Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Epopeji žádné nebezpečí nehrozí, tvrdí jedni. Druzí varují před jejím zničením

  9:31aktualizováno  9:31
Hrozí Muchově Slovanské epopeji zničení, protože je na zámku v Moravském Krumlově zabalená v igelitových fóliích, nebo nehrozí? Oslovení restaurátoři se neshodnou a jasno v celé věci zřejmě hned tak nebude. K zapečetěným plátnům totiž nemá nikdo přístup.

Na zámku v Moravském Krumlově začalo balení slavné Muchovy Slovanské epopeje. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Prohlášení Muchovy nadace, že pět smotaných pláten trpí v igelitových obalech, uvádí na pravou míru restaurátor Tomáš Berger, který je balil. "Obrazům nic nehrozí. I když by bylo lepší, kdyby nezůstaly smotané. Fólii jsme na ně dávali, protože jsme žili v domnění, že nejpozději za týden budou zase vybaleny. O žádnou tragédii však nejde," tvrdí Berger.

Balení Slovanské epopeje malíře Alfonse Muchy na zámku v Moravském Krumlově (plátno Car Simeon Bulharský)Na zámku v Moravském Krumlově začalo balení slavné Muchovy Slovanské epopeje.

S ním nesouhlasí Simona Krištofková z Muchovy nadace, která vyjadřuje názor malířova vnuka Johna Muchy a dědice mecenáše Charlese Cranea, který obrazy platil. Podle jejich názoru dlouhodobé uložení v neprodyšných fóliích může obrazy zničit.

Plátna by se mohla zpotit a zničit, tvrdí odbornice

"Tomu nerozumím, John Mucha náš tým ještě před rokem chválil, že při balení pláten na výstavě v Mnichově odvádíme nadstandardně dobrou práci a teď nevěří tomu, že jsou plátna uložená dobře?" říká Berger.

Jeho názor však zpochybňují další dva restaurátoři. Šéf restaurátorského oddělení Národní galerie v Praze Petr Kuthan a také odbornice na umění devatenáctého století Kateřina Svobodová z Moravské galerie v Brně.

"Plátna by neměla zůstávat srolovaná dlouho. Když se rapidně ochladí, vnitřek role si ponechá svoji teplotu a okolní prostředí bude studenější. Může se vytvořit rosný bod, dílo se zpotí a zničí se," tvrdí.

Památkáři k dílu nemohou, není ještě kulturní památkou

Restaurátoři, kteří pět pláten během překotného balení před třemi týdny smotávali, měli prý jasně říct, že dřív než se podle soudního nařízení expozice zapečetí, musí se obrazy zpátky napnout. S tím souhlasí i Kateřina Svobodová: "Někdo by měl stát na straně uměleckého díla. Tempeře změna polohy neprospívá. Igelit je špatně, doufám, že je speciální a alespoň trochu prodyšný."

Berger oponuje, že dílo je v pořádku, památkáři si jej však prozatím nemohou přijet prohlédnout a zkontrolovat, protože Epopej stále není kulturní památkou a nevztahují se na ni žádná zvláštní ochranná opatření.

"O Epopej se starám už nějaký čas a vím, že v Krumlově trpí, ale dlouhodobě. V zimě je v zámku minus dva stupně, v létě sedmadvacet. Kolísající teplota je zhoubná," vrací se Tomáš Berger zpět ke sporu, který o plátna vede hlavní město a Krumlov.

Zatímco podle jedněch se na Moravě neumí o Epopej postarat a lépe jí bude v provizoriu pražského Veletržního paláce, druzí tvrdí, že Epopej je na podmínky na zámku zvyklá čtyřicet let a zvládá to bez úhony.
Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Střelbě před školou v Brně předcházel spor otce s trenérem plavání

Brněnská základní škola na náměstí Svornosti, před kterou v úterý vyvrcholil...

Úterní střelba před školou v Brně, při které jeden ze dvou aktérů utrpěl vážné zranění, byla podle zjištění iDNES.cz...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Muže, který v Brně postřelil jiného, policisté obvinili z pokusu o vraždu

Bazén u brněnské základní školy na náměstí Svornosti, před kterou v úterý...

Z pokusu o vraždu obvinili policisté muže, který v úterý odpoledne před školou v Brně postřelil soka, s nímž se ocitl...

Na ulici ve Vyškově nalezli mrtvého muže, zemřel násilnou smrtí

(Ilustrační snímek)

Mrtvého muže nalezli ráno obyvatelé Vyškova v Dědické ulici. Podle policistů zemřel násilnou smrtí, bližší podrobnosti...

Nejslavnější českou známku vyfoukl investorům obchodník se starožitnostmi

Nejvzácnější československou známkou, původně rakousko-uherskou, je...

Stopy nejvzácnější české známky – převrácené zelené čtyřkoruny s přetiskem Pošta československá z roku 1919 – vedou do...

Najdete na iDNES.cz