Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dům potravin zřejmě otevřou za rok, pronájem získala firma exmanažera ODS

  9:18aktualizováno  9:18
Bývalý Dům potravin na Zelném trhu radnice Brna-střed opraví za 40 milionů. A pak exkluzivní prostory za pár tisíc měsíčně pronajme firmě bývalého manažera ODS. Smlouvu na patnáct let získala před volbami od koalice vedené ODS.

Tržnice na Zelném trhu. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Projekt rekonstruované tržnice sliboval dnes už bývalý starosta. 

„Rádi bychom tady viděli stánky s regionálními potravinami, biopotravinami, ovocem, zeleninou. Tím nejlepším, co může jižní Morava nabídnout. Budeme rádi, když to bude výkladní skříň středu města. Hledáme partnera, který by do toho s námi šel,“ vykládal na předvolebním videu loni v lednu voličům tehdejší starosta Brna-střed Libor Šťástka (ODS). Kamera ho zabírala, jak stojí v prázdné budově někdejšího Domu potravin na Zelném trhu.

Prázdná stavba byla, protože předchozího nájemce, který budovu provozoval minulých pět let, už rok předtím Brno-střed vystrnadilo. Firma Sculpto a radnice se momentálně vzájemně soudí o miliony korun.

Partner, o kterém Šťástka mluvil, se našel. Radnice mu budovu pronajala několik měsíců před volbami po výběrovém řízení. Za jednu korunu ročně. Podle zjištění MF DNES jde o společnost 4E Production. Vlastní ji Pavel Bartošek - někdejší oblastní manažer brněnské ODS. Za vlády předchozí koalice na magistrátu, kde seděla i ODS, pořádal například brněnský Ples v opeře či podnikal s bývalým náměstkem primátora Miroslavem Hoškem (ODS).

„Máme podepsanou smlouvu, ale fakticky tam nemůžeme působit, protože nemáme prostory převzaté. Platíme tedy symbolický nájem. Nájem v tržnici se nemůže řídit komerčními nájmy v této lokalitě. Je těžké konkurovat stánkům na Zelném trhu. V tržnici bude také spousta nekomerčních aktivit, jako vaření,“ vyjmenoval Bartošek.

Nic se měnit nebude

Exstarosta Šťástka souvislost se stranickými vazbami popírá: „Kdyby výběrové řízení bylo dělané tak, že se o tom nikdo nedověděl, mohl bych z toho být podezříván. Bylo to ale tak otevřené, že otevřenější to být nemohlo. Příležitost podílet se měla i opozice.“

Mezitím se po loňských podzimních volbách změnilo vedení radnice. ODS a ČSSD nahradili Žít Brno, ANO, zelení a lidovci. Nájemní smlouva ale zůstala. Jakmile podle ní městská část dům zrekonstruuje za 40 milionů korun a tržnice se v něm otevře, zvedne se Bartoškovi nájem na tři sta tisíc za rok. O rok později za celý rok pronájmu zhruba 600 metrů čtverečních v historickém středu města zaplatí 400 tisíc.

Bývalý nájemce platil za měsíc to, co teď bude za rok

Podle zjištění MF DNES předchozí nájemce budovy - firma Sculpto - zhruba stejnou částku platila také. Ovšem měsíčně.

Na konci roku 2011 jí ale začaly problémy. Ač podle smlouvy z roku 1997 měla společnost přednostní právo na pronájem na patnáct let, z radnice jí po žádosti o prodloužení smlouvy přišla zamítavá odpověď. Podle úředníků termín o den propásli.

Šťástka připouští, že se Brno-střed původního nájemce snažilo zbavit. „Chtěli jsme dům posunout dále. Byla v něm asijská bistra či obchody s oblečením,“ konstatoval.

Firma Sculpto se ocitla v právním vzduchoprázdnu. „Rok beze smlouvy jsem tak sice budovu dále pronajímal, ale nechodily mi žádné faktury, takže jsem nemohl platit nájem. Když ale úředník z Brna-střed obcházel podnájemce v budově a říkal jim, aby mi neplatili, nakonec jsem dům opustil. Podnájemci mi stále dluží 1,5 milionu,“ tvrdí jednatel firmy Sculpto Zdeněk Řehořík. ¨

Tržnici chtějí otevřít příští léto

4,8 milionu korun dluží na nájemném naopak Řehořík radnici Brna-střed, která je po něm nyní vymáhá. Zaplacení se prý nebrání. Řehořík si ale na oplátku u soudu nárokuje peníze za opravy, které udělal v dobré víře, že dům bude mít v nájmu dalších patnáct let.

„S firmou Sculpto se snažíme o narovnání, jsme na začátku jednání. Bude potřeba znalecký posudek, který vyčíslí cenu eskalátorů, které nechala instalovat,“ konstatoval radní Svatopluk Bartík (Žít Brno).

Opravy tržnice, které měly být hotové letos v září, se mezitím zpozdily.

„Tržnici chceme otevřít po rekonstrukci příští rok v létě, zatím nemáme stavební povolení. Taky jsme si nechali dělat rozbory, protože se nám nájemné zdálo nízké, ale v tržnicích po republice jsou ceny nájmů podobné,“ řekl místostarosta Jiří Švachula (ANO).

Nájemce Bartošek slibuje, že na Zelném rynku vznikne nejlepší tržnice v Česku: „Tři čtvrtiny prostor už jsou předběžně domluvené a obsazené. Měla by tam být pekárna, cukrářství, ryby, maso, malí pěstitelé. Kapacita je až 50 míst, ještě to řešíme s architekty. V přízemí bude kavárna s hlídacím koutkem.“

Autoři: ,Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Další z rubriky

VIDEO: Strážníci obstarali doprovod huse, která se kolíbala silnicí

Strážníci pomáhali huse na silnici

Kvůli huse, která si vykračovala po silnici mezi auty, vyjížděli ve čtvrtek odpoledne strážníci do brněnské části...

Cyklista spadl po předjíždění kamionem, zemřel pod koly dalšího auta

Cyklista skončil s těžkým zraněním v nemocnici.

Šestašedesátiletý cyklista zemřel ve čtvrtek odpoledne na silnici na Znojemsku poté, co upadl a narazilo do něj auto....

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

Najdete na iDNES.cz