Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Má DRFG Arenu. Teď chce finanční skupina v Brně stavět za stamiliony

  14:01aktualizováno  14:01
Dva měsíce na hokejové hale Komety visí transparent „Děkujeme, že fondíte s námi“ a k tomu logo finanční skupiny DRFG. Firma Davida Rusňáka se sponzorstvím snaží zviditelnit mezi Brňany své dva investiční fondy. V každém chce mít do konce roku vloženo na půl miliardy korun a zřízení dalších plánuje.

DRFG Arena, domácí hala hokejistů Komety Brno. | foto: Radek Miča, MAFRA

A s největší pravděpodobností to není poslední počin, kvůli kterému si lidé zkratku znamenající David Rusňák Family Group zapamatují. Nejnověji DRFG koupila dvě třetiny firmy A PLUS. Projektanta mamutího brněnského kampusu na ploše 35 hektarů či areálu Jihomoravské plynárenské.

Novým ředitelem A PLUS Rusňák jmenoval Patrika Tuzu, syna jednoho ze zakladatelů společnosti Karla Tuzy. Rusňák to nazývá generační výměnou. Tuza starší a jeho obchodní partner Petr Uhlíř zůstávají v roli poradců.

„DRFG a A PLUS spojuje celá řada společných zájmů. A PLUS například stálo za řadou zajímavých projektů, které se zapsaly do podoby Brna jako máloco. Máme v plánu něco obdobného ve městě zopakovat,“ naznačil Rusňák.

O samotném připravovaném projektu zatím příliš nemluví. Jasno podle něj bude na začátku příštího roku. DRFG by takto podle Rusňáka chtěla investovat stovky milionů korun. Na stavbě by se však mělo podílet víc investorů.

V kampusu perfektně zafungovaly veřejné peníze

Kampus z většiny financovala Masarykova univerzita a evropské peníze. Tuza ho dává za příklad úspěšné spolupráce soukromé a veřejné sféry.

„V kampusu perfektně zafungovaly veřejné peníze, které vše zažehly. Jedna třetina všech peněz ale pochází od soukromých developerů, jako je AIG/Lincoln, který vybudoval obchodní centrum Campus Square, nebo krajská hospodářská komora, která investuje stovky milionů korun do biotechnologických inkubátorů. Soukromé firmy v kampusu staví pro studenty bydlení,“ dodal Tuza.

A PLUS mohlo kampus nakreslit po vítězství v mezinárodní architektonické soutěži v roce 2003 právě i díky záměru nevytvářet pouze jednoúčelový areál.

A PLUS, které řada lidí vnímala především jako stavitele veřejných zakázek, se chce pod novým vedením více zapsat právě komerčními stavbami.

„Po období vyhladovění stavebního trhu, které trvá už od roku 2008, se v opatrných náznacích situace obrací. Vidíme příležitost ve vysoce technologických a náročných stavbách pro velké společnosti,“ dodal Tuza, který pracoval například na budově nedávno otevřeného Středoevropského technologického institutu (CEITEC) Masarykovy univerzity.

Finanční skupina přitom vidí příležitosti například v brněnském Králově Poli v okolí dnešního nákupního střediska Kaufland.

„Tam je určitě obrovský prostor pro výstavbu v následujících letech,“ uvedl Rusňák. A doplňuje, že DRFG by prostřednictvím A PLUS také chtěla být u výstavby Jižního centra nebo případné přeměny brněnského výstaviště, jehož většinový podíl je nyní na prodej a Brno teď s německým vlastníkem vyjednává, jestli a za jakých podmínek ho odkoupí.

Jasno by mělo být do konce roku. A PLUS chce vytvářet i další brněnská sportovní zařízení.

Politické snahy podnikatel popřel

To, že je DRFG v poslední době tak vidět, přitom brněnské kuloáry nedávají do spojitosti jen s byznysem, ale spekulují i o Rusňákových politických ambicích.

Rusňákova žena Petra se po komunálních volbách stala brněnskou radní za ANO. Sám Rusňák je také členem hnutí. Jakékoliv politické snahy však soukromý podnikatel už dříve popřel.

„Slýchal jsem hlasy, že bych mohl někde zpovzdálí chtít něco ovlivňovat. Rozhodl jsem se proto do hnutí vstoupit. Jeho myšlenky jsou mi blízké. Od začátku jsme k tomu přistupovali transparentně. Moje žena je v politice, sedí v dozorčí radě DRFG, já jsem členem ANO. Nespatřujeme v tom žádný střet zájmů,“ konstatoval v minulosti Rusňák. DRFG podle něj doposud nikdy nepracovala pro Brno, pro kraj ani pro stát.

S Tuzou Rusňák začal původně spolupracovat na projektu Unifer, v němž jsou oba akcionáři a Rusňák ho miliony korun z většiny financoval. Talentovaným brněnským studentům nabízejí praxi na reálných zakázkách zadaných firmami pod vedením mentorů.
Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Další z rubriky

Cyklista spadl po předjíždění kamionem, zemřel pod koly dalšího auta

Cyklista skončil s těžkým zraněním v nemocnici.

Šestašedesátiletý cyklista zemřel ve čtvrtek odpoledne na silnici na Znojemsku poté, co upadl a narazilo do něj auto....

Brněnské tramvaje budou méně skřípat. Díky mazání, které využívá GPS

Po Brně jezdí dvacet nových tramvají Škoda 13T. Městské části je pojmenovali po...

V brněnských ulicích by mělo být méně hluku. Alespoň toho, který produkují zdejší tramvaje. Víc než šest desítek strojů...

Kněz pomáhá v Africe: Přivádím lidi do příbytků, které připravil Bůh

Brněnský kněz Jan Kotík jezdí do tanzanské vesnice Mpanga pomáhat už šest let....

Vystudoval stavařinu na Vysokém učení technickém v Brně. A právě tento obor nakonec přivedl Jana Kotíka ke kněžské...

Najdete na iDNES.cz