Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Elektrárny se navzájem vytlačují, používají nefér metody

  10:48aktualizováno  21. prosince 10:35
V kraji se rozhořela bitva o transformátory. Válčí v ní firmy, které chtějí stavět větrníky a hlavně sluneční elektrárny. Některé společnosti zneužívají zastaralou legislativu. Umožňuje jim bojovat nefér.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Jan Karásek, MAFRA

O co přesně jde? Transformátory i přenosová síť, kterou se rozvádí elektrická energie, mají omezenou kapacitu, a nelze proto na ně připojit jakékoliv množství slunečních či větrných elektráren. Firmy si ji proto blokují, aby jim ji neobsadila konkurence.

"Setkáváme se s tím stále častěji a firmy si dokonce blokují i mnohem větší výkony, než které jsou schopny s elektrárnou dosáhnout. Přestože mají třeba k dispozici jen jeden hektar pozemku, na kterém nemohou vyrobit více než 300 nebo 400 kilowattů, zablokují si často desetkrát i dvacetkrát větší výkon," uvedl Petr Bína, jednatel společnosti Sluneta v Dubňanech, která tam nedávno dokončila jednu z největších fotovoltaických elektráren v zemi a plánuje stavět další.

"Máme podobné zkušenosti. Týká se to například okolí Veselí nad Moravou, ale i kolem Velkých Bílovic jsou již výkony transformátorů rozebrané," uvedl jednatel společnosti České slunce z Bzence René Falešník.

Že je nyní o transformátory neobvykle velký zájem, potvrdila společnost E. ON, která tato zařízení na jihu Moravy vlastní. "Síť i transformátory mají určitou kapacitu výkonu a nelze do jedné tratě zapojit nekonečný počet nových elektráren. V této době již máme o padesát procent více žádostí, než kolik jsme schopni uspokojit," uvedl mluvčí společnosti E. ON Vladimír Vácha.

Jak vysvětlil, elektřina se chová jako kapalina. "Pokud máte hadici, kterou proteče třeba čtyřicet litrů vody za minutu, víc vody z ní nedostanete. Pokud vám to nestačí, musíte si pořídit větší. A to platí i o síti, kterou proudí elektřina, proteče jí jen tolik, na kolik je dimenzovaná," říká Vladimír Vácha.

Zájem o připojení je velký, E. ON nestíhá modernizovat

Podle něj E. ON síť každým rokem modernizuje a zvyšuje její kapacitu, tempu, s jakým přibývají požadavky na připojení dalších elektráren, však nestačí. "A to ročně do údržby a zvýšení kapacity sítě i stavby nových transformátorů investujeme 2,8 miliardy korun," tvrdí Vácha.

Další problém je, že odstavit konkurenci i na dva a půl roku jde nyní velmi snadno.

Legislativa nahrává spekulantům

"K zablokování stačí málo. Souhlas obce, výpis z katastru nemovitostí a studie připojitelnosti. Nikdo pak nezkoumá, jestli pozemek odpovídá velikosti výkonu připravované elektrárny. Legislativa je v tomto zastaralá a nahrává spekulantům," uvedl Petr Bína ze Slunety.

Vladimír Vácha ze společnosti E. ON uvedl, že blokace je sice časově omezená, pokud však na ni dostanou požadavek, musí ho vyřídit.

Sdělil také, že největší tlak na to dostat se do sítě je nyní na jižní Moravě na Znojemsku a Břeclavsku a týká se nejen slunečních, ale i větrných elektráren.

"Další velmi žádanou oblastí je Třebíčsko na Vysočině," dodal. Zejména na fotovoltaické elektrárny jsou však nyní rozebrány nejen výkony transformátorů, ale i pozemky a podle Váchy v budoucnu může nastat ještě další problém, se kterým se již například potýkají v Německu. Tam se už z obnovitelných zdrojů vyrábí tolik elektřiny, že to dělá problémy distributorům.

Navíc, když přestane foukat vítr nebo svítit slunce, musí se okamžitě spustit jiné zdroje, aby nedošlo k výpadkům v síti. A tyto zdroje, které se dají rychle nastartovat, mohou v Česku v budoucnu chybět.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Brno - Plzeň 1:3, hattrick Čermáka a lídr je zase o kus blíž k titulu

Musefiu Ashiru z Brna vede míč před soupeři z Plzně

První hattrick Aleše Čermáka a plzeňští fotbalisté se po nevýrazných výsledcích přiblížili k titulu. V utkání 25. kola...

Další z rubriky

Tobogán někdo prolil zapálenou hořlavinou, škoda přesáhla milion korun

Vandal způsobil na tobogánu téměř půl milionovou škodu. Popálené je celé koryto.

Kriminalisté pátrají po neznámém pachateli, který na Vyškovsku poškodil zapálenou hořlavou látkou tobogán. V případě...

Průkopníkem v testování chytrých silnic bude Brno, zrychlí se komunikace

Na Mafra konferenci Smart Region Brno se debatovalo o „chytrých“ technologiích.

Brno jde dál naproti moderním trendům. Po elektronické jízdence nebo plánech na chytrou čtvrť bude také testovat...

Slovanská epopej zůstane v Brně do konce roku, v pavilonu pro ni zatopí

Vizualizace přibližuje, jak bude vypadat výstava Slovanské epopeje na brněnském...

Slovanská epopej, největší dílo českého secesního malíře Alfonse Muchy, přiláká podle organizátorů další tisíce...

Najdete na iDNES.cz