Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Elektrárny se navzájem vytlačují, používají nefér metody

  10:48aktualizováno  21. prosince 10:35
V kraji se rozhořela bitva o transformátory. Válčí v ní firmy, které chtějí stavět větrníky a hlavně sluneční elektrárny. Některé společnosti zneužívají zastaralou legislativu. Umožňuje jim bojovat nefér.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Jan Karásek, MAFRA

O co přesně jde? Transformátory i přenosová síť, kterou se rozvádí elektrická energie, mají omezenou kapacitu, a nelze proto na ně připojit jakékoliv množství slunečních či větrných elektráren. Firmy si ji proto blokují, aby jim ji neobsadila konkurence.

"Setkáváme se s tím stále častěji a firmy si dokonce blokují i mnohem větší výkony, než které jsou schopny s elektrárnou dosáhnout. Přestože mají třeba k dispozici jen jeden hektar pozemku, na kterém nemohou vyrobit více než 300 nebo 400 kilowattů, zablokují si často desetkrát i dvacetkrát větší výkon," uvedl Petr Bína, jednatel společnosti Sluneta v Dubňanech, která tam nedávno dokončila jednu z největších fotovoltaických elektráren v zemi a plánuje stavět další.

"Máme podobné zkušenosti. Týká se to například okolí Veselí nad Moravou, ale i kolem Velkých Bílovic jsou již výkony transformátorů rozebrané," uvedl jednatel společnosti České slunce z Bzence René Falešník.

Že je nyní o transformátory neobvykle velký zájem, potvrdila společnost E. ON, která tato zařízení na jihu Moravy vlastní. "Síť i transformátory mají určitou kapacitu výkonu a nelze do jedné tratě zapojit nekonečný počet nových elektráren. V této době již máme o padesát procent více žádostí, než kolik jsme schopni uspokojit," uvedl mluvčí společnosti E. ON Vladimír Vácha.

Jak vysvětlil, elektřina se chová jako kapalina. "Pokud máte hadici, kterou proteče třeba čtyřicet litrů vody za minutu, víc vody z ní nedostanete. Pokud vám to nestačí, musíte si pořídit větší. A to platí i o síti, kterou proudí elektřina, proteče jí jen tolik, na kolik je dimenzovaná," říká Vladimír Vácha.

Zájem o připojení je velký, E. ON nestíhá modernizovat

Podle něj E. ON síť každým rokem modernizuje a zvyšuje její kapacitu, tempu, s jakým přibývají požadavky na připojení dalších elektráren, však nestačí. "A to ročně do údržby a zvýšení kapacity sítě i stavby nových transformátorů investujeme 2,8 miliardy korun," tvrdí Vácha.

Další problém je, že odstavit konkurenci i na dva a půl roku jde nyní velmi snadno.

Legislativa nahrává spekulantům

"K zablokování stačí málo. Souhlas obce, výpis z katastru nemovitostí a studie připojitelnosti. Nikdo pak nezkoumá, jestli pozemek odpovídá velikosti výkonu připravované elektrárny. Legislativa je v tomto zastaralá a nahrává spekulantům," uvedl Petr Bína ze Slunety.

Vladimír Vácha ze společnosti E. ON uvedl, že blokace je sice časově omezená, pokud však na ni dostanou požadavek, musí ho vyřídit.

Sdělil také, že největší tlak na to dostat se do sítě je nyní na jižní Moravě na Znojemsku a Břeclavsku a týká se nejen slunečních, ale i větrných elektráren.

"Další velmi žádanou oblastí je Třebíčsko na Vysočině," dodal. Zejména na fotovoltaické elektrárny jsou však nyní rozebrány nejen výkony transformátorů, ale i pozemky a podle Váchy v budoucnu může nastat ještě další problém, se kterým se již například potýkají v Německu. Tam se už z obnovitelných zdrojů vyrábí tolik elektřiny, že to dělá problémy distributorům.

Navíc, když přestane foukat vítr nebo svítit slunce, musí se okamžitě spustit jiné zdroje, aby nedošlo k výpadkům v síti. A tyto zdroje, které se dají rychle nastartovat, mohou v Česku v budoucnu chybět.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz