Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Estébáci na Svoboďáku a 99 % voličů Národní fronty

  8:54aktualizováno  14:54
Tak nám na brněnském Svoboďáku hoši z Ústavu pro studium totalitních režimů spolu s Archivem bezpečnostních složek a městskou částí Brno-střed do 26. listopadu vystavují Tváře moci.

Jana Soukupová

Sice jen jakýsi vytříděný "hlavounský" výběr z celkového množství jihomoravských estébáků, ale tentokrát si přehrabovači papírů z onoho historického ústavu vybrali k pranýřování alespoň opravdové zaměstnance Státní bezpečnosti - a ne zmatené či doprděné kumštýře, kterým ujela morální noha.

na kafi

Diář Jany Soukupové

Pravidelný fejeton brněnské a jihomoravské přílohy MF DNES.

O posledním zveřejňování provinilých na stejném prostoru píše v internetové diskusi Arsamas, když vzpomíná, že "před více jak šedesáti roky byli takto a v těchto místech (výloha banky) prezentováni "šmelináři" se svými křeččími zásobami pro svoje poválečné čachry v době nedostatku zboží vázaného na lístkový systém".

A dodává: "Inspirovali se novodobí inkvizitoři zmíněnou dobou? Pokud ano, nic se od středověku nezměnilo! Pranýř vždy připraven!"

A co si o téhle akci myslím já?

Posloužím si jedním starým židovským vtipem. Mladý muž žádá tarnopolského rabína o radu, zda se má či nemá oženit se Sárou.

"Její otec je vážený a vzdělaný člověk." "Tak se ožeň." "Ale dcera je škaredá jak ropucha." "Tak se nežeň." "Ale dostane dvacet tisíc zlotých věna." "Tak se ožeň." "Ale ona kulhá." "Tak se nežeň." "Ale její otec si mě chce vzít jako společníka." "Tak se ožeň." "Ale ona se ráda hádá." "Tak se nežeň." "Tak co mám tedy udělat?" "Běž se nechat pokřtít." "A proč, rebe?" "Protože pak se svými dotazy půjdeš na nervy farářovi."

Tuším, že i otázku vystavení estébáckých hlav na hlavním brněnském náměstí omotává nekonečná šroubovice důvodů, proč je dobré zveřejnit tyhle lidi, i když zároveň cítíme, že nám akce připomíná metody a úroveň vystavovaných.

Nemůžu navíc zapomenout, že ti z nás, kterým bylo do roku 1989 osmnáct a víc, podobné fyziognomie "kandidátů Národní fronty" házeli (v počtu 99 celých a něco procent uvědomělých voličů) do příslušných uren. (A ze stránek všech tehdejších novin, obrazovek, filmových žurnálů, nástěnek a vývěsek za kdekterým výkladem na to dohlížely další takové typy.)

Což nám pod dozorem jediné povolené partaje spolehlivě lámalo páteře. Nařvaní tlamatí partajníci a rozkydlé uliční důvěrnice typu Marty Gottwaldové nám zkrátka pěkně dlouho dostatečně nezvedali kufr, abychom se teď mohli tvářit povzneseně.

Na druhé straně má ovšem pravdu i takový Marold3 v internetové diskusi na idnes, když vzkazuje šéfovi Ústavu pro studium totalitních režimů: "Žáčku, Žáčku, kdyby ses bejval líp učil, mohl ses živit poctivě a ne takovým svinstvem..." Nebo Stuntman Mike, když dodává: "Má hnusnou práci, hrabat se v tom svinstvu a zjišťovat, kdo byl jaký práskačský dobytek."

Asi se, milý rabi, půjdu nechat pokřtít.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Ilegální ubytovna kvůli dluhům provozovatele končí, sto lidí nemá kam jít

Špeluňky v ilegální ubytovně v průmyslovém areálu v brněnské Šámalově ulici...

Potřetí za poslední rok a půl hrozí hromadné vystěhování chudým lidem. Tentokrát z ubytovny v Šámalově ulici v...

Úsměvy a marihuanový opar. V Brně „kouří“ konopí pod lékařským dohledem

Inhalace konopí pomáhá při bolestivých obtížích. Ve Fakultní nemocnici u svaté...

Pacientům s nesnesitelnými bolestmi dali brněnští lékaři naději. Vytvořili pro ně místnost, kde mohou vdechovat konopný...

Biskupové kritizují hru se znásilňujícím Ježíšem, píšou o rouhání

V divadelní hře Naše násilí a vaše násilí znásilňuje Ježíš muslimskou ženu.

Čeští biskupové se ohradili proti provokativní divadelní hře Naše násilí a vaše násilí, kterou se v květnu chystá uvést...

Najdete na iDNES.cz