Evropská zákaldní škola v brněnské Čejkovické ulici bude fungovat ještě nejméně čtyři roky. (Ilustrační snímek)

Evropská zákaldní škola v brněnské Čejkovické ulici bude fungovat ještě nejméně čtyři roky. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Elitní škola v Brně díky tělocvičně zůstane alespoň další čtyři roky

  • 0
Rodiče vinohradských dětí si zatím mohou oddychnout. Evropská základní škola v Čejkovické ulici zůstane otevřená. Díky nové tělocvičně, na kterou přispěla Evropská unie, ji musí město provozovat ještě další čtyři roky. Co se školou bude pak, to zatím není jisté.

Posledního čtvrt roku rozhodně nebyla na Evropské základní škole Čejkovická v brněnské čtvrti Vinohrady dobrá atmosféra. Elitní škole se čtyřmi sty žáky hrozilo, že ji radnice zavře a děti přesune do méně populární, ale poloprázdné školy v Mutěnické ulici. Rodiče proti tomu protestovali.

"Nerada bych školu měnila, Čejkovická je velmi otevřená a přátelská, syn si v ní rychle zvyknul. Pokud by zanikla, neměli bychom na Vinohradech možnost volby," popsala Kateřina Štěpančíková, jejíž syn chodí do první třídy.

Vzhledem k tomu, že má ještě o čtyři roky mladší dceru, je jí velmi nepříjemné, že neví nic o budoucnosti školy. "Představa, že bychom za několik let znovu procházeli výběrem školy a děti by musely dojíždět třeba do Líšně, mě dost znepokojuje," řekla.

Školu zachránila opravená tělocvična

Zřizovatelem školy je město Brno. To však loni usoudilo, že se o školu už nemůže starat, a nabídlo vinohradské radnici, aby ji převzala. Ta to odmítla s tím, že na provozování další školy nemá peníze.

Evropská základní škola

Čejkovická 10, Brno-Vinohrady, kapacita 400 žáků. Od první třídy povinná angličtina, od páté informatika, od sedmé němčina. Některé předměty vyučují v angličtině. 

Vznikla v roce 2000 pod záštitou Brna jako škola s mezinárodními třídami. V roce 2009 město projekt ukončilo, ale škola stále spolupracuje se soukromou International School of Brno, kterou navštěvují děti cizinců.

V roce 2012 se město rozhodlo, že už nechce školu provozovat, a navrhlo převést ji na městskou část Vinohrady. Ta školu za stávajících okolností odmítla.

Zdroj: stránky školy a sdružení Čejka

Čtvrt roku spolu jednali městská část, magistrát, vedení školy a zástupci rodičů. Nyní se předběžně dohodli, že škola s rozšířenou výukou cizích jazyků a informatiky bude dál fungovat, jistotu má zatím však jen na čtyři roky.

Zachránila ji nová tělocvična. Město ji loni opravilo za čtyřicet pět milionů korun a dostalo na ni dotace od Evropské unie. Podmínkou pro získání dotací bylo, aby sportovní hala fungovala při škole nejméně pět let. Jinak by město muselo peníze vrátit.

"Jako zástupcům rodičů nám bylo sděleno, že kvůli podmínkám pro poskytnutí dotací na tělocvičnu, aby město nemuselo vracet peníze, musí další čtyři roky škola zůstat zachovaná. O dalším fungování školy se bude dále jednat," popsala Martina Nečasová, předsedkyně sdružení rodičů Čejka, které protestovalo proti zániku školy.

To potvrdila i náměstkyně primátora pro školství Jana Bohuňovská: "Budeme se bavit s městskou částí, jejíž rozpočet nechceme zatížit výdaji na další školu. Nikdo jí budovu školy nenutí. Zřejmě jí nabídneme, že město by platilo náklady na budovu a městská část provoz školy. Jednání jsou ale na počátku," popsala.

Obavy rodičů vzbuzoval především postoj vedení vinohradské radnice, které už předem naznačovalo, že pokud by muselo školu převzít, snažilo by se ji sloučit s blízkou základní školou v Mutěnické ulici. Ta není tolik úspěšná, je naplněná jen z poloviny, ale vede ji zastupitelka za koaliční ODS a bývalá starostka Ilona Svobodová.

Místostarosta: Nemáme peníze na další školu

Že by tak kolegové v zastupitelstvu šli na ruku ředitelce, která potřebuje naplnit školu, místostarosta Jiří Karásek odmítl.

"Budova školy v Čejkovické ulici má vysoké provozní náklady. Pokud se město rozhodne, že máme školu provozovat, tak musíme vědět, kde vzít peníze. Už v tuto chvíli nám nestačí školské příspěvky od města a státu, abychom utáhli jednu základní školu a čtyři mateřské," popsal. Radnice má podle něj jeden z nejnižších rozpočtů na školství v Brně a už teď doplácí na školy z jiných kapitol rozpočtu.

"Pokud budeme mít garanci, že budeme moci bezproblémově objekt školy provozovat, pak nebudeme mít důvod, abychom školu rušili nebo slučovali," je přesvědčený místostarosta Karásek. Doufá, že vše vyjasní další jednání s magistrátem.

V městské části Vinohrady, která má asi šestnáct tisíc obyvatel, se ročně narodí přibližně sto dvacet dětí. Rodiče mají na výběr ze dvou státních základních škol - v Mutěnické a Čejkovické ulici. 

Městská část ještě vlastní budovu bývalé základní školy v Bzenecké ulici, tu však pronajímá. Asi čtvrtina dětí dojíždí do škol jinam.

,