Les vzpomínek v Praze je první český přírodní hřbitov, kde je možné uložit...

Les vzpomínek v Praze je první český přírodní hřbitov, kde je možné uložit popel zemřelých ke kořenům památečních stromů. | foto: organizace Ke Kořenům

Sdílená auta, pohřby v lese. Nápady studentů bodují i v reálném životě

  • 29
Až umřu, zasaďte na mně jabloň. Tak se jmenovala diplomová práce studentky Masarykovy univerzity Blanky Dobešové. Z její myšlenky časem vyklíčil skutečný projekt a k přírodě šetrné formy pohřebnictví pronikají do různých koutů republiky.

Nyní je Dobešová členkou organizace Ke Kořenům, která spravuje Les vzpomínek v pražských Ďáblicích, což je první český přírodní hřbitov, kde je možné uložit popel zemřelých ke kořenům památečních stromů.

„Moje práce postupně přerostla v první místo, kde nemusí být pozůstalí spoutaní náhrobky. Les se nám teď krásně zelená, možná i proto, že v něm bylo na pět desítek osobnějších obřadů, než jsou ty v krematoriích. Zájem o přírodní hřbitovy už je i v dalších městech,“ sdělila Dobešová.

Posluchači Katedry environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity vymýšlejí alternativy k běžným komerčním podnikům v rámci svého studia. A některé k přírodě šetrné iniciativy se daří převádět i do reálného života.

Sdílená auta jsou ekologičtější i ekonomičtější

Projekty, které zpočátku získávaly podporu od známých nebo skrze crowdfundingové kampaně, se nyní samy rozvíjejí. Příkladem je i firma Autonapůl, jejímž prostřednictvím lze sdílet auta.

Její zakladatel Michal Šimoník začínal podnikat ještě jako student, nyní už jeho společnost obsluhuje 40 vozů. „Sdílením dnes nahradíme až 400 aut, která se nemusela vyrobit. Lidé k nám ale nevstupují jen z ekologických důvodů. Důležité pro ně je, že carsharing je ekonomičtější a pohodlnější než auto vlastnit,“ vysvětluje Šimoník.

Oba absolventi MU představili své úspěchy před několika dny na konferenci Proměny životního způsobu a jeho environmentálních souvislostí v Brně.