial přesto tvrdí, že peníze do města přijdou. "Dostaneme je až v novém roce," tvrdí. "Po osobních jednáních jsem byl ujištěn, že s financemi můžeme počítat a celou záležitost dořešíme během prvního čtvrtletí nadcházejícího roku," dodal Koštial.

Na ministerstvu financí zase tvrdí, že podmínky pro přidělení dotace budou na jaře stejné, jaké jsou dnes. "Něco jako příslib financí neexistuje," sdělil Jakub Haas z ministerstva.

Ruce pryč dává od mikulovských starostí i poslanec za ODS Pavel Suchánek, díky jehož intervenci měla dotace ze státního rozpočtu do města přijít. Poslanec však účast na mikulovském projektu popřel.

Problém s penězi hasili na posledním letošním zasedání zastupitelé. Rozhodli, že se sedm milionů korun zaplatí z rozpočtu města. Jde o krizový scénář pro případ, že dotace skutečně nebude.

V takovém případě budou investice do dalších projektů pozastaveny. "Rozpočet na investice máme deset až patnáct milionů ročně. Rozpočet na příští rok ještě není schválený, nyní tedy budeme řešit, kde by se potřebných 7 milionů dalo najít," uvedl místostarosta Kulhavý.

Ohroženy by pak podle něho určitě byly jiné projekty. "Například stavba parkoviště ve Větrné ulici či oprava některých chodníků," potvrdil.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Najdete na iDNES.cz