Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ekologický ProtestFest pohlídají strážníci i policie

  5:59aktualizováno  5:59
Jako na Baník. Tak se chystají brněnští strážníci na druhou červnovou sobotu, kdy velkou party v parku pod Janáčkovým divadlem a karnevalovým průvodem městem vyvrcholí tradiční akce ProtestFest.

Ilustrační foto. | foto: Jan ZátorskýMF DNES

"Budeme tam v maximálním počtu, nasadíme až 130 strážníků," sdělila mluvčí strážníků Denisa Kapitančiková. Loni totiž chtěli akci, na které lidé bojují hudbou proti válkám a zbraním, napadnout pravicoví extremisté. Nakonec se ale žádné drama nekonalo a strážníci a policie chtějí letos klidný průběh zopakovat.

"Připravujeme opatření," potvrdil stručně také mluvčí brněnské policie Bohumil Malášek. Přesné počty policistů, kteří budou v ulicích, sdělit nechtěl. "Budeme to upravovat podle aktuálních informací, které získáme. Například podle toho, kolik přijede lidí nebo zda by mohlo dojít ke konfliktu," doplnil Malášek.

Organizátory případné výhrůžky pravicových extremistů netrápí. "Nebudeme se zabývat tím, jestli nás chce někdo napadnout, chceme jen šířit naše myšlenky," sdělil jeden z organizátorů Dušan Rosenbaum. Očekává, že do Brna na akci přijedou až dva tisíce lidí. "Ale záleží na počasí," přiznal Rosenbaum.

Dopoledne bude podrobnosti akce domlouvat na radnici Brna-střed. "Oficiálně o akci ještě nevím, dozvěděli jsme se o ní z letáků," uvedl tajemník radnice Radovan Novotný.
 
Účastníci ProtestFestu plánují, že se v sobotu v jednu odpoledne shromáždí v parku pod Janáčkovým divadlem. Na programu mají prezentace různých organizací, workshopy, divadlo, performance, výstavy, dětský koutek nebo třeba ochutnávku veganského občerstvení.
 
Party zakončí tradiční karnevalový průvod městem. Večer se pak v klubu Favál koná afterparty. Celý festival začíná už v pátek 13. června, kdy v klubu Favál zahrají také britští Zion train. Jeho součástí je například karneval na kolech, promítání filmů nebo přednášky.

Ústředním tématem ProtestFestu jsou letos klimatické změny. "Myslíme si, že v České republice se o ekologických tématech až na knihu prezidenta Václava Klause moc nemluví," uvedl Rosenbaum.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Pětistovka pro každého, dočasný armádní most. Politici slibují i nemožné

Ilustrační snímek

Politici se na jižní Moravě předhánějí v tom, jak získat voliče za každou cenu. Nezdráhají se přitom slibovat věci,...

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz