Veřejné referendum v obci Olomučany k výstavbě solární elektrárny | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Elektrárnu v obci nechceme, řekli obyvatelé Olomučan referendem

  • 0
Trochu jako před obchodem s nedostatkovým zbožím to v pátek odpoledne vypadalo před volební místností v Olomučanech. Lidé tam čekali už s předstihem kvůli hlasování ve vůbec prvním obecním referendu. Bude na kopci nad obcí stát elektrárna, nebo nebude? A v referendu většina z nich řekla: Ne.

"Občané se v referendu vyjádřili, elektrárnu v katastru obce nechtějí a my jako zastupitelstvo musíme výsledek referenda respektovat," komentoval výsledek starosta Jiří Baštář.

Pro hlasovací lístek si v pátek nakonec přišlo 497 obyvatel obce. Z odevzdaných 489 platných lístků bylo pro fotovoltaickou elektrárnu pouze 167. Proti ní se vyslovilo 322 občanů.

Už v pátek odpoledne se zdálo, že k otázce elektrárny se chce vyjádřit každý. "Lidé tady čekali ve frontě ještě před začátkem. Za první půl hodinu jich odhlasovalo asi 150 z celkového počtu 767 voličů," popisovala Ilona Rysová z volební komise.

Názory na to, zda by se na zhruba dvaceti hektarech měly objevit fotovoltaické panely, se ale různily. "Dědina je kvůli tomu rozhádaná, rozdělená na dva tábory," popisoval hned po volbě asi pětatřicetiletý muž.

Peníze do obecní pokladny

"Já sám jsem ale spíš pro elektrárnu, hlavně kvůli penězům, které obec opravdu potřebuje. Třeba komunikace tady jsou katastrofa, chybí i peníze na penzion pro důchodce a podobně," dodával.

Právě 24 milionů, které investor firma Papeno obci slíbil, byl pro mnohé hlavní argument pro elektrárnu.

Další milion by v případě vybudování elektrárny dostal místní Sokol, na stejnou částku by si přišli i dobrovolní hasiči.

Navíc lidé, na jejichž pozemku by panely měly na dalších nejméně dvacet let vyrůst, by prodejem půdy Papenu vydělali. Podobné peníze jim za louku u lesa někdo jiný těžko nabídne.

Přesto hlavně starší voliči elektrárnu v obci příliš nechtěli. "Nesouhlasím s tím. Měli bychom ji úplně nad barákama a máme strach, že při deštích bychom kvůli panelům měli zaplavenou celou ulici. Už teď, když přijde voda, plaveme. Auta by navíc při stavbě jezdila kolem nás. A znehodnotila by se i krajina. Já tam chodívám na procházku a nelíbilo by se mi to," vysvětlovala jedna z potenciálních sousedek elektrárny Zdenka Klímová.