Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Epopeji žádné nebezpečí nehrozí, tvrdí jedni. Druzí varují před jejím zničením

  9:31aktualizováno  9:31
Hrozí Muchově Slovanské epopeji zničení, protože je na zámku v Moravském Krumlově zabalená v igelitových fóliích, nebo nehrozí? Oslovení restaurátoři se neshodnou a jasno v celé věci zřejmě hned tak nebude. K zapečetěným plátnům totiž nemá nikdo přístup.

Na zámku v Moravském Krumlově začalo balení slavné Muchovy Slovanské epopeje. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Prohlášení Muchovy nadace, že pět smotaných pláten trpí v igelitových obalech, uvádí na pravou míru restaurátor Tomáš Berger, který je balil. "Obrazům nic nehrozí. I když by bylo lepší, kdyby nezůstaly smotané. Fólii jsme na ně dávali, protože jsme žili v domnění, že nejpozději za týden budou zase vybaleny. O žádnou tragédii však nejde," tvrdí Berger.

Balení Slovanské epopeje malíře Alfonse Muchy na zámku v Moravském Krumlově (plátno Car Simeon Bulharský)Na zámku v Moravském Krumlově začalo balení slavné Muchovy Slovanské epopeje.

S ním nesouhlasí Simona Krištofková z Muchovy nadace, která vyjadřuje názor malířova vnuka Johna Muchy a dědice mecenáše Charlese Cranea, který obrazy platil. Podle jejich názoru dlouhodobé uložení v neprodyšných fóliích může obrazy zničit.

Plátna by se mohla zpotit a zničit, tvrdí odbornice

"Tomu nerozumím, John Mucha náš tým ještě před rokem chválil, že při balení pláten na výstavě v Mnichově odvádíme nadstandardně dobrou práci a teď nevěří tomu, že jsou plátna uložená dobře?" říká Berger.

Jeho názor však zpochybňují další dva restaurátoři. Šéf restaurátorského oddělení Národní galerie v Praze Petr Kuthan a také odbornice na umění devatenáctého století Kateřina Svobodová z Moravské galerie v Brně.

"Plátna by neměla zůstávat srolovaná dlouho. Když se rapidně ochladí, vnitřek role si ponechá svoji teplotu a okolní prostředí bude studenější. Může se vytvořit rosný bod, dílo se zpotí a zničí se," tvrdí.

Památkáři k dílu nemohou, není ještě kulturní památkou

Restaurátoři, kteří pět pláten během překotného balení před třemi týdny smotávali, měli prý jasně říct, že dřív než se podle soudního nařízení expozice zapečetí, musí se obrazy zpátky napnout. S tím souhlasí i Kateřina Svobodová: "Někdo by měl stát na straně uměleckého díla. Tempeře změna polohy neprospívá. Igelit je špatně, doufám, že je speciální a alespoň trochu prodyšný."

Berger oponuje, že dílo je v pořádku, památkáři si jej však prozatím nemohou přijet prohlédnout a zkontrolovat, protože Epopej stále není kulturní památkou a nevztahují se na ni žádná zvláštní ochranná opatření.

"O Epopej se starám už nějaký čas a vím, že v Krumlově trpí, ale dlouhodobě. V zimě je v zámku minus dva stupně, v létě sedmadvacet. Kolísající teplota je zhoubná," vrací se Tomáš Berger zpět ke sporu, který o plátna vede hlavní město a Krumlov.

Zatímco podle jedněch se na Moravě neumí o Epopej postarat a lépe jí bude v provizoriu pražského Veletržního paláce, druzí tvrdí, že Epopej je na podmínky na zámku zvyklá čtyřicet let a zvládá to bez úhony.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

VIDEO: Masaryk bude znovu v Brně výstavišti. Robot vyfrézuje jeho sochu

Prozatím robot vyfrézoval malý model Masaryka, ukazuje ředitel společnosti MCAE...

Na brněnské výstaviště se znovu vrátí socha Tomáše Garrigua Masaryka. Ta původní z roku 1928 nepřežila bouřlivé dvacáté...

Na zalepené molo nastoupila četa. Čistila smůlu, která ničila plavky

Aktuální pohled na molo mezi Rakoveckou zátokou a loděnicí dopravního podniku....

Výrobce největšího mola v České republice, které se nachází na Brněnské přehradě, vyčistil povrch od smůly. Nápravu...

Městský okruh není jediný. Aktivisté blokují na jihu Moravy více staveb

Takto vypadá aktuální konec dálnice D35 za křižovatkou v Opatovicích nad Labem....

Napadení stavby části městského okruhu v Brně na Žabovřeské nedávno odložilo její zahájení na neurčito. Na jižní Moravě...

Najdete na iDNES.cz