Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Drogy na univerzitě: studenti odkládají cigarety, mění je za marihuanu

  • 16
Tři čtvrtiny studentů Masarykovy univerzity v Brně někdy kouřilo cigarety, 99 procent pilo alkohol a 60 procent si vyzkoušelo marihuanu. Vztah vysokoškoláků k návykovým látkám zmapovala studie výzkumných pracovníků z pedagogické fakulty, a to mezi bezmála deseti tisíci studenty ze všech devíti fakult.

"U této skupiny nejvíce zaráží skutečnost, že mladí lidé mají poměrně dobré informace o všech rizicích spojených s návykovými látkami, a přesto si s nimi začnou. Mají veliké puzení je vyzkoušet. Tento rozpor je varující," poznamenal vedoucí výzkumu Petr Kachlík.
 
Přestože se celé dvě třetiny studentů brněnské Masarykovy univerzity přiznaly, že někdy kouřily, odborníci dospěli k závěru, že se jejich priority ve vztahu k drogám, a tedy i k cigaretám, proměňují.

Cigaretu? Děkuji, už ne
"Studenti vnímají, že tabák velice zásadní měrou poškozuje lidské zdraví, takže na akademické půdě přece jen dochází k určitému odklonu od cigaret. Zato je stále více táhne konopí, které zkusil nejméně každý druhý oslovený. Čtvrtina z nich se vyslovila dokonce pro legalizaci lehkých drog," popsal autor výzkumu Petr Kachlík z Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity.

Studenti podle něj zároveň uvedli, že není problém si drogu obstarat ani na akademické půdě. I zde se pohybují dealeři.

V další obsáhlé dotazníkové akci výzkumníci zjišťovali, jak se na jednotlivých fakultách věnují prevenci. Z výsledků této studie, v níž oslovili přes 2 000 respondentů, vyplývá, že se s prevencí závislostí setkala pouze pětina z nich. Nejčastěji šlo o studenty fakulty pedagogické, lékařské a přírodovědecké.

"Různé formy informovanosti fungují zejména na fakultách s humanitním zaměřením, studenti si ale postěžovali na formální pojetí. Víc než nalejvárnu na přednáškách by uvítali diskusi s odborníky nebo bývalými uživateli drog, případně návštěvu nějakého léčebného zařízení zaměřeného na patologické závislosti," popsal Petr Kachlík.

. Co vyzkoušeli

Výzkum mezi 10 tisíci studenty MU:

alkohol 99 %
tabák 75 %
marihuanu 60 %
hašiš 25 %
taneční drogy 10 %
hru na automatech 38 %

V dalším výzkumu osm z deseti vysokoškoláků odpovědělo, že prevence na akademické půdě se zaměřuje hlavně na alkohol a tabák. A většině tázaných vadilo, že prevence je jen formální.

Chce to osvětu, i o bulimii
Vysokoškoláci se shodli, že preventivní aktivity se drtivou měrou týkaly hlavně problematiky alkoholu a tabáku. Minimální informace získávají studenti na akademické půdě třeba o poruchách příjmu potravy, jako je anorexie a bulimie, stejně jako o jejich prevenci. Se zmínkami o těchto chorobách se setkalo jen deset procent oslovených a jasně převažovaly ženy.

Podle názoru devíti z deseti odpovídajících chybí na prevenci na akademické půdě čas a postrádá komplexní podobu. Na rektorátu univerzity na Žerotínově náměstí sice funguje Poradenské centrum, ale to poskytuje profesní či psychologické služby a není o drogách. Třetina studentů se přitom vyjádřila, že by uvítala rozšíření poradenských služeb o problematiku závislostí.

"Zřídit specializovanou poradnu na půdě univerzity asi není reálné, ale začneme jednat s rektorátem, aby se informace o závislostech takříkajíc přifařily do nabídky už existující poradny," plánuje Petr Kachlík.