Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Exekutor vystěhoval ženu, která čtyři roky neplatila nájem

  11:47aktualizováno  11:47
Na základě soudního rozhodnutí se dnes stěhujete. To si už v sedm hodin ráno vyslechla Dana Večeřová z Břeclavi. Na nájemném dluží břeclavské radnici i s úroky téměř půl milionu korun. Neplatila je víc než čtyři roky.

Dana Večeřová neplatila břeclavské radnici nájem, soudní exekutor ji vystěhoval | foto: David Mahovský

Přišla tak o střechu nad hlavou a místo útulného třípokojového bytu ji čeká bydlení v azylovém domě pro bezdomovce. Rodina, ke které se chtěla přestěhovat, ji totiž odvrhla.

Ještě v pyžamu a s rozespalýma očima otevřela Dana Večeřová soudnímu exekutorovi, který přišel dohlížet na vystěhování. V patách se zámečníkem, který byl připraven dveře bytu otevřít, pokud by nájemnice protestovala. Pracovníci domovní správy by se příliš nedivili. Nebylo by to poprvé, kdy se před dveřmi bytu na sídlišti Na Valtické s nájemnicí hlasitě dohadovali.

"Snažili jsme se s ní domluvit už někdy od roku 2005, ale marně. Většinou vůbec neotevřela, takže jsme se bavili přes zavřené dveře," popsaly pracovnice domovní správy vystupování Dany Večeřové.

Úřednicím občas házela dolů ze schodů celé slohy s písemnostmi týkajícími se jejího bytu, párkrát vyhrožovala, že se oběsí. Problémový dům dobře znali i městští strážníci. Jen před pár dny řešili hlasitý spor Dany Večeřové a jejího přítele, v němž svou roli hrál i alkohol.

Žena dlužila na nájemném zhruba 165 tisíc korun. Za čtyři roky však dramaticky vystoupaly poplatky z prodlení, které naskakují o 2,5 promile za den. A dnes už činí zhruba tři sta tisíc korun. Dohromady tak dluží Večeřová městu bezmála půl milionu.

"V podstatě je naší rekordmankou," potvrdil ředitel Domovní správy Břeclav Josef Matúšek. Po dnešku se jí k celkovému dluhu navíc připočtou i náklady na soudní exekuci a na samotné stěhování.

Sama nájemnice tvrdí, že složenky chodily jejímu exmanželovi, se kterým je však už víc než dva roky rozvedená. Ten prý měl byt platit pro svého syna. "Mně chodil jen lísteček s nápisem neplaťte. Do dneška nevím, jak vypadá složenka na nájem," tvrdí Večeřová. "Nic jsem neplatila, protože mi nic nechodilo. Já si přece nepůjdu sama pro složenku," hájila se.

Podle Josefa Matúška je však Večeřová jedinou nájemnicí bytu a složenky chodily vždy na její jméno. Platit měla zhruba 5 100 korun měsíčně. Její exmanžel se jí naopak snažil pomáhat alespoň tím, že dlouhou dobu platil v bytě náklady na energie.

"Její bývalý manžel se pro ni snažil najít i menší a levnější byt, aby ho finančně utáhla. Několikrát s ní byl přímo u mě v kanceláři. Snažili jsme se to s ní rozebrat a najít řešení přijatelné pro obě strany. Ona však všechno odmítala," potvrdil Matúšek.

Večeřová stejně tak odmítla přístřeší v azylovém domě, kam ji exekutor poslal. "Půjdu k rodičům, do azyláku se nestěhuju," prohlašovala důrazně. Stěhovací firma tedy její věci odvezla k domu rodičů.

Ti ale kohokoliv odmítli vpustit dovnitř. "Táhněte pryč," volal otec Dany Večeřové z okna. Dveře neotevřel ani své dceři. "Tady nemáš co dělat. Sbal se a jdi pryč," vyhodil dceru od vchodu. Že je žena už několik let rozvedená, jej nezajímalo.

Ženu tak čeká několik nocí v azylovém domě, kde může zůstat tři dny. Poté pravděpodobně skončí v jednom z holobytů na okraji Břeclavi, které obývají především romští neplatiči nájemného.

Břeclav spravuje asi 1 600 bytů. Problémových nájemníků jsou desítky. K soudnímu vystěhování však dojde jen v několika málo případech.

Břeclavské radnici dluží neplatiči na nájemném zhruba 4,5 milionu korun. "Není to moc. Před pěti lety to bylo asi osm milionů korun, takže se nám úspěšně daří dluh snižovat," podotkl ředitel domovní správy.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Autoři původního Sálu pro Brno žalují město, kritizují zvýšení kapacity

Projekční tým ve složení Tomasz Konior, Yasuhisu Toyota a Petr Hrůša představil...

Sotva v pátek zástupci města představili novou vizáž Sálu pro Brno, už musí řešit problém. Studio M1 architekti, které...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

V Brně je potenciál kolaudovat dva a půl tisíce bytů ročně, tvrdí Hladík

Třiatřicetiletý lídr lidovců Petr Hladík dva roky působí jako náměstek...

Brněnská KDU-ČSL pro říjnové komunální volby výrazně omladila kandidátku a chce se prezentovat jako progresivní strana...

Najdete na iDNES.cz