Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Drahoš a Levíček rozhádali brněnskou TOP 09

  20:15aktualizováno  20:15
Straníci v brněnské TOP 09 jsou rozhádaní kvůli dvěma kandidátům. Zdeňkovi Drahošovi a Janu Levíčkovi. Vadí jim, že je Drahoš spojený s kauzou špatného hospodaření ve studiu ČT. Levíčkovi, který je současně také předsedou regionálního výboru strany, zase vytýkají, že rozhoduje bez nich.

Někteří členové TOP 09 si myslí, že Zdeněk Drahoš není pro stranu dobrou vizitkou. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Spory v brněnské TOP 09 už řeší i celostátní stranické orgány. "Je to problém, na jehož řešení se pracuje," uvedl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Konkrétnější ale být nechtěl. "Teď to řeší stranické orgány, teprve pak se k tomu budu vyjadřovat," dodal současný ministr zahraničních věcí. Podle něj se však strana po vypořádání s vnitrostranickými půtkami posílí.

S Drahošovou kandidaturou za TOP 09 nesouhlasí zejména královopolská organizace strany. "Strašně nám vadí, je to náš jednotný názor," řekl jeden z členů strany, který nechtěl zveřejnit své jméno. I Daniel Valenta ze stejné organizace tvrdí, že Drahoš není pro TOP 09 dobrou vizitkou. (Více o kandidatuře Zdeňka Drahoše zde.)

Nominace Drahoše je nešťastná

"Jeho kandidatura za naši stranu v Útěchově mezi námi vzbudila docela negativní ohlas. Myslím si, že to pro nás není dobré," míní Valenta. Podle něj se však královopolští kandidáti chtějí soustředit hlavně na vlastní kampaň a ne na Útěchov.

S působením Drahoše v rámci TOP 09 není příliš spokojená ani poslankyně Anna Putnová. "Nominace nebyla šťastná. Já bych ho nenavrhovala, ani nevolila," podotkla Putnová.

Lidem v TOP 09 se nelíbí hlavně to, že je Drahoš spojený s kauzou špatného hospodaření v brněnském studiu ČT. Ačkoli ho policie nikdy neobvinila, rada ČT jej nakonec z postu ředitele odvolala.

Podle původní kontrolní zprávy totiž docházelo ve studiu k hrubému střetu zájmů, zadávání zakázek firmě bývalých zaměstnanců nebo se uzavíraly nevýhodné hospodářské smlouvy. Pozdější audit však označil původní kontrolní zprávu za účelovou a velmi neprofesionální.

"Z milionových škod se nakonec ukázalo, že chybí jen 46 tisíc. To je podle mě na studio s několikamiliardovým rozpočtem docela úspěch," míní Drahoš. Když se rozhodl kandidovat za TOP 09, na kauzu se ho nikdo ze straníků neptal.

Kandidátka na primátora: Ztrácíme tím čas

"Zdeňka Drahoše osobně neznám, ale vím, že měl v minulých komunálních volbách poměrně značnou podporu občanů Útěchova, kde působí jako starosta. Velmi mne mrzí, že v době, kdy bychom měli rozebírat závažnější problémy města, ztrácíme spoustu času různými spekulacemi kolem osoby pana Drahoše, který ani není členem TOP 09," zdůraznila Irena Matonohová, která za TOP 09 kandiduje na primátorku města Brna.

Podle brněnského politologa Stanislava Balíka bude mít kandidatura Zdeňka Drahoše na úspěch TOP 09 zřejmě jen zanedbatelný vliv. "Lidé se v Útěchově rozhodují, jestli chtějí přímo Drahoše, ne jestli chtějí TOP 09. Ovšem image strany, která vystupuje jako nová a neušpiněná, to příliš neprospěje," míní politolog.

Drahoš lidem z TOP 09 ale nevadí tak jako současný předseda brněnského regionálního výboru Jan Levíček. Někteří členové už stranu právě kvůli Levíčkovi opustili, jiní ještě zůstávají.

Levíčkova "one man show"

"Vadí nám jak to tady funguje. Levíček a lidé kolem něj ovládají veškeré dění a nepřipouští diskusi," postěžoval si další člen brněnské TOP 09. Ani on ale nechtěl říct svůj názor veřejně.

Vystupování Levíčka jako předsedy regionálního výboru TOP 09 označil za "one man show". "Nikdo se s námi nebaví, jsme jako ovce," podotkl kandidát, který však zatím v TOP 09 zůstává.

Levíček odmítá, že by ve straně neprobíhala diskuse. "Regionální výbor má 15 členů a rozhodování je věcí kolektivní dohody, ne rozhodnutím jedné osoby. Každý týden se scházíme v otevřeném kruhu aktivních členů a diskutujeme," uvedl Levíček. Podle něj se každý člen TOP 09 může kdykoliv otevřeně vyjádřit. Označení lobbista se vyhýbá.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Ilustrační snímek

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Z rybníku Nesyt už vylovili všechny uhynulé ryby, bylo jich přes sto tun

V Rybníce Nesyt na Břeclavsku uhynulo více než sto tun ryb.

Na rybníku Nesyt na Břeclavsku skončila po šesti dnech likvidace leklých ryb, které uhynuly kvůli suchu a nižšímu...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz