Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Estébáci na Svoboďáku a 99 % voličů Národní fronty

  8:54aktualizováno  14:54
Tak nám na brněnském Svoboďáku hoši z Ústavu pro studium totalitních režimů spolu s Archivem bezpečnostních složek a městskou částí Brno-střed do 26. listopadu vystavují Tváře moci.

Jana Soukupová

Sice jen jakýsi vytříděný "hlavounský" výběr z celkového množství jihomoravských estébáků, ale tentokrát si přehrabovači papírů z onoho historického ústavu vybrali k pranýřování alespoň opravdové zaměstnance Státní bezpečnosti - a ne zmatené či doprděné kumštýře, kterým ujela morální noha.

na kafi

Diář Jany Soukupové

Pravidelný fejeton brněnské a jihomoravské přílohy MF DNES.

O posledním zveřejňování provinilých na stejném prostoru píše v internetové diskusi Arsamas, když vzpomíná, že "před více jak šedesáti roky byli takto a v těchto místech (výloha banky) prezentováni "šmelináři" se svými křeččími zásobami pro svoje poválečné čachry v době nedostatku zboží vázaného na lístkový systém".

A dodává: "Inspirovali se novodobí inkvizitoři zmíněnou dobou? Pokud ano, nic se od středověku nezměnilo! Pranýř vždy připraven!"

A co si o téhle akci myslím já?

Posloužím si jedním starým židovským vtipem. Mladý muž žádá tarnopolského rabína o radu, zda se má či nemá oženit se Sárou.

"Její otec je vážený a vzdělaný člověk." "Tak se ožeň." "Ale dcera je škaredá jak ropucha." "Tak se nežeň." "Ale dostane dvacet tisíc zlotých věna." "Tak se ožeň." "Ale ona kulhá." "Tak se nežeň." "Ale její otec si mě chce vzít jako společníka." "Tak se ožeň." "Ale ona se ráda hádá." "Tak se nežeň." "Tak co mám tedy udělat?" "Běž se nechat pokřtít." "A proč, rebe?" "Protože pak se svými dotazy půjdeš na nervy farářovi."

Tuším, že i otázku vystavení estébáckých hlav na hlavním brněnském náměstí omotává nekonečná šroubovice důvodů, proč je dobré zveřejnit tyhle lidi, i když zároveň cítíme, že nám akce připomíná metody a úroveň vystavovaných.

Nemůžu navíc zapomenout, že ti z nás, kterým bylo do roku 1989 osmnáct a víc, podobné fyziognomie "kandidátů Národní fronty" házeli (v počtu 99 celých a něco procent uvědomělých voličů) do příslušných uren. (A ze stránek všech tehdejších novin, obrazovek, filmových žurnálů, nástěnek a vývěsek za kdekterým výkladem na to dohlížely další takové typy.)

Což nám pod dozorem jediné povolené partaje spolehlivě lámalo páteře. Nařvaní tlamatí partajníci a rozkydlé uliční důvěrnice typu Marty Gottwaldové nám zkrátka pěkně dlouho dostatečně nezvedali kufr, abychom se teď mohli tvářit povzneseně.

Na druhé straně má ovšem pravdu i takový Marold3 v internetové diskusi na idnes, když vzkazuje šéfovi Ústavu pro studium totalitních režimů: "Žáčku, Žáčku, kdyby ses bejval líp učil, mohl ses živit poctivě a ne takovým svinstvem..." Nebo Stuntman Mike, když dodává: "Má hnusnou práci, hrabat se v tom svinstvu a zjišťovat, kdo byl jaký práskačský dobytek."

Asi se, milý rabi, půjdu nechat pokřtít.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Další z rubriky

Kvůli psovi na silnici se motorkář zle potloukl, soudy řeší míru zavinění

Nehoda motocyklu s automobilem se stala na Dukelské ulici v Bílovci na...

Neobvyklý případ řeší soudy na jižní Moravě. Muž pustil svého psa na silnici, po které právě projížděl motorkář. Ten se...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Najdete na iDNES.cz