Bývalý starosta Břeclavi Dymo Piškula.

Bývalý starosta Břeclavi Dymo Piškula. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Drahé miniatury v Břeclavi řeší policie, podezřelá je i oprava zámku

  • 5
Téměř čtrnáct a půl milionu korun "létá" podle auditorů ve dvou z jedenácti sporných veřejných zakázek zadaných bývalým břeclavským vedením v čele se starostou Dymo Piškulou z SNK ED. Jednou z nich už se zabývá i hospodářská kriminálka.

Kriminalisté se na popud Okresního státního zastupitelství v Břeclavi zabývají výrobou kontroverzních miniatur památkových objektů Lednicko-valtického areálu. Pokud se ukáže, že při zadávání zakázky šlo o podvod, poputuje celá kauza kvůli promrhaným sedmi milionům korun z městské kasy před soud.

Státní zastupitelství navíc nyní rozhodne, zda položí kriminalistům na stůl také druhou podivnou zakázku, kterou auditoři i oslovení právníci doporučili k prošetření jako silně nadhodnocenou. Tedy sporné natření břeclavského zámku vápnem a jeho revitalizaci za více než dvacet milionů korun.

Podle renomované pražské auditorské firmy Fiza na ní totiž Břeclav prodělala téměř 7,3 milionu korun. Pokud policie zjistí, že byl skutečně spáchán trestný čin a že některé práce byly i mnohonásobně předražené, hrozí kvůli škodě 14,5 milionu korun viníkům až deset let za mřížemi.

Výběrová řízení byla v pořádku, tvrdí bývalí radní

"Rada města vyhlásila veřejnou zakázku na zhotovení miniatur objektů z Lednicko-valtického areálu, kterou třikrát zrušila. Podle hodnotících kritérií byla v posledním řízení vybrána nabídka s nejvyšší cenou. Jelikož je takové dílčí kritérium nestandardní, obáváme se, že ze strany zpracovatele zadávací dokumentace, eventuálně dalších osob došlo ke spáchání trestného činu zneužívání informací v obchodním styku," uvedl starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý (ČSSD).

Ten dvě trestní oznámení, která ovšem neukazují na konkrétního viníka, před měsícem na státní zastupitelství podal. "Audit sám ještě neříká nic o vině či nevině. Je na policii, aby hospodaření minulé radnice prošetřila," dodal Ryšavý.

Za miliony, které se podle auditorů promrhaly, mohla mít Břeclav podle něho třeba zmodernizovaný krytý bazén, koupaliště či stovky metrů nových chodníků.

Bývalé vedení Břeclavi si spáchání trestného činu podvodu ani zneužití informací v obchodním styku nepřipouští. "Výběrové řízení na miniatury se dělalo několikrát, protože se váhalo, zda bude na stavební práce nebo na dodávku zboží," vysvětlil bývalý místostarosta Břeclavi Pavel Dominik (Pro Region). Podle svých slov spí naprosto klidně a strach z obvinění nemá.

Podobně je na tom i další bývalý břeclavský místostarosta, Martin Radkovič (Pro Region). "Výběrová řízení byla zadána v pořádku. Ty práce byly tenkrát naceněny dle standardních ceníků. Pokud ale nesrovnalosti podle auditorů jsou, musí být prověřeny a musí být také vyvozeny důsledky," sděluje muž, který dřív seděl v radě města a proslul mimo jiné zfalšovaným maturitním vysvědčením. Exstarosta Piškula na SMS redaktorky MF DNES nereagoval.

Že ale na zmíněných dvou zakázkách i přes obranné reakce bývalých radních není něco v pořádku, se domnívá i nezávislý brněnský odborník na trestní právo Richard Novák, oslovený MF DNES. Podle něho například několikanásobné zrušení výběrového řízení na výrobu miniatur může signalizovat znaky podvodu.

"Trestní právo kolektivní vinu neuznává, může být ale obviněno i více lidí. A nemusí to trvat vůbec roky. Do tří čtyř měsíců mohou klidně viníci stanout před břeclavským soudem," naznačil Novák možný scénář s tím, že za tak vysokou způsobenou škodu městu by mohli viníci ve vězení strávit pět až deset let.