Po Olomučenech se koná hlasování o osudu další fotovoltaické elektrárny na Blanensku v Šebrově-Kateřině. Ilustrační foto

Po Olomučenech se koná hlasování o osudu další fotovoltaické elektrárny na Blanensku v Šebrově-Kateřině. Ilustrační foto | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Elektrárna za humny si žádá další referendum na Blanensku

Další referendum na téma fotovoltaické elektrárny chystají už na sobotu na Blanensku. Poté, co o podobné záležitosti předminulý pátek rozhodovali lidé v Olomučanech, čeká v sobotu hlasování obyvatele Šebrova-Kateřiny.

Investor, kterým je podobně jako v případě Olomučan brněnská firma Papeno, původně chtěl panely elektrárny umístit v lokalitě na Dílech na ploše 17 hektarů. Nově však navrhl snížit plochu na pouhých osm hektarů.

"Pozemky jsou to sice soukromé, přesto by z toho obec získala jednorázově 20 milionů korun. Za ty bychom mohli postavit tělocvičnu nebo víceúčelovou budovu, která obci chybí. Děti ve škole cvičí na chodbách, lidé jezdí sportovat do Blanska, do Brna a do Kuřimi, není ani kde dělat zábavy," popsal starosta Šebrova Jiří Nechvíle.

I když mimořádná podpora obecního rozpočtu by se obci hodila, výstavba fotovoltaické elektrárny je zásahem do okolí. Navíc se různí i názory jednotlivých zastupitelů na vhodnost podobného projektu.

Právě proto v Šebrově i v Kateřině půjdou lidé v sobotu k urnám. A zastupitelé už slíbili, že názor většiny a výsledky referenda budou respektovat. Jak vše dopadne, se neodvažují předjímat, to nechce ani jednatel Papena Pavel Novák.

Ani po sobotě ovšem nemusí být jasno. Závazné je totiž referendum jen v případě, že se jej zúčastní alespoň třetina voličů. Jenže ani jednoznačný výsledek ještě nemusí znamenat konec dohadům.

Olomučanské "Ne"

V Olomučanech obec za výstavbu elektrárny na 20 hektarech v lokalitě Na Raškách a Na Kopaninách mohla získat 24 milionů korun. Přesto bylo v referendu z celkem 489 platných hlasů 322 proti elektrárně (viz elektrárnu nechtějí).

Jenže příznivci fotovoltaiky se ohradili. A spor nekončí. Zastánci elektrárny totiž napadli formulaci otázky položené v referendu. I to, že lidé rozhodovali o stavbě panelů, které mají vyrůst na pozemcích soukromých vlastníků a ne obce.

Tvrdí také, že místní neměli dost informací. Ke Krajskému soudu v Brně proto v pátek podali návrh na vyslovení neplatnosti referenda.

"Návrh jsme přijali. Je to ale čerstvá záležitost a spor má více účastníků řízení, mimo jiné i přípravný výbor referenda. Rozhodovat budeme až ve chvíli, kdy se všechny účastníky podaří obeslat. Soud má na rozhodnutí lhůtu třiceti dnů," potvrdila mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

I Pavel Novák z Papena už naznačil, že ani on se nevzdává, o elektrárně chce s vedením obce dál jednat, navrhnout chce i menší rozlohu elektrárny.