ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Dvojčat na jižní Moravě záhadně přibývá. Lékaři budou zjišťovat proč

  • 23
Lékaři se kvůli rizikům snaží počty vícečetných těhotenství držet na minimu. Teď však nad statistikami kroutí hlavou, počty dvojčat nečekaně stouply – a oni netuší proč.

Dvojčátkový boom zažilo Česko naposledy před sedmi lety, v celé zemi se tehdy narodilo 2 442 dvojčat. Pak začaly jejich počty klesat.

I díky tomu, že jedni z jejich hlavních „dodavatelů“, reprodukční kliniky, začaly rapidně snižovat počty zaváděných embryí. Předloni už se tak narodilo jen 1 616 dvojčat, z toho 175 na jižní Moravě.

Loni však čísla náhle vyletěla nahoru. „V roce 2016 jsme na jižní Moravě zaznamenali už 189 vícečetných porodů. Přímo ve Fakultní nemocnici Brno (FN Brno), která je největší porodnicí v České republice, jsme loni měli 152 porodů dvojčat, což je oproti roku 2015 nárůst o 22,“ potvrzuje Petr Janků, primář Gynekologicko-porodnické kliniky FN Brno.

Lékaři si nejnovější trend neumí vysvětlit ani přesto, že stoupl i celkový počet novorozenců v kraji – loni se na jižní Moravě narodilo 13 788 dětí, o 552 víc než v roce 2015.

Péče o ženu s dvojčaty stojí desetkrát víc

„Čekáme teď na údaje z ostatních krajů a celé republiky, uvidíme, jestli je to trend, nebo nějaký výkyv, nebo zda se třeba vícečetná těhotenství nepřesunula k nám z okolních krajů,“ uvažuje Ivo Borek, primář neonatologického oddělení.

Dvojčata jsou přitom zátěží pro všechny strany. Vícečetná těhotenství znamenají velká rizika a zdravotní komplikace pro nastávající maminky i pro nenarozené děti.

„Až v šedesáti procentech případů se z těchto těhotenství narodí nedonošený novorozenec. Zvyšuje se riziko komplikací při porodu i po něm, většina dvojčat mívá nízkou porodní hmotnost. Jsou také téměř výhradním zdrojem novorozeneckých úmrtností,“ vypočítává Borek.

Péče o těhotnou ženu čekající dvojčata navíc stojí podle záznamů lékařů desetinásobek toho, co péče o ženu nosící jeden plod. U trojčat, která se loni v kraji narodila ve třech případech, jsou pak náklady dokonce stonásobné.

Stavba obří porodnice je zase o kus dál

Aktuálně ale v největší jihomoravské nemocnici řeší i radostnější věci. Třeba vizi, že se po letech příprav konečně dočkají sjednocené porodnice. Ta zatím funguje na dvou místech – v Bohunicích a v nevyhovujících prostorách zastaralého komplexu na Obilním trhu.

V plánu je už roky vybudování společného moderního pracoviště v areálu v Bohunicích. Dvoumiliardový projekt se po letech příprav a plánů konečně začíná uskutečňovat. Vedení FN Brno nedávno na ministerstvo zdravotnictví zaslalo poslední znalecký posudek a čeká na vyhlášení výběrového řízení na zpracování projektu.

Ministerstvo zařazuje výstavbu nové brněnské gynekologicko-porodnické kliniky mezi sedm strategických investic. „V roce 2017 budou zahájeny kroky ke zpracování projektové dokumentace, následně bude vyhlášeno výběrové řízení na vlastní realizaci stavby. Zahájení stavebních prací lze předpokládat v roce 2018, dokončení pak v roce 2020,“ potvrdila mluvčí Štěpánka Čechová.

Lékaři neskrývají nedočkavost. „Nová gynekologicko-porodnická klinika bude postavena podle požadavků moderní medicíny i podle nejnovějších hygienických standardů. Samozřejmostí budou klimatizované prostory i tepelná pohoda,“ sděluje ředitel FN Brno Roman Kraus.

„Bude zde více pokojů pro rooming-in pobyt rodičů s dětmi. Více porodních i operačních sálů pro případ, že se nakumulují porody v jednom okamžiku, i větší možnosti pro takzvané alternativní porodnictví,“ vyjmenoval Kraus.

Jen na provozu se ušetří až 80 milionů

Kromě lepších podmínek pro personál a pacienty si lékaři od nové porodnice slibují i zjednodušení práce. Koordinace dvou pracovišť na různých místech je totiž náročná organizačně, časově i ekonomicky.

„Jen na provozu ušetříme ročně až 80 milionů korun. Nyní totiž mají dvě pracoviště dětskou jednotku intenzivní péče i operační sály. Nebude třeba ani tolik personálu. Zdravotnické profese ale určitě propouštět nebudeme, naopak doplníme stavy tam, kde nám nyní zaměstnanci chybí,“ plánuje Kraus.

Naráží na fakt, že fakultní nemocnice se dlouhodobě potýká s takovým nedostatkem sester, že musí uzavírat některá oddělení (psali jsme zde).

Vedení bohunické nemocnice počítá i s tím, že zařízení musí samo zaplatit 30 procent nákladů. Pokrýt je má prodej areálu na Obilním trhu, který se po přestěhování uvolní. Podle posudků by jeho dražba mohla vynést 600 až 700 milionů korun. Do uvolněného pavilonu Z v Bohunicích se pak místo porodnice nastěhuje interní hematoonkologická klinika.