Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ekonomická krize na jižní Moravě: firmy propouštějí stovky lidí

  19:13aktualizováno  19:13
Minimálně stovky Jihomoravanů budu muset opustit svoje pracovní místa. Kvůli finanční krizi, která po Spojených státech zasáhla i Evropu. Některé firmy už začaly s propouštěním kmenových zaměstnanců, další se obávají, že se výpovědím také nevyhnou.

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Například jen na Blanensku do konce roku odejde z práce kolem dvou set lidí. Většinou ze strojírenských podniků, které dodávají komponenty automobilovému průmyslu. Asi šedesát pracovníků nyní přebývá skupině Apos Group, pod kterou spadá továrna na obšívání volantů Apos nebo blanenská Metra. "Redukujeme počet zaměstnanců. Nejprve to byli agenturní zaměstnanci, nyní se to týká asi šedesáti až sedmdesáti našich," nastínil předseda představenstva Apos Group Miroslav Růžička.

Ve statistice úřadu práce se zatím tito lidé neobjeví. "Mám informace, že se Apos Group pro tyto lidi snaží najít práci uvnitř skupiny," vysvětlil Jiří Dvořák, zástupce ředitele blanenského úřadu práce.

Z Minervy odejde osmdesát lidí
Další lidé odejdou z továrny Baumüller ve Skalici nad Svitavou, osmdesát lidí opustí i boskovickou Minervu. Skončí ti, kterým vyprší smlouva na dobu určitou. "Od poloviny září do konce roku také platí dohoda mezi odbory a zaměstnavatelem o nepřidělování práce v pátek. Pracujeme jen čtyři dny a za pátek dostáváme pětašedesát procent mzdy," popsal předseda odborového svazu Minervy Jiří Bartoš.

Podniky se většinou potýkají s úbytkem zakázek, někde až o desítky procent. "Oproti stejnému období tohoto roku máme pokles osmačtyřicet procent," uvedl odborový předák Baumülleru Radomír Burgr. Z 280 zaměstnanců ukrajuje krize po desítkách. Do konce roku se podle Burgra jejich stav sníží přibližně o čtyřicet.

Počet lidí, pro něž nebudou mít firmy v kraji práci, se může do konce roku vyšplhat ještě výš. "Zatím to počítáme na stovky, obávám se ale, že to budou tisíce," odhadl metodický pracovník odborového svazu Kovo v Brně Vladimír Valenta.

Úbytek zakázek zatím postihuje především firmy, které dodávají komponenty pro automobily. "Odhaduji, že na volanty máme zakázek o dvacet procent méně," upřesnil Miroslav Růžička z Aposu. Problémy má i pobočka I.A.C Group v Hodoníně, která vyrábí palubní desky do aut.

Výrobny strojů zatím krize nepostihla
O objednávky naopak zatím nemají nouzi firmy, které vyrábějí velká strojírenská zařízení. "U nás se stroje vyrábějí delší dobu, třeba půl roku. Takže minimálně do konce roku se nic nezmění," potvrdil předseda odborů v kuřimské TOS, spadající pod mezinárodní koncern Alta.

Podobně je na tom i blanenská firma ČKD Strojírny. "U nás to zatím vypadá dobře, situaci monitorujeme. Ani vedení ale zatím nic nepředložilo," konstatoval odborář Jiří Hradil.

Problémy zatím hlásí spíš firmy z kraje než z Brna a jeho okolí. Ve městě je dlouhodobě poptávka po kvalifikovaných dělnících a ta neutichá ani nyní. "Žádné snížení poptávky jsme nezaznamenali," konstatovala mluvčí úřadu Ivana Ondráková.

Aktuální čísla nezaměstnanosti budou mít úřady k dispozici příští týden, podle Ondrákové se ale nedá čekat, že by lidí bez práce kvůli krizi přibylo.

Podle ředitele Úřadu práce Brno-venkov Igora Poledňáka je ale otázkou času, kdy se informace o propouštění objeví. "Oficiální zprávu, že by se některá firma napojená na automobilový průmysl dostala do potíží, nemáme, ale očekáváme ji brzy. Máme avízo, že u dvou tří se k tomu schyluje," uvedl Poledňák před týdnem.

Na Vyškovsku už se s poklesem zakázek potýká několik firem. Například švýcarská společnost Ems-Patvag, která vloni vybudovala nový závod v Brankovicích, přerušila nepřetržitou výrobu. "Odběratelé avizují, že budou brát méně zboží, a tak jsme na to museli zareagovat," uvedl jednatel tuzemské Ems-Patvag Vladimír Buriánek.

Společnost automobilkám dodává roznětky do airbagů, napínačů bezpečnostních pásů a další komponenty pro automobilový průmysl. Další firmy se už obrátily na vyškovský úřad práce s tím, že budou vyplácet zaměstnancům nižší mzdu. Po dohodě s úředníky od toho ale zatím ustoupily.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Holasický H-System. V pasti se ocitla obec i lidé, kteří chtěli nové domy

V holasické lokalitě Čtvrtě má stát celkem 64 patrových domů s obytnou plochou...

Kvůli sporu mezi developery mají lidé zákaz koupit si „své“ domky v Holasicích na Brněnsku. Ve slepé uličce se ocitla i...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Najdete na iDNES.cz