Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Už žádné „na stravenky nevracíme“. Nápad startuje v restauracích v Brně

  16:52aktualizováno  16:52
Místo papírových stravenek speciální karta, kterou nabíjí zaměstnavatel. V Brně začala éra elektronických stravenek. Odstartoval je tam jeden z největších hráčů v oboru zaměstnaneckých poukázek, společnost Edenred. Kartami ve třech stech podnicích zatím může platit asi tisíc zaměstnanců. Do konce roku by to měla být celá republika.
Místo stravenek dostanou zaměstnanci platební kartu (ilustrační snímek).

Místo stravenek dostanou zaměstnanci platební kartu (ilustrační snímek). | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Zažili to všichni zaměstnanci firem, které nabízejí jako pracovní benefit stravenky. Aby zaplatili oběd, musejí po kapsách hledat papírové lístky. A ještě brát ohled na to, že ne všude na stravenky vracejí hotové peníze. Pokud se ale vyplní podnikatelský plán jedné z největších „stravenkových“ firem v republice, takové scénáře brzy skončí.

Firma Edenred si totiž Brno vybrala pro start speciální předplacené karty. Stravenkové konto zaměstnancům nabije zaměstnavatel stejnou částkou, jaká jim dnes přijde v obálce v podobě papírových stravenek. A lidé už pak budou za jídlo moci v restauracích zaplatit jako s kteroukoliv jinou bezkontaktní kartou, které vydávají banky.

Sklizeno, Starbucks a  Zlatá loď

„Už nyní máme v Brně více než tři stovky partnerských provozoven, kde se kartou dá platit. Kromě ryze brněnských podniků jako je například Zlatá loď, IQ Restaurant, restaurace Morávka, Rebio nebo Okay Market Potraviny jsou partnery i velké celostátní sítě restaurací, kaváren nebo prodejen potravin - Sklizeno, KFC, Burger King, Starbucks nebo McDonalds,“ konstatoval generální ředitel společnosti Edenred Martin Bulíř.

Nová platební metoda přitom podle něj nebude komplikovaná ani pro restaurace, které doteď přijímaly stravenky papírové. Díky partnerství s karetní společností MasterCard totiž karty Edenredu zpracují klasické platební terminály, které už restaurace mají. A podnikům, kde doteď šlo platit pouze hotově, bude stačit speciální aplikace na chytrém telefonu.

Z Brna by se projekt měl podle plánů rozšířit do celé republiky. Všude tam, kde se nyní používají stravenky společnosti nazvané Ticket Restaurant. Zatím novinku používá asi tisícovka lidí z brněnských firem jako Red Hat, Letiště Brno či Cígler Software.

„Brno jsme pro start zvolili, protože je technologickým centrem republiky. Navíc je ideální svou velikostí,“ vysvětlil Bulíř.

Firmy ušetří, zaměstnanci neřeší neochotu vracet peníze

Restaurace podle něj díky tomu nemusejí stravenky přepočítávat a nosit do banky. Částka, kterou host zaplatí, se jim ihned připočte na účet. A obdobné výhody Edenred zmiňuje i v případě firem.

„Nahrazení papíru kartami řeší mnoho problémů, od nákladné distribuce papírových poukazů až po „na stravenky nevracíme“. Podmínkou je dostatečná síť provozoven, které je přijímají. Proto jsme se společností Edenred vstoupili do pilotního provozu, kdy je nejlepší možnost nabídku podniků ovlivnit. Pomohly také pozitivní zkušenosti ze zahraničí,“ potvrdil generální ředitel softwarové firmy Red Hat Radovan Musil.

O přechodu na e-stravenky podle průzkumu společnosti PwC uvažuje 45 procent zaměstnavatelů, kteří v současnosti nabízejí svým zaměstnancům papírové stravenky. Počin Edenredu, jehož poukázky v Česku používá každodenně víc než půl milionu lidí a přijímají je v téměř 60 tisících podniků, tomu napomůže. Česko je přitom pátou zemí, kde Edenred své elektronické stravenky zavádí. Zatím je používají lidé na Slovensku a v Polsku, ve Francii či Belgii.

Poplatek za výkup stravenek zůstává

Jako první v Česku však platební metodu zavedla společnost Benefit Management, které ovšem patří jen malá část trhu. Velcí konkurenti Edenredu, Sodexo a Chéque Déjeuner, plánují elektronické stravenky odstartovat do několika měsíců.

Ne všem restauratérům se ovšem samotná existence stravenek zamlouvá. Edenred potvrdil, že ani po přechodu na stravenky elektronické neodpadne poplatek „za výkup“ stravenek. Pohybuje se kolem pěti procent z ceny každého zaplaceného oběda. Podle analýzy Asociace provozovatelů poukázkových systémů ovšem stravenky tvoří třetinu tržeb restaurací za obědy.  

Autor:Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

SOUKROMÉ OČKO: Měním převleky, paruky nenosím. Svým dětem balím na výlet GPS

Brněnský soukromý detektiv Marian Hybký

Špehování jej bavilo odmala, až díky osudovému setkání s bývalým zpravodajcem se jím však Marian Hybký začal živit....

Za smrt tří mladíků v křižovatce soud potvrdil tři roky. Postrádal lítost

Na křižovatce u Zvěrkovic přišli v prosinci o život tři lidé. Odbočka z...

Tři roky vězení a pět let zákazu řízení potvrdil Krajský soud v Brně jednadvacetiletému řidiči Marku Neumanovi za...Další z rubriky

Zetor získal obří zakázku v Rusku. Dodá traktory za půl miliardy eur

Zetor Forterra HSX

Obří zakázku za půl miliardy eur získala firma Zetor, která sídlí v Brně - Líšni. Podařilo se ji dojednat u...

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...

Vinaři dostali statisícové pokuty, nedovoleně vypouštěli odpadní vody

Vypouštění odpadních vod ve Vinařství Kovacs.

Kontroloři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) se v posledních dvou letech zaměřili na vinaře z Břeclavska a...Najdete na iDNES.cz