Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Elektronický anděl jako vánoční dárek

  • 1
Nedávno jste se mohli v novinách dočíst, že brněnští strážníci zachránili život důchodkyni. Zní to nevšedně a záslužně. Záslužné to jistě je, ale výjimečné rozhodně ne. Jednalo se o jeden z mnoha výjezdů na signál tísňového centra městské policie.

Tentokrát pomoc potřebovala starší, těžce nemocná žena. Upadla u sebe doma v bytě a nemohla se hýbat. Naštěstí měla u sebe hlásič napojený na centrum tísňového signálu. Toto malé, šikovné a jednoduché zařízení bez velkých nároků na složitost ovládání jí skutečně zachránilo život. Přinejmenším alespoň ušetřilo pár hodin v bolestech, než by někdo zaslechl její volání o pomoc, a ani to ještě není jisté.

. Očima studenta

MF DNES přináší cyklus názorových článků studentů brněnské žurnalistiky.

V minulosti probíhaly debaty o tom, zda podobné zařízení zavádět, a je dobře, že se to tady v Brně podařilo. Tato služba je poskytována lidem se závažnými zdravotními obtížemi, bez omezení věku. Zejména však seniorům, pro které je používání mobilního telefonu často značně složité. V případě potřeby stačí jen zmáčknout knoflík a pomoc je na cestě, již s informacemi získanými od operačního pracovníka městské police (jméno, adresa a jaké může mít dotyčný potíže).

"Klient“ nemusí nikomu na dispečinku v kritické situaci zdlouhavě vysvětlovat, co se mu stalo a kde. Navíc ne vždy je postižený schopen si sám pomoc telefonem přivolat. Je to krok kupředu v zajišťování potřebných a užitečných služeb našim seniorům. V Brně však může zatím tuto možnost záchrany využít jen okolo sedmdesáti občanů, což je škoda. "Pípák“ dostane každý, kdo si o něj zažádá, předloží potvrzení od lékaře a uhradí jednorázový poplatek 4000 korun.

Může to být třeba hezký dárek pro staré nemocné rodiče a na rozdíl od nových papučí jim může zachránit život!