Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Džamila Stehlíková si prohlédla holobyty v Břeclavi. Romové jí neotevřeli

  20:33aktualizováno  12. dubna 11:01
Se zavřenými dveřmi a marným bušením na dveře se v Břeclavi setkala ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Chtěla se podívat do kontroverzních holobytů, které před dvěma lety ministerstvo práce a sociálních věcí označilo za ghetto. Jenže Romové, kteří tady bydlí, o setkání nestáli.

Ministryně Stehlíková si prohlíží holobyty v Břeclavi | foto: Radek Miča, Radek Miča,  MF DNES

"Chápu, že ty rodiny se stydí. Dostat se do holobytu je trošku ostuda a rodiny, které klesnou na tuto úroveň asi nemají zájem tento svůj životní propad komentovat,“ chápavě přikyvovala ministryně.

Neuspěl ani romský strážník, který Romy z holobytů zkoušel v romštině přinutit, aby aspoň vykoukli ze dveří. Džamila Stehlíková přiznává, že se s takovým odmítnutím v žádném jiném městě nesetkala. Prohlédla si proto alespoň prázdný byt. A holobyty rozhodně neodsoudila.

"Žádné ghetto jsem v Břeclavi nenašla. Holobyty jsou přestupní stanice. Je to přístřeší, šance nezůstat pod mostem. I když slovo holobyt je skutečně trefné,“ komentovala holé stěny místností.

Do holobytů nechtějí
Dnes jsou obsazené jen tři z devatenácti. "Svědčí to o tom, že Romové sem nechtějí. A asi to řeší jinak,“ podotkla. Jak, o tom se zatím v Břeclavi jenom dohadují. Romové, kteří patřili k nejhorším neplatičům, si totiž najednou začali kupovat rodinné domky. Spekuluje se i o lichvě.

"Hraničí to s nějakou trestnou činností. Není normální, pokud si lidé, kteří se kvůli dluhům dostanou do holobytů, najednou koupili dům. A nebyl to jeden případ,“ naznačil romský strážník Vítězslav Herák.

I tím se má zabývat vládní Agentura, kterou přijela Džamila Stehlíková do Břeclavi představit. Agentura má vymýtit ghetta z dvanácti měst. Břeclav je mezi nimi. Městu má pomoci především sehnat peníze na práci s Romy z evropských fondů. A prosadit na vládní úrovni třeba i změnu legislativy tak, aby soužití bílé a romské komunity v Břeclavi nebylo tak komplikované.

Skeptický starosta
Břeclavský starosta Dymo Piškula je v tomto směru skeptický. "Obávám se toho, zda paní ministryně najde dostatečné pochopení ve vládě. Zda ji dokáže přesvědčit, aby se tomuto problému věnovala odpovědně. Už jsem byl tolikrát zklamán, že se nechci těšit dopředu,“ podotkl.

Společnou řeč však údajně našli. A dohodli se i na prvních konkrétních krocích, které by v Břeclavi měli podniknout. Jejich cílem je vyřešit největší bolístky města:  nízké vzdělání Romů, jejich nezaměstnanost, záškoláctví, kriminalitu a také drogy.

. Břeclavské "ghetto"

Byty čtvrté kategorie, nebo také holobyty, fungují v Břeclavi devět let.
Vyrostly na okraji čtvrti Charvátská Nová Ves.
Jsou určeny pro neplatiče nájmu v městských bytech.
Převážná většina z nich jsou Romové.
Účelem holobytů je poskytnout neplatičům přístřeší jako náhradní bydlení po vystěhování z původního bytu.
Kvůli tomu, že holobyty jsou až za obcí, je ministerstvo práce a sociálních věcí před dvěma lety zařadilo na seznam republikových ghett.
V budově je devatenáct bytů, dnes jsou obsazeny jen tři.
Byty jsou zcela prázdné.
Vybavení si musí přinést jejich obyvatelé.
Mají vlastní spotřebiče, ale v budově je společná kuchyňka.
Společné je i sociální zařízení, zvlášť pro ženy, zvlášť pro muže.
Vedení města zde uvažovalo o zřízení policejní služebny, pak od toho ustoupilo.

Podle šéfa agentury pro boj s ghetty Marka Podlahy má Břeclav ve srovnání s jinými problémovými městy obrovskou výhodu. "Mnohdy si obce nestihnou včas všimnout, že se jim někde rodí romské ghetto. A když už existuje, je to problém, který se dá zvládnout jen důslednou činností za hodně peněz. Břeclav včas zareagovala na blížící se nebezpečí,“ podotkl s tím, že Břeclav se může řídit heslem: Je lepší být připraven než zaskočen.

Specifický případ
Břeclav je podle ministryně Džamily Stehlíkové velmi specifická. Romské rodiny jsou rozptýlené po celém městě. Navíc jsou velmi semknuté a cizího člověka mezi sebe málokdy vpustí. Navíc nelze přesně spočítat, kolik Romů vlastně v Břeclavi žije. Ne všichni se ke své národnosti hlásí.

O to bude práce Agentury složitější. Na vládní úrovni chce Stehlíková co nejdříve prosadit změny v postihování drobné kriminality.

"Když nenásleduje trest okamžitě po činu, nejen u Romů vzniká pocit beztrestnosti. Nebo si nespojí trest, který přijde po roce, dvou, s tím, jak se chovali. Je to živná půda, aby v tom chování pokračovali,“ míní Stehlíková.

Ta chce pro obce prosadit větší pravomoci. "Aby lidé mohli problémy ve své obci řešit rychleji a efektivněji, aniž by porušovali zákon,“ dodala.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Najdete na iDNES.cz