Strážníci budou Znojmo obcházet ve dne i v noci, doteď na to nebyla kapacita. (Ilustrační snímek)

Strážníci budou Znojmo obcházet ve dne i v noci, doteď na to nebyla kapacita. (Ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Drobná kriminalita otravuje Znojmo. Radnice dá na boj přes pět milionů

  • 5
Když si znojemská radnice nechala před časem zpracovat analýzu drobné kriminality ve městě, jejích výsledků se zděsila. Statistiky městské a státní policie totiž ukázaly, že počty některých přestupků za posledních šest let narostly o desítky procent.

K úhoně přichází soukromý i městský majetek, množí se krádeže v obchodech a vůbec nejvíc přibylo přestupků spojených s alkoholem a toxikomanií - o celých 42 procent.

Znojmo proto v nejbližší době investuje do posílení počtu strážníků a kamerového systému pět a půl milionu korun. Do zastupitelstva navíc míří vyhláška na omezení hazardu.

Strážníků přibude osm, celkem jich bude ve sboru 52. Hlídky budou obcházet město i v noci, na což doteď nebyla kapacita.

K už modernizovanému kamerovému systému se přidají nová stanoviště - jedno u místní sběrny surovin a druhé na jihu města v okolí ulice Dukelských bojovníků. Ta má ve městě nejhorší pověst.

"Všichni si moc dobře uvědomujeme, co se tam v posledních měsících děje, je to trestně hodně vytížené místo," poznamenal starosta Znojma Vlastimil Gabrhel.

Město v nejbližší době zakáže vznik nových heren právě na ulici Dukelských bojovníků a také v městské památkové rezervaci. Všude začne platit zákaz venkovní reklamy na herny a omezí se jejich provoz v době, kdy chodí děti do školy. Úplný zákaz hazardu by pro Znojmo podle starosty neměl smysl.

"Čerpali jsme zkušenosti z jiných měst, kde po zákazu začaly vznikat černé herny. U nás by si navíc lidé jezdili zahrát do Chvalovic nebo Hatí," vysvětlil Gabrhel.

Lidé raději volají strážníky

Znojemská městská policie si už nějakou dobu přibírá úkoly, které dříve plnila policie republiková.

"Státních policistů hlídkuje v ulicích čím dál tím míň, toho si všimne každý. Lidé se navíc naučili, že když zavolají na tísňovou linku 156, strážníci jsou tam v řádech minut. Na 158 se dovolají do krajského města a trvá to delší dobu," vysvětlil šéf znojemských strážníků Ivan Budín.

Nebývalý nárůst ve statistikách drobné zločinnosti by mohly mít na svědomí i tyto přesuny v pravomocích.

"V posledních dvou letech jsme přeorganizovali pracovní sílu a začali se na tyto přestupky zaměřovat. Víc se tomu věnujeme, a tak toho i víc řešíme," poznamenal Budín. "Lidé se navíc chovají bezohledněji a kvůli občanskému soužití máme také víc výjezdů," dodal šéf strážníků.

Ostatní velká města na jihu Moravy tak velký pohyb čísel jako ve Znojmě nepozorují. Strážníci v Brně dokonce u některých přestupků zaznamenali pokles.

"Například majetkových přestupků všeobecně ubývá. Je to pozvolný trend, na kterém může mít zásluhu dobré zabezpečení prodejen a fungující kamerový systém. Také v ulicích je mnoho hlídek," popsal mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

"Ani u nás k žádnému nárůstu nedochází," potvrdila břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.