Dům pánů z Kunštátu a jeho galerie. Hrozí mu zavření.

Dům pánů z Kunštátu a jeho galerie. Hrozí mu zavření. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Dům pánů z Kunštátu nedostane od Brna peníze, od května bude zavřený

  • 16
Brno od roku 1987 vydalo za velkolepou rekonstrukci Domu pánů z Kunštátu 90 milionů korun a po 15 letech oprav se tam díky tomu vrátila kultura a výstavy. Jenže teď město potřebuje v rozpočtu ušetřit 2 miliony a na provoz areálu neuvolní peníze. Umělci se proto budou muset s tímto zázemím rozloučit a dům zřejmě od května osiří.

"Z příspěvku magistrátu platíme provoz našich dvou budov - Domu umění a Domu pánů z Kunštátu. Jenže místo potřebných 15 milionů korun dostaneme příští rok o 2,2 milionu méně. A bez těchto peněz Dům pánů z Kunštátu neudržíme," uvedl ředitel Domu umění Rostislav Koryčánek.

Dům pánů z Kunštátu

Na místě památkově chráněné budovy stálo kdysi několik samostatných domů, ty se od 14. století postupně spojovaly.

V 16. století vzniklo arkádové nádvoří s pavlačovým ochozem.

V roce 1944 poškodilo dům i celý Velký Špalíček bombardování. Dům pánů z Kunštátu se dočkal opravy v 50. letech, poté ale opět chátral.

Rekonstrukce trvající od roku 1987 skončila až roce 2002.

Areál patří od roku 1953 k Domu umění. A právě tato kulturní instituce je jednou z příspěvkových organizací města, na které tvrdě dopadnou škrty v rozpočtu.

Instituce sice bude mít i dále peníze na přípravu výstav, které čerpá odjinud. Na provoz, údržbu a ostrahu objektu v Dominikánské ulici však budou peníze jen do dubna. Od května nastane útlum. "Je to ale jen nárazové opatření. Věřím, že se život do Domu pánů z Kunštátu vrátí hned, jakmile nebudeme muset tolik šetřit," tvrdí Jana Bohuňovská (ODS), která je jako náměstkyně primátora odpovědná za kulturní instituce.

Už nyní je ale jasné, že kvůli úsporám přijde Brno o řadu výstav, na nichž už kurátoři pracovali. V plánu byla například retrospektivní výstava Mariuse Kotrby, který je autorem sochy Spravedlnosti na Moravském náměstí a který letos v květnu zemřel.

Domu by se mohl ujmout nějaký partner a kulturu podpořit

Domluvená byla také výstava uznávaného amerického fotografa Jocka Sturgese. Vedení Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně zase počítalo s tím, že v galerii dostanou prostor studenti. "Některé akce se nám podaří uskutečnit v Domě umění, ale o těchto už víme, že pro ně prostor nebude," povzdechl si Koryčánek.

Přesto se nechce smířit s tím, že prostory v centru města naprosto osiří. Spolu s lidmi kolem Kavárny Trojka se proto snaží najít cestu, jak umění v areálu Velkého Špalíčku udržet. "Snažíme se tu nevýhodu otočit v náš prospěch a najít nějakého partnera, díky kterému by Dům pánů z Kunštátu nemusel osiřet," popsal produkční artové kavárny Pavel Baďura.

Boj přitom umělci nechtějí vzdát i kvůli tradici. V 70. letech bylo například renesanční nádvoří domu kulisou pro inscenaci Příběhy Dona Quijota, kterou hrálo Divadlo na provázku. V roce 1989 tam zase ještě před sametovou revolucí představil své dílo Milan Knížák.

Konečnou podobu úspor schválili zastupitelé na úterním jednání

Brněnští zastupitelé v úterý konečnou podobu úsporných opatření pro příští rok schválili. Schůze začala v 8 hodin ráno. Podle návrhu, který minulý týden schválili radní, se škrty dotknou nejvíce příspěvkových organizací města. O miliony tak přijde například Knihovna Jiřího Mahena, zoologická zahrada či Dům umění.

V případě divadel radní naopak ustoupili tlaku veřejnosti a místo 20procentních škrtů odsouhlasili pětiprocentní úspory rozložené do více let. Na tento nepoměr poukazují jak opoziční strany, tak umělci. Čerstvě kvůli tomu vznikla i iniciativa Brno kulturní, která požadovala průhlednější a systematičtější financování kultury.