Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nám je na Slovensku dobře, říkají dvacet let od rozdělení federace

  8:30aktualizováno  8:30
Z Javorníka na Horňácku je to do bývalé osady U Sabotů na dnešním moravsko-slovenském pomezí sotva pár kilometrů. Přesto má člověk pocit, jako by se minutím cedule s nápisem Vrbovce, miestna časť Šance ocitl tak trochu v jiném světě.

Někdejší část horňácké obce Javorník osada U Sabotů se 1. 1. 1993 probudila na Slovensku. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

O dělení Československa "o nás bez nás" před dvaceti lety, jehož se právě bývalá osada U Sabotů s asi čtyřicítkou rodinných domů stala jedním ze symbolů, se tady ani s odstupem dvou desetiletí nikdo moc bavit nechce.

"Ne, nebudu nic říkat. Je to dobré, jak to je. Vy tam a my tady. My jsme rádi, že jsme na Slovensku, že mamko?" mává rezolutně rukama asi šedesátiletý muž na dvoře svého rodinného domku v kopci poblíž bývalé celnice a hledá podporu u přikyvující manželky.

Právě tento muž se 1. ledna 1993 ocitl se svou rodinou rozhodnutím tehdejších premiérů Václava Klause a Vladimíra Mečiara těsně za novou slovenskou hranicí. Neměnil by však stejně jako řada jeho sousedů. Ani jeden z nich přitom za žádnou cenu nechce prozradit své jméno.

"My jsme vůbec neuvažovali, že půjdeme na Moravu. Těm, co šli, dal pěkné peníze Klaus a nám dal zase odstupné Mečiar, abychom si nezáviděli," vzpomíná starší muž napůl slovensky a napůl moravsky na historickou událost.

Ta přitom ze dne na den rozdělila některé národnostně smíšené rodiny. I když má bratra za hranicí v Javorníku a syna v nedalekém Kuželově, rozhodně by prý státní příslušnost neměnil. Do asi čtyři kilometry vzdáleného Javorníka už skoro nejezdí.

"Máte vyšší důchody a je u vás víc práce"

Stejně jako on smýšlí i další lidé z osady, které dominuje památník s nacionalistickým podtextem. Lidé z někdejší osady U Sabotů přejmenované příznačně na Šanci zarytě tvrdí, že se jim na Slovensku žije dobře.

Fotogalerie

Někdejší rozpad společného státu bez referenda prý dávno neřeší. Stěžují si jen na méně vlakových spojů a nedostatek práce. Ještě po letech je však ze slov některých starousedlíků cítit zášť. "Zeptejte se těch, kteří pobrali tučné odstupné, aby se vystěhovali, a nevystěhovali se," lamentuje ze dvora pamětnice událostí.

O kus dál se rychle zatahují záclony, jakmile obyvatelé domu uvidí po zazvonění objektiv fotoaparátu. Stejně rychle zmizí při otázce na vzpomínky na místy emotivní změnu hranice před dvaceti lety i starší muž ve stejné řadě domů.

"Já nevím, jestli to dělení bylo dobře, nebo špatně. Já bych i na Moravu šel. Já jsem pro to dělení zas tak nebyl. Máte vyšší důchody a je u vás víc průmyslu a práce. Opravdu ale nevím," krčí rameny důchodce.

Po chvíli přemýšlení mizí raději v útrobách domu, který v osadě se zhruba sto třicítkou obyvatel koupil před lety. Nechce mluvit stejně jako všichni ostatní, kteří před dvaceti lety odmítli statisíce korun jako vyrovnání za státní rozvod při podmínce, že se odstěhují zpět na Moravu.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Univerzity odebírají tituly výjimečně. Podvodníci studium sami vzdají

Ilustrační snímek

Dva ministry druhé vlády Andreje Babiše stál průšvih kolem plagiátorství v jejich vysokoškolských pracích křeslo....

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Řidič nedal na křižovatce přednost dodávce, po střetu zemřel

Po střetu dodávky s osobní autem jeho šofér na místě zemřel.

Na křižovatce ve Vranovicích na Brněnsku se o půl jedenácté dopoledne srazila dodávka s osobním autem. Řidič osobáku na...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz