Jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Důkazy proti Haškovu řidiči se zpětně našly, za rychlost padla pokuta

  • 73
Důkazy nemáme, selhala kamera záznamového zařízení. S tímto zdůvodněním před rokem brněnští strážníci mávli rukou nad přestupkem řidiče, kterého přistihli při rychlé jízdě ve služebním autě s hejtmanem Michalem Haškem z ČSSD. Jakmile ovšem o případ projevila zájem média, důkaz se našel.

Přestupek z noci na 10. srpna 2011 tak mohl být právě v pátek promlčený. Ale není. Podle aktuálního zjištění MF DNES se totiž důkazy strážníkům podařilo "najít" poté, co o podivném přístupu k hejtmanovu řidiči loni v srpnu informovaly noviny i celostátní televize a rozhlas.

"Případ jsme s důkazy předali správnímu orgánu loni 5. září," informovala mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková.

Případ Haškova řidiče

  • Haškovu služební Škodu Superb zastavili strážníci loni 10. srpna v 0:19 v brněnské ulici Hlinky
  • řidič odmítl na místě zaplatit pokutu, poté se údajně zjistilo, že radar kvůli poruše z místa nepořídil fotku 
  • 30. srpna o události poprvé informovala média 
  • jak nyní zjistila MF DNES, strážníci důkaz zpětně našli a 5. září případ předali přestupkové komisi

Kde se důkazy objevily, když strážníci po zaznamenání přestupku vytrvale tvrdili, že potřebné fotografie auta s řidičem zkrátka k dispozici nejsou? O tom nikdo nechce mluvit. Magistrát, jehož přestupková komise případ převzala, se odvolává na to, že přestupkové řízení je podle zákona neveřejné.

Krajský úřad, který provinilého řidiče zaměstnává, se spokojil s jeho vyjádřením, že je vše vyřízeno pokutou. "Vzhledem k tomu, že náš úřad nebyl účastníkem tohoto správního řízení, nelze sdělit další podrobnosti. Doporučuji obrátit se na městskou policii," sdělil mluvčí kraje Jiří Klement.

A strážníci odkazují zase zpět na město. "K postupu správního orgánu se nemůžeme vyjadřovat. Důkazy byly předloženy," odpovídá stroze mluvčí strážníků.

Chtěli případ zamést pod koberec, tvrdilo několik strážníků

Podobně vyhýbavé byly odpovědi úřadů i loni, když na případ média upozornila poprvé. Vše nasvědčovalo tomu, že řidič skončí bez trestu a přestupek v šuplíku. Případ tehdy na popud médií prošetřovala i republiková policie, která tvrzení strážníků o neexistujících důkazech posvětila.

Obvyklé řešení běžného přestupku se zadrhlo ve chvíli, kdy přistižený řidič Haškova služebního Superbu odmítl zaplatit pokutu na místě. Tedy na brněnské ulici Hlinky, kterou projel rychlostí 62 kilometrů v hodině, ačkoliv je zde povolená pouze padesátka.

Městská policie měla v tu chvíli případ předat přestupkové komisi. Jenže to prý nešlo. Podle oficiálního vyjádření městské policie z loňského srpna to zavinila "technická závada na objektivu měřicího a záznamového zařízení". Kvůli ní se na místě nepodařilo pořídit dostatečně kvalitní fotky, které by mohly v přestupkovém řízení sloužit jako důkaz.

Několik řadových strážníků však tehdy Brněnskému deníku Rovnost pod podmínkou anonymity potvrdilo, že případ se zametal pod koberec na pokyn vedení městské policie. A stěžovali si, že se cítí jako loutky v rukou politiků.

Brněnský primátor a Haškův spolustraník Roman Onderka (ČSSD), který je podle zákona velitelem brněnských strážníků, tehdy jakýkoliv nátlak a manipulaci odmítl. Proti tomuto nařčení se bránil i ředitel městské policie Jaroslav Přikryl.

A mimo celou kauzu se stavěl i hejtman Hašek, který rychle jedoucím autem cestoval. "Pokud jsem na služební cestě, sedím v autě zásadně vzadu, abych mohl pracovat. A v noci většinou doháním deficit spánku," vyjádřil se tehdy hejtman.