Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Emigroval z Brna do Ameriky a na Moravu se vrací kvůli vínu

  8:34aktualizováno  8:34
Osmapadesátiletý Brňan Pavel Kloupar žije už přes dvacet let ve Spojených státech v Pompton Lakes nedaleko New Yorku. To tajná policie ho tehdy donutila ze země nedobrovolně utéct. Nyní se ozval na výzvu brno.idnes.cz, který hledá Brňany rozeseté po celém světě, aby se o svůj příběh podělil.

Pavel Kloupar | foto: archiv Pavla Kloupara

Klouparův příběh začal v roce 1983. "Do ciziny jsme odjeli s manželkou a dvěma malými dětmi," vypráví muž. Rodina dostala devizový příslib do Jugoslávie a se "šedými" pasy vyrazili pryč.

"Věděli jsme, že se nevrátíme, ať se děje, co se děje. Po mých předchozích cestách do zahraničí si mě totiž vyhlédla tajná policie, která si říkala kontrarozvědka, a požadovala po mně spolupráci," vzpomíná muž.

Zpočátku sice o nic závažného nešlo. Kvůli nejistotě, kam až by vše mohlo dojít, však tehdy třiatřicetiletý Kloupar zvolil emigraci.

Azyl dostal v Bělehradě, pak vyrazil do Ameriky

Že odcestuje za oceán, zpočátku nevěděl. "Původně jsme chtěli z Jugoslávie do Rakouska, ale se šedými pasy nás nikam nepustili. Na jednom hraničním přechodu na nás dokonce mířili samopaly," popisuje Kloupar.

On a jeho rodina nakonec získali od Organizace spojených národů azyl v tehdejším jugoslávském Bělehradě. "Tam jsme čekali asi tři měsíce a pak jsme letěli do USA," dodal.

Teprve při odletu pocítili Klouparovi úlevu. "Ty předešlé tři měsíce čekání v neustálém strachu a nejistotě byly strašné, těžko to někdo pochopí," tvrdí.

Vrací se kvůli přátelům i vínu

Přestože v Brně nežije už víc než dvacet let, na jižní Moravu nezanevřel. "Od roku 1989 se s manželkou vracíme každý rok, zejména na Valtické vinné trhy. A s Ivanem Mládkem potvrzuji, že je Brno zlatá loď," dodává Kloupar.

Rád vzpomíná zejména na příhody a dobrodružství, které prožíval se svými kolegy a přáteli v Projektovém ústavu Českého svazu výrobních družstev v Brně. "Nejvíce vzpomínám na naše pravidelné lyžařské zájezdy nebo na výlety za vínem do Valtic či do Hlohovce. Právě ve Valticích s námi poslední říjnový den roku 1980 popíjel i herec Otakar Brousek s manželkou. Ten den zemřel Jan Werich. Pan Brousek se v průběhu večera ujal slova a pronesl takovou úžasnou řeč, při které nám šel mráz po zádech a dodnes si pamatuji ty minuty ticha posléze," vypráví Kloupar.

Kromě popíjení ve sklípcích si rovněž rád připomíná pravidelné návštěvy tehdy prvoligového basketbalu a volejbalu. "Pamatuji si oba týmy Zbrojovky se všemi těmi hvězdami. Koudelkou, Konvičkou, Brabencem, Pospíšilem, Bobrovským, Vykydalem," zdůrazňuje.

"Ze studijních let si pak vybavuji všechny slavné brněnské kluby a diskotéky: Šelepku, Vlhkou, Topaz, Trias i všechny ty diskdžokeje Rettegyho nebo Eliáše. A taky pochopitelně naše oblíbené hospody: Smíchovskou pivnici, Armu i Dobrotivého Kata," vyjmenoval muž.

Ačkoli mu je jihomoravská metropole stále velmi blízká, o návratu na trvalo nikdy vážně neuvažoval. "I když se v Česku od revoluce mnoho změnilo, přece jen život tady je jiný. Trvalo nám dlouho, než jsme si zvykli a teď už by se nám asi nechtělo znovu zvykat na věci, které jsou pro nás jiné," usuzuje Kloupar.

Brňané z celého světa ozvěte se!

Redakce MF DNES a brno.idnes.cz hledá Brňany rozeseté po celém světě.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: V hořícím kulturním domě se před hasiče zřítil strop, pád natočili

Pád hořícího stropu v Drnovicích

Dramatické chvíle zažili hasiči při likvidaci pátečního požáru kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Během hašení...

Řidičům na jižní Moravě se uleví, před volbami rychle finišují opravy

K rekonstrukčním pracím v brněnském centru na Kolišti, které mají skončit letos...

Práce na rekonstrukcích ulic, silnic i mostů na jižní Moravě finišují. Do prvního říjnového víkendu, kdy se konají...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Najdete na iDNES.cz