Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Exekutor vystěhoval ženu, která čtyři roky neplatila nájem

  11:47aktualizováno  11:47
Na základě soudního rozhodnutí se dnes stěhujete. To si už v sedm hodin ráno vyslechla Dana Večeřová z Břeclavi. Na nájemném dluží břeclavské radnici i s úroky téměř půl milionu korun. Neplatila je víc než čtyři roky.

Dana Večeřová neplatila břeclavské radnici nájem, soudní exekutor ji vystěhoval | foto: David Mahovský

Přišla tak o střechu nad hlavou a místo útulného třípokojového bytu ji čeká bydlení v azylovém domě pro bezdomovce. Rodina, ke které se chtěla přestěhovat, ji totiž odvrhla.

Ještě v pyžamu a s rozespalýma očima otevřela Dana Večeřová soudnímu exekutorovi, který přišel dohlížet na vystěhování. V patách se zámečníkem, který byl připraven dveře bytu otevřít, pokud by nájemnice protestovala. Pracovníci domovní správy by se příliš nedivili. Nebylo by to poprvé, kdy se před dveřmi bytu na sídlišti Na Valtické s nájemnicí hlasitě dohadovali.

"Snažili jsme se s ní domluvit už někdy od roku 2005, ale marně. Většinou vůbec neotevřela, takže jsme se bavili přes zavřené dveře," popsaly pracovnice domovní správy vystupování Dany Večeřové.

Úřednicím občas házela dolů ze schodů celé slohy s písemnostmi týkajícími se jejího bytu, párkrát vyhrožovala, že se oběsí. Problémový dům dobře znali i městští strážníci. Jen před pár dny řešili hlasitý spor Dany Večeřové a jejího přítele, v němž svou roli hrál i alkohol.

Žena dlužila na nájemném zhruba 165 tisíc korun. Za čtyři roky však dramaticky vystoupaly poplatky z prodlení, které naskakují o 2,5 promile za den. A dnes už činí zhruba tři sta tisíc korun. Dohromady tak dluží Večeřová městu bezmála půl milionu.

"V podstatě je naší rekordmankou," potvrdil ředitel Domovní správy Břeclav Josef Matúšek. Po dnešku se jí k celkovému dluhu navíc připočtou i náklady na soudní exekuci a na samotné stěhování.

Sama nájemnice tvrdí, že složenky chodily jejímu exmanželovi, se kterým je však už víc než dva roky rozvedená. Ten prý měl byt platit pro svého syna. "Mně chodil jen lísteček s nápisem neplaťte. Do dneška nevím, jak vypadá složenka na nájem," tvrdí Večeřová. "Nic jsem neplatila, protože mi nic nechodilo. Já si přece nepůjdu sama pro složenku," hájila se.

Podle Josefa Matúška je však Večeřová jedinou nájemnicí bytu a složenky chodily vždy na její jméno. Platit měla zhruba 5 100 korun měsíčně. Její exmanžel se jí naopak snažil pomáhat alespoň tím, že dlouhou dobu platil v bytě náklady na energie.

"Její bývalý manžel se pro ni snažil najít i menší a levnější byt, aby ho finančně utáhla. Několikrát s ní byl přímo u mě v kanceláři. Snažili jsme se to s ní rozebrat a najít řešení přijatelné pro obě strany. Ona však všechno odmítala," potvrdil Matúšek.

Večeřová stejně tak odmítla přístřeší v azylovém domě, kam ji exekutor poslal. "Půjdu k rodičům, do azyláku se nestěhuju," prohlašovala důrazně. Stěhovací firma tedy její věci odvezla k domu rodičů.

Ti ale kohokoliv odmítli vpustit dovnitř. "Táhněte pryč," volal otec Dany Večeřové z okna. Dveře neotevřel ani své dceři. "Tady nemáš co dělat. Sbal se a jdi pryč," vyhodil dceru od vchodu. Že je žena už několik let rozvedená, jej nezajímalo.

Ženu tak čeká několik nocí v azylovém domě, kde může zůstat tři dny. Poté pravděpodobně skončí v jednom z holobytů na okraji Břeclavi, které obývají především romští neplatiči nájemného.

Břeclav spravuje asi 1 600 bytů. Problémových nájemníků jsou desítky. K soudnímu vystěhování však dojde jen v několika málo případech.

Břeclavské radnici dluží neplatiči na nájemném zhruba 4,5 milionu korun. "Není to moc. Před pěti lety to bylo asi osm milionů korun, takže se nám úspěšně daří dluh snižovat," podotkl ředitel domovní správy.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...

Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Další z rubriky

Exkurze do vesmíru. Brno přivítá největší světovou výstavu o kosmonautice

Na brněnském výstavišti se představí největší putovní expozice o kosmonautice...

Brněnské výstaviště od května na čtyři měsíce přivítá největší putovní výstavu o kosmonautice na světě. Organizátoři...

Významný sociolog jako skřítek. Iva Možného uctili „rošťáckou“ sochou

V atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně odhalili sochu...

Přesně dvacet let od založení Fakulty sociálních studií (FSS) Masarykovy univerzity poctili v Brně jejího zakladatele a...

Hrdinného lékaře Jílka popravili fašisté, jeho popel vysypali do řeky

Vojtěch Jílek proslul jako neobyčejně vlídný a svědomitý lékař i vynikající...

Jen málokdo asi ví, po kom nese jméno Jílkova ulice v Židenicích. A že se za osudem onoho muže a jeho rodiny skrývá...

Najdete na iDNES.cz