Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Divadlo zve na chalupu. S vínem a repelentem třeba na Lukáše Hejlíka

  14:00aktualizováno  14:00
V Lednicko-valtickém areálu je v kurzu nový fenomén. Intimní divadlo ve dvoře chalupy v Hlohovci nabízí konverzační kusy pro pár desítek lidí. Ve hře Kykyryký hraje například Lukáš Hejlík známý z oblíbeného seriálu Ordinace v růžové zahradě.

Dvorní divadlo ve dvoře v Hlohovci si mezi diváky zakrátko získalo oblibu. Režisér Zdeněk Černín ho s manželkou organizuje u sebe na chalupě. Ve hře Kykyryký hraje herec Lukáš Hejlík známý ze seriálu Ordinace v růžové zahradě. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Herečka Simona Peková klopýtá na podpatcích po dvoře vesnického stavení. Před chalupou režiséra Zdeňka Černína v Hlohovci u Břeclavi je nebývale nacpáno. "Promiňte, je tohle domov důchodců?" ťuká Peková na rameno jednomu z návštěvníků. "Ne? Ach, tak to já jsem tu špatně..." zoufá si dramaticky a dál se proplétá hloučkem lidí.

Jakoby trapnou chvilkou začíná jedinečné divadelní představení Když umírá herec. Vyhasínající divadelní hvězda Eva v něm přijíždí zkoušet novou hru do domova důchodců. Nikdo z 35 diváků ani nedutá. Jeviště o čtyřech metrech čtverečních od většiny z nich není ani metr.

Už druhou sezonu si Dvorní divadlo v Hlohovci získává věhlas bezprostřední blízkostí diváků a účinkujících. Spojení jednoduchého prostředí, profesionálních herců a konverzačních textů vyprodává představení.

Dvorní divadlo ve dvoře v Hlohovci si mezi diváky zakrátko získalo oblibu....

Režisér Zdeněk Černín

Manželé Zdeněk a Petra Černínovi vsadili na návrat k podstatě. V době módních open air představení pro stovky diváků organizují divadlo u sebe na chalupě. Stačí jim jen malý dvůr a několik drobných rekvizit, všechno ostatní závisí na hercích.

"Nemám rád, když si nějaká produkce najde pěkný prostor a pak ho celý zabije velkou tribunou a dekorací. To je padlé na hlavu. Ve 130. řadě z toho diváci nic nemají," poznamenává Zdeněk Černín.

Profesionály z brněnských a pražských divadel do Hlohovce láká na práci bez kompromisů a diváky na autentický divadelní zážitek. Zatím to funguje.

Po první sezoně o jeho pojetí projevila zájem i kastelánka lednického zámku a valtické podzemí. Dvorní divadlo tak letos hraje na třech místech skoro každý letní den. Třeba představení Kumšt, které se hrálo v pondělí ve valtickém podzemí, se vyprodalo za dva dny.

Repelent je v ceně vstupenky. K zapůjčení

Do bezprostřední blízkosti diváků si z herců netroufne každý. "Kontakt je velmi intimní. Někteří herci, kterým jsme nabízeli spolupráci, ji kvůli tomu odmítli," potvrzuje organizátorka Petra Černínová.

Minimální prostor účinkujícím kupodivu nepřijde nijak omezující. "Pro konverzační divadlo nejsou podstatné kulisy ani efekty, může se hrát kdekoliv," říká Černín.

Ve hře Když umírá herec dokonce s Pekovou na malém pódiu zvládnou i několik rozmáchlých tanečních kroků. Před chalupu v Hlohovci se vejde až stovka diváků.

Nejpopulárnější je letos hra Kykyryký, která přitahuje především neobvyklým názvem. "Je to světová novinka. Jako nedotované divadlo bychom měli sázet spíš na jistotu, ale tady jsme dali na intuici. I když je to neprověřený text, diváci ho přijali perfektně," podotýká Černínová.

Venkovní představení však skýtá několik praktických úskalí. V dvousetkorunové ceně vstupenky je vedle vína i zapůjčení repelentu proti komárům.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Fanoušci dopravy mohou v Brně adoptovat sedačku ve „zlaté“ tramvaji

Do brněnských ulic vyjela tramvaj připomínající 150 let MHD.

Brněnský dopravní podnik připravil ke svému kulatému výročí překvapení pro fanoušky tramvají. Ve speciálním voze si...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Vědci hledají plodiny, které přežijí sucho. Patří mezi ně třeba žito

Počasí, slunce, tráva, vítr, rybník, nebe, obloha

Odborníci z drásovské firmy PSI i brněnského klimatického ústavu Akademie věd testují například obiloviny v extrémních...

Najdete na iDNES.cz