Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Má DRFG Arenu. Teď chce finanční skupina v Brně stavět za stamiliony

  14:01aktualizováno  14:01
Dva měsíce na hokejové hale Komety visí transparent „Děkujeme, že fondíte s námi“ a k tomu logo finanční skupiny DRFG. Firma Davida Rusňáka se sponzorstvím snaží zviditelnit mezi Brňany své dva investiční fondy. V každém chce mít do konce roku vloženo na půl miliardy korun a zřízení dalších plánuje.

DRFG Arena, domácí hala hokejistů Komety Brno. | foto: Radek Miča, MAFRA

A s největší pravděpodobností to není poslední počin, kvůli kterému si lidé zkratku znamenající David Rusňák Family Group zapamatují. Nejnověji DRFG koupila dvě třetiny firmy A PLUS. Projektanta mamutího brněnského kampusu na ploše 35 hektarů či areálu Jihomoravské plynárenské.

Novým ředitelem A PLUS Rusňák jmenoval Patrika Tuzu, syna jednoho ze zakladatelů společnosti Karla Tuzy. Rusňák to nazývá generační výměnou. Tuza starší a jeho obchodní partner Petr Uhlíř zůstávají v roli poradců.

„DRFG a A PLUS spojuje celá řada společných zájmů. A PLUS například stálo za řadou zajímavých projektů, které se zapsaly do podoby Brna jako máloco. Máme v plánu něco obdobného ve městě zopakovat,“ naznačil Rusňák.

O samotném připravovaném projektu zatím příliš nemluví. Jasno podle něj bude na začátku příštího roku. DRFG by takto podle Rusňáka chtěla investovat stovky milionů korun. Na stavbě by se však mělo podílet víc investorů.

V kampusu perfektně zafungovaly veřejné peníze

Kampus z většiny financovala Masarykova univerzita a evropské peníze. Tuza ho dává za příklad úspěšné spolupráce soukromé a veřejné sféry.

„V kampusu perfektně zafungovaly veřejné peníze, které vše zažehly. Jedna třetina všech peněz ale pochází od soukromých developerů, jako je AIG/Lincoln, který vybudoval obchodní centrum Campus Square, nebo krajská hospodářská komora, která investuje stovky milionů korun do biotechnologických inkubátorů. Soukromé firmy v kampusu staví pro studenty bydlení,“ dodal Tuza.

A PLUS mohlo kampus nakreslit po vítězství v mezinárodní architektonické soutěži v roce 2003 právě i díky záměru nevytvářet pouze jednoúčelový areál.

A PLUS, které řada lidí vnímala především jako stavitele veřejných zakázek, se chce pod novým vedením více zapsat právě komerčními stavbami.

„Po období vyhladovění stavebního trhu, které trvá už od roku 2008, se v opatrných náznacích situace obrací. Vidíme příležitost ve vysoce technologických a náročných stavbách pro velké společnosti,“ dodal Tuza, který pracoval například na budově nedávno otevřeného Středoevropského technologického institutu (CEITEC) Masarykovy univerzity.

Finanční skupina přitom vidí příležitosti například v brněnském Králově Poli v okolí dnešního nákupního střediska Kaufland.

„Tam je určitě obrovský prostor pro výstavbu v následujících letech,“ uvedl Rusňák. A doplňuje, že DRFG by prostřednictvím A PLUS také chtěla být u výstavby Jižního centra nebo případné přeměny brněnského výstaviště, jehož většinový podíl je nyní na prodej a Brno teď s německým vlastníkem vyjednává, jestli a za jakých podmínek ho odkoupí.

Jasno by mělo být do konce roku. A PLUS chce vytvářet i další brněnská sportovní zařízení.

Politické snahy podnikatel popřel

To, že je DRFG v poslední době tak vidět, přitom brněnské kuloáry nedávají do spojitosti jen s byznysem, ale spekulují i o Rusňákových politických ambicích.

Rusňákova žena Petra se po komunálních volbách stala brněnskou radní za ANO. Sám Rusňák je také členem hnutí. Jakékoliv politické snahy však soukromý podnikatel už dříve popřel.

„Slýchal jsem hlasy, že bych mohl někde zpovzdálí chtít něco ovlivňovat. Rozhodl jsem se proto do hnutí vstoupit. Jeho myšlenky jsou mi blízké. Od začátku jsme k tomu přistupovali transparentně. Moje žena je v politice, sedí v dozorčí radě DRFG, já jsem členem ANO. Nespatřujeme v tom žádný střet zájmů,“ konstatoval v minulosti Rusňák. DRFG podle něj doposud nikdy nepracovala pro Brno, pro kraj ani pro stát.

S Tuzou Rusňák začal původně spolupracovat na projektu Unifer, v němž jsou oba akcionáři a Rusňák ho miliony korun z většiny financoval. Talentovaným brněnským studentům nabízejí praxi na reálných zakázkách zadaných firmami pod vedením mentorů.
Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...SOUKROMÉ OČKO: Měním převleky, paruky nenosím. Svým dětem balím na výlet GPS

Brněnský soukromý detektiv Marian Hybký

Špehování jej bavilo odmala, až díky osudovému setkání s bývalým zpravodajcem se jím však Marian Hybký začal živit....

Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

Traktorista převrátil stroj na bok a prorazil dva ploty, na místě zemřel

Traktorista nezvládl v Tetčicích na Brněnsku stroj plně naložený stavební sutí....

Osmadvacetiletý traktorista zemřel ve čtvrtek v Tetčicích na Brněnsku. Cestou z prudkého kopce neubrzdil vlečku plnou...Další z rubriky

GIBS uzavřela vyšetřování nehody policejního BMW, trestný čin se nestal

Supersportovní policejní vůz BMW i8 (12. května 2017)

Generální inspekce bezpečnostních sborů uzavřela vyšetřování květnové nehody policejního sportovního BMW i8 v Brně, při...

Umělec, který rozřízl betonový bunkr, chce koupit nový

Student Vysokého učení technického v Brně Ondřej Bělica odřízl pomocí...

Před pár měsíci vyvolal student výtvarných umění Ondřej Bělica pozdvižení, když rozřízl betonový bunkr z první...

Dominikánské náměstí v Brně opraví a auta se na něj možná už nevrátí

Kvůli adventním trhům řidiči na Dominikánském náměstí nezaparkují až do 6....

Po letech odkladů se bude brzy opravovat Dominikánské náměstí v Brně. Zmizí z něj na 70 parkovacích míst, včetně těch...

Jobs Contact
Konstruktér zakázkové výroby (30.000 - 45.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 KčNajdete na iDNES.cz