Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Držitel Ceny Chalupeckého Bolf si v blanenské galerii nastavuje zrcadlo

  20:40aktualizováno  20:40
Děsivě krvácející laní oči, beznaděj, autodestrukce a smrt. Ale také inspirace komiksem a hororovými filmy a za krátkou dobu nespočet vyzkoušených technik. V Galerii města Blanska začala o víkendu výstava děl malíře Josefa Bolfa nazvaná Vypadáš jako já. Průřez Bolfovou tvorbou od ukončení jeho studií na pražské AVU si zde návštěvníci mohou prohlížet do 5. října.

Výtvarník Josef Bolf vystavuje v Blansku | foto: Radek Miča, MAFRA

"Jedná se o osmnáct velkoformátových maleb z poslední doby, stejně jako z roku 2005, kdy byl Bolf jedním z finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého. Nechybí však ani starší díla," uvedla Petra Herotová z blanenské galerie.

"Vybírali jsme mezi malbami hlavně posledních čtyř let, cílem bylo uvolnit vztahy mezi nimi, protože Bolf má málo solitérních děl, vytváří spíš větší cykly. Tentokrát jsme ale hledali jejich společný výraz, to "něco", co může vzniknout mezi odlišnými přístupy," vysvětlil kurátor Jiří Ptáček s tím, že sám Bolf měl od začátku jasnou představu, jaká díla jsou pro výstavu důležitá.

"Josef by asi nemohl dělat díla bez silných emocí. Jeho obrazy nenechají lidi klidné, dost se vryje do paměti krutost na nich zobrazená i trochu bezohledné vyjadřování těch nejsilnějších a nepříjemných emocí. Nejsou zlé, ale mohou ohromit svou otevřeností, která nemusí být zrovna příjemná," doplnil kurátor.

Přehledová výstava je u mladého výtvarníka na místě i proto, že právě poslední roky pro Bolfa znamenaly období mnoha proměn a objevů. "Překvapilo mě, jak rychle se Josef měnil. Čtyři roky je opravdu krátká doba, a přesto nejen našel, ale také rozvinul velkou řadu přístupů," řekl Ptáček.

Někdy Bolfovi stačila jedna série, třeba u velkých maleb pro finále Ceny Jindřicha Chalupeckého v roce 2005, kde prozkoumal hranici ilustrací knížek pro děti. "Ale proměnil je v psychedelickou vizi o lásce a sladkém bolu. Jindy se jedné sérii věnoval dlouho. Nejvíc určitě poslednímu objevu – proškrabávání tušové vrstvy na barevný podklad. Už se mu věnuje dlouho a pořád to nepovažuje za vyčerpanou možnost," dodal kurátor.

Současnou Bolfovou novinkou je loutkový film, který vystavuje na Bienále mladých Zvon 2008 v Praze. "Změny postupů jsou pro mě důležité, pracuji s podobnými událostmi a tématy, ale věci mi pomáhá zpřesňovat i přeskakování do jiných médií a technik," komentuje sám výtvarník s tím, že se snaží svou tvorbou neustále překvapovat.

"I sebe, aby mě to stále zajímalo, komplikuji - ale i zjednodušuji si věci, dívám se pak na ně jinak," doplnil. Název výstavy upomíná na její nejstarší exponát, který Bolf vytvořil krátce po studiu na AVU – kresbu na plastové fólii. "Je to nastavené zrcadlo. Tady se vztahuje ke mně, jakým způsobem se reflektuji přes věci, které jsem udělal před nějakou dobou, jestli mi stále ukazuje odraz, jemuž rozumím, nebo jestli se proměnil," vysvětluje Bolf.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Havarijní most na Nových mlýnech nahradí už na podzim provizorní stavba

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Nafoťte si domy a pohlídejte děti, vyzývají obyvatele obce kolem novomlýnských nádrží. Připravují se na nápor aut,...

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Najdete na iDNES.cz