Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Drahé nájmy vyhánějí lidi z centra Brna, radnice zprostředkuje výměnu

  8:33aktualizováno  8:33
Po deregulaci nájmů v městské části Brno-střed hledají lidé levnější a menší byty mimo centrum. Některé domy jsou poloprázdné, protože nájem v městských bytech je už stejný jako komerční.

Bydlet v centru Brna si mnoho Brňanů kvůli deregulaci nájmů už nemůže dovolit. (ilustrační foto) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Kristýna Sošková spokojeně žila v bytě v centru Brna sedm let. Letos se však musela dobré adresy vzdát. Kvůli deregulaci nájemného už si ji nemohla dovolit.

"Nájem v jednopokojovém bytě se zvedl na skoro osm tisíc korun, takže s inkasem jsem platila měsíčně devět a půl tisíce, což nebylo únosné," postěžovala si Sošková, která se musela přestěhovat z centra do Králova Pole.

A není sama, centrum Brna opouští ze stejného důvodu hodně lidí. Od nového roku totiž radnice Brna-střed využila úplnou deregulaci nájmů ke zvýšení ceny za bydlení ve zhruba pěti tisíci bytech, které spravuje.

"V posledních třech měsících přibývá výpovědí ze strany nájemníků, není to masové, ale stává se z toho trend," potvrdil starosta Brna-střed Libor Šťástka.

Podle něj už registrují úředníci domy, které jsou z poloviny prázdné. Radnice je chce nabídnout zpátky městu. "Mít poloprázdný dům není ekonomické," dodal Šťástka. O snížení nájmu ovšem radní neuvažují.

Nájmy v městských bytech v centru se vyrovnaly komerčním, které se pohybují kolem sta korun za metr čtvereční a měsíc.

Městské byty jsou přitom obvykle v horším stavu než ty soukromé, a tak lidé raději volí přestěhování do rekonstruovaných soukromých bytů, hypotéku nebo nižší nájem v jiných městských částech.

Radnice Brna-střed se snaží dopady zvýšení nájmů zmírnit tím, že nájem navyšovala postupně v posledních třech letech a zlevnila některé nebytové prostory.

"Samospráva schválila snížení nájemného za užívání sklepa," uvedl v měsíčníku Brněnský Metropolitan Pavel Sázavský, místostarosta Brna-střed. Za sklep tak lidé zaplatí méně než polovinu současné částky.

Kulový blesk? Radnice pomáhá se směnami bytu

Především pro staré lidi spustila radnice program výměny větších bytů za menší, kdy úředníci bytového odboru radnice vedou seznam zájemců a pomáhají zprostředkovat výměnu. Zatím není moc úspěšný, zájem o něj mají jen desítky lidí, dosud si vyměnili jednadvacet bytů.

"V současné době se zvyšují počty zájemců pouze z řad seniorů. Hlavním důvodem je zvýšení nájemného, kvůli kterému si lidé uvědomili, že velkometrážní byty jsou finančně náročné. Ovšem jedná se o trend dlouhodobý, protože již před zvýšením byla větší poptávka po menších bytech. Velká část zájemců žádá o směnu do domu, který je určen do privatizace, nebo do domu, kde probíhá odprodej bytových jednotek," vysvětlil úskalí Seniorského programu mluvčí radnice Brno-střed Roman Burián.

Trend opouštění centra města zaznamenávají i realitní kanceláře. "Trh se čistí v tom smyslu, že v centru začínají být byty pro lidi, kteří na ně mají peníze," uvedl Marek Bartoš, ředitel realitní kanceláře Brněnský zvonek.

"Zájem o výměnu větších bytů za menší pozorujeme poslední dva tři roky. Dřív lidé spíš hledali velké byty. Těch malých je teď ovšem málo," potvrdila Renata Kostrhunová z brněnské realitní kanceláře Renč, která se specializuje mimo jiné na výměny bytů.

"V databázi máme tři sta čtyři sta žádostí, řádově vyměníme desítky bytů ročně," dodala Kostrhunová.

Autoři: ,


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Masaryk bude znovu v Brně výstavišti. Robot vyfrézuje jeho sochu

Prozatím robot vyfrézoval malý model Masaryka, ukazuje ředitel společnosti MCAE...

Na brněnské výstaviště se znovu vrátí socha Tomáše Garrigua Masaryka. Ta původní z roku 1928 nepřežila bouřlivé dvacáté...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz