Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Epopeji hrozí akutní poškození, zjistili dědicové. Nikdo je k ní ale nepustil

  10:22aktualizováno  10:22
Na Muchovu Slovanskou epopej se do Moravského Krumlova přijel o uplynulém víkendu podívat malířův vnuk John Mucha a Američan Charles M. Crane, vnuk umělcova mecenáše. Epopej však neviděli, na zamčený moravskokrumlovský zámek se nedostali. I přesto ale zjistili, že uměleckému dílu hrozí akutní poškození.

"Připravovali jsme pana Cranea na to, že Epopej je zapečetěná a že ji pravděpodobně neuvidí," uvedla mluvčí Muchovy nadace Simona Krištofková.

I tak ale sobotní delegace zjistila zásadní věc: pět svinutých pláten, která chtěli restaurátoři urychleně převézt do Prahy a před zapečetěním je stihli sbalit, je uloženo v igelitových obalech. A to tempeře, kterou Mucha maloval, rozhodně neprospívá. "Chceme to začít řešit," potvrdila.

Na zámku v Moravském Krumlově začalo balení slavné Muchovy Slovanské epopeje.Na zámku v Moravském Krumlově začalo balení slavné Muchovy Slovanské epopeje.

Epopej má být v nejbližších dnech prohlášena kulturní památkou. "Pokud jsou plátna skutečně svinutá v igelitech, je třeba se obrátit na pražské památkáře, kteří by měli začít věc řešit," vysvětlil Stanislav Brunclík z ministerstva kultury, které ve chvíli, kdy bude Epopej za památku prohlášena, bude mít moc do jejího osudu mluvit.

"Ministerstvo však musí dodržet právní předpis a nastoupit může až poté, co věc dostanou k řešení právě pražští památkáři," potvrdil Brunclík.

Tahanice Cranea mrzí, provizorní stěhování si nepřeje

I přesto, že Charles Crane byl psychicky připravený, že Epopej neuvidí, tahanice kolem ní ho mrzí. "Jak můžou reagovat na zamčený zámek? Smutně," řekl odstupující starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý, který o zachování Epopeje na zámku poslední půlrok intenzivně bojoval.

John Mucha podle starosty Mokrého po zhruba dvou hodinách odjel, Charles Crane si s manželkou prohlédl místní památky a v Moravském Krumlově přenocoval.

Slovanská epopej je považována za majetek města Prahy, jemuž ji Mucha daroval. Podle předávacích protokolů byl ale dárcem právě americký mecenáš Charles Crane, který si plátna u Muchy objednal a osmnáct let ho platil pěti tisíci korunami za obraz. A do stěhování pláten mají tedy i Craneovi dědicové co mluvit.

Ti již dříve ohlásili, že stojí za malířovým vnukem Johnem Muchou a rozhodně si nepřejí provizorní stěhování pláten do Veletržního paláce v Praze, o což se představitelé hlavního města před komunálními volbami snažili.

"Jsme přesvědčeni, že Slovanská epopej by v současnosti měla zůstat v Moravském Krumlově a město Praha by mělo úzce spolupracovat s Muchovou nadací a jeho rodinou na hledání vhodného umístění pro toto dílo," informovali minulý měsíc vnukové mecenáše (co napsali vnukové Muchova mecenáše Praze čtěte zde).

O případném stěhování či setrvání Slovanské epopeje na zámku v Krumlově nyní rozhodnou koaliční dohody na místní radnici i na pražském magistrátu. Do čelních pozic obou míří zástupci TOP 09. Ti se již sešli, aby si potvrdili své názory na dílo Alfonse Muchy. A žádné rychlé stěhování děl do Veletržního paláce si nepřejí (jak vypadá situace kolem Epopeje po volbách, si přečtěte zde).

Čtěte ve středu MF DNES: Hrozí smotané Slovanské epopeji v Moravském Krumlově nebezpečí, nebo ne? Restaurátoři se nemohou shodnout. Jak se na možné poškození uměleckého díla dívají odborníci, si přečtěte ve středečním vydání MF DNES.

.
Autoři:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Další z rubriky

Vědci hledají plodiny, které přežijí sucho. Patří mezi ně třeba žito

Počasí, slunce, tráva, vítr, rybník, nebe, obloha

Odborníci z drásovské firmy PSI i brněnského klimatického ústavu Akademie věd testují například obiloviny v extrémních...

VIDEO: Řidič při honičce se strážníky naboural do kanalizační šachty

Řidič naboural do kanalizační šachty

Řidič auta, které nemělo registrační značku, ujížděl v neděli v podvečer strážníkům v Hodoníně. Rychlou jízdu ale...

VIDEO: Masaryk bude znovu v Brně výstavišti. Robot vyfrézuje jeho sochu

Prozatím robot vyfrézoval malý model Masaryka, ukazuje ředitel společnosti MCAE...

Na brněnské výstaviště se znovu vrátí socha Tomáše Garrigua Masaryka. Ta původní z roku 1928 nepřežila bouřlivé dvacáté...

Najdete na iDNES.cz