Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Osvětlený skateboard projel nočním Brnem, natočil ho vrtulník

  12:35aktualizováno  12:35
Jak vypadá jízda na podsvětleném skateboardu nočními ulicemi města, když ji natočí kamera maličkého vrtulníku, ukázali ve svém snímku mladí brněnští filmaři. Video Firefly, které lidé sdílejí na sociálních sítích, zajistilo nevtíravou reklamu výjimečné technologii i samotnému městu.

Firefly znamená v překladu svatojánská muška. Jako svatojánská muška vypadá i modré světélko, které se objeví na začátku videoklipu Firefly z dílny dvou brněnských filmařů Jana Minola a Jana Dojčána.

Teprve na dalších záběrech divák pochopí, že svatojánská muška je ve skutečnosti mladík, který projíždí liduprázdnými nočními ulicemi Brna na modře podsvětleném skateboardu.

Zachytit tuto jízdu tak, aby na první pohled zaujala, se podařilo díky speciálnímu bezpilotnímu vrtulníku s videokamerou. Z nezvyklé perspektivy je díky této technologii vidět Moravské náměstí, Petrov, Husova ulice či Královopolské tunely a nájezd do nich.

Světový úspěch

Dvouapůlminutový snímek Firefly, který tímto způsobem v Brně vznikl, si vysloužil mezinárodní pozornost fanoušků. Na serveru Vimeo.com, kde najdou lidé kvalitní a zajímavá videa z celého světa, vidělo tento nezvyklý pozdrav z Brna od konce loňského roku přes 618 tisíc diváků.

Filmaři Jan Minol (vlevo) a Jan Dojčan

Filmaři Jan Minol (vlevo) a Jan Dojčan

Jízdu skateboardisty nočním Brnem autoři nasnímali pomocí speciálního

Jízdu skateboardisty nočním Brnem autoři nasnímali pomocí speciálního bezpilotního vrtulníku s kamerou.

Firefly se dokonce v den svého publikování dostal do trojice nejlepších videí, které provozovatelé serveru doporučují ke zhlédnutí.

"To byl můj sen. Protože jsem věděl, že jakmile se dostaneme do této trojky, video nezapadne a začne si na internetu žít vlastním životem," popisuje spoluautor díla a současně hlavní postava filmu Jan Minol.

A proč se vůbec video v brněnských ulicích rozhodl se svým kamarádem natočit? "Chtěli jsme nabídnout nezvyklý pohled na skateboarding, kterému se věnuji už dlouhá léta, a zároveň ukázat, co všechno se dá natočit díky malé helikoptéře s kamerou," popisuje Minol.

"Hejno sršňů" v ulicích

Do příprav na natáčení, které spojovalo vášně obou autorů, se Minol s Dojčánem pustili loni na jaře. Nejprve bylo potřeba naplánovat, co všechno chtějí dostat do záběrů. A pak vyrazit natáčet.

"Museli jsme se vypořádat s počasím a počkat, až bude vhodné pro skateboard i let helikoptéry. A samozřejmě také na to, až budou ulice města prázdné," vzpomíná filmař.

Fotogalerie

Do ztichlého Brna tak vyráželi mezi desátou a třetí hodinou v noci. S podsvětleným skateboardem pak brázdili ulice a silnice města téměř čtyři měsíce.

"Když letí helikoptéra tichou noční ulicí, zní to jako hejno sršňů. V prázdných ulicích jsme s tím však nikdy neměli problém, nikoho jsme snad nerušili," vzpomíná Minol.

Pro diváky klipu Firefly zůstane způsob natáčení tak trochu záhadou. Přístroj, který nese kameru, totiž ve snímku autoři neukážou.

Zvědavcům, kteří jim chtějí nahlédnout do kuchyně, ovšem nabízí film o tom, jak se Firefly natáčel. "Hejno sršňů" s kamerou lidé uvidí třeba ve chvíli, kdy vzlétá nad Moravské náměstí.

Mohou se podívat, jak velký tento vrtulník je. A uvidí, že ne každý skok na skateboardu se podařil a ne každý záběr se do klipu dostal.

Tvůrci dostali nabídky na reklamu

O tom, kolik výroba videa stála času a peněz, raději autoři ani další členové výrobního týmu nepřemýšlí. Shodují se však, že se úsilí vyplatilo. A nejen proto, že se mohli věnovat tomu, co je baví, a s touto prací si podle libosti vyhrát.

Ozvali se jim totiž lidé z řady firem, které podobně chytlavá videa využívají v reklamě. Cesta nočním Brnem je totiž zaujala natolik, že by rádi něco podobného natočili i k propagaci své firmy.

Dvojice filmařů z Brna je tak nyní ve spojení například s centrálou firmy Red Bull ve Francii i řadou menších podniků. I jejich budoucí reklamy se tak možná budou odehrávat v kulisách Brna.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Češi objevili místo přežívajících kultů, bádají v albánských horách

Čeští archeologové zkoumají okolí svatyně stojící na základech zaniklého...

Čeští vědci bádají v albánských horách, kde prastaré obřadní rituály žijí dodnes. Horská vesnička Nivica je jednou z...

Záchranářů s puchýři přibývá. Látku z nového vybavení prověří experti

Nové oblečení záchranářů ZZS Jihomoravského kraje.

Kožních potíží u jihomoravských záchranářů přibývá. Podle jejich tvrzení za to může nové pracovní oblečení z funkčních...

VIDEO: Z pár kulis vybudoval v lomu město jako z Divokého západu

Amfiteátr westernového městečka v Boskovicích

Ve westernovém parku v Boskovicích se návštěvníci ocitnou jako na Divokém západě, kde doslova neplatí české koruny, ale...

Najdete na iDNES.cz