Exmanželé se zpovídají z vraždy politika, vinu házejí jeden na druhého

  9:01aktualizováno  15:52
V Brně začal očekávaný proces s údajnými vrahy bývalého místostarosty Židenic Aleše Vytopila. Z činu jsou obžalovaní Filip Onderka a jeho exmanželka Radka Pojerová. Žena podle jedné z výpovědí politika zezadu zastřelila, muž pak jen pomáhal uklidit tělo. Vytopilovu hlavu policie nenašla.

Soud s obžalovanými z vraždy Aleše Vytopila Filipem Onderkou a Radkou Pojerovou. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

V pozadí brutální vraždy brněnského politika je milostný čtyřúhelník. Ten tvořil Vytopil, jeho milenka Pavla Antalová a její bývalý partner Onderka s šestačtyřicetiletou exmanželkou Radkou Pojerovou.

V celém případu sehrála zřejmě velkou roli i dnes dvouletá dcera, kterou měl osmatřicetiletý Onderka s Antalovou. Údajně se obával, že ho Vytopil z péče o dítě vyšachuje a on tak o dceru přijde.

Vražda se stala loni 9. září večer v Mariánském údolí v brněnské Líšni nedaleko restaurace Eldorádo. Místostarosta tam měl naplánovanou obchodní schůzku s Onderkou, na kterou se dostavila i Pojerová. 

Podle obžaloby politika nejprve střelili do hlavy, tělo pak naložili do vypůjčeného auta. "Odvezli ho, vysvlékli do naha a oddělili mu hlavu, kterou ukryli neznámo kde. Tělo pak zakopali u Moravského Krumlova," uvedla státní zástupkyně Iveta Eichlerová s tím, že zatím není jasné, kdo z obžalovaných držel vražednou zbraň.

Onderka údajně jen uklízel tělo

Podle dřívější Onderkovy výpovědi vraždila Pojerová svou legálně drženou zbraní. U soudu už se k tomu ale odmítl vyjadřovat. "Radka je pro mě stále osoba blízká a nebudu svědčit proti ní," řekl. Soudce Tomáš Kurfiřt proto alespoň přečetl jeho dřívější výpověď.

V té Onderka tvrdil, že na plánovanou schůzku vzal i svou malou dceru a Radku Pojerovou. Ta prý sice tehdy Vytopila viděla poprvé, ale hned mezi nimi došlo kvůli holčičce ke při. "Říkal, že hrála na automatech a že není pravý člověk, který by se měl starat o malou," citoval soudce ze spisu.

Pojerová pak podle obžalovaného vytáhla zbraň a z přibližně třiceti centimetrů Vytopila zezadu střelila. "Podával jsem malé lahev, která jí upadla. Viděl jsem, jak míří na hlavu, ale nestihl jsem zasáhnout," pokračovala Onderkova výpověď.

Soud s obžalovanými z vraždy Aleše Vytopila. Na snímku Filip Onderka.
Soud s obžalovanými z vraždy Aleše Vytopila. Na snímku Radka Pojerová.

Zatímco místostarostovo tělo zůstalo ležet na cestě, Pojerová vzala kočárek a s dítětem začala odcházet. Onderka ji prý nakonec přinutil vrátit se zpět. Podle svých dřívějších slov jí poté pomohl uklidit tělo a zamést stopy.

Bezprostředně po činu projížděl místem vraždy cyklista. Viděl zavražděného, Onderku, Pojerovou i dítě v kočárku. Nezastavil, ale ujel.

"Dosud se jej nepodařilo vypátrat. Jeho svědectví je důležité. Pro objasnění kauzy by bylo nejlepší, kdyby se přihlásil na policii a do případu vnesl tam, kde mohou být nejasnosti, světlo," dodala Eichlerová.

Na klíčích nosila kulku z místostarostova těla

Výpověď Pojerové se od té Onderkovy zásadně liší. Žena trvá na tom, že Vytopila nikdy neviděla a ani se s ním nesetkala. V době vraždy údajně byla s malou dcerou Onderky a Antalové doma a hlídala ji.

Jak Pojerová dále uvedla, svého exmanžela stále milovala a neměla důvod muže, díky němuž se s ním dala zase dohromady, vraždit. "Byla jsem ráda, že se objevil v životě Antalové, protože se pak Filip vrátil ke mně," řekla.

Místostarosta brněnských Židenic a předseda tamních občanských demokratů Aleš

Zavražděný Aleš Vytopil.

Na Vytopilových dokladech, které policie našla loni v říjnu u dálnice D1 u Ostrovačic, ale experti objevili její i Onderkovy pachové stopy. To žena vysvětluje tím, že tyto věci její bývalý manžel zřejmě musel přinést k ní do bytu, aniž by o tom věděla.

Na jejích klíčích se navíc našla vystřelená kulka, kterou nosila jako přívěsek. Podle znalců na ní byl biologický materiál odpovídající tomu Vytopilovu a velmi pravděpodobně jde tedy o kulku, kterou byl zastřelen.

"V tom případě to není kulka z mé pistole," reagovala obžalovaná a dodala, že přívěsek s kulkou jí dal Onderka s tím, že se jedná o jednu z těch, které spolu někdy na přelomu srpna a září 2011 vystříleli v lese. Podle protokolu, který četl soudce Kurfiřt, ale dříve tvrdila, že si přívěsek z kulky vyrobila sama.

Místo, kde se nachází Vytopilovo tělo, ukázala policistům Pojerová. Uvedla při tom, že jí ho ukázal Onderka. "Při cestě do Hrotovic najednou rukou ukázal na remízek a řekl: 'Tady je Vytopil'," vypověděla. Exmanžela se prý na politikovo zmizení vůbec nevyptávala, nezajímalo ji ani, jak ví, kde se tělo nachází.

Oba exmanželé jsou od loňského listopadu ve vazbě, soud jejich žádostem o propuštění nevyhověl. Oběma hrozí až 18 let za mřížemi. Líčení bude ve čtvrtek pokračovat výslechy svědků. Před soudem bude vypovídat i Pavla Antalová.

Kauza Vytopil

Židenického místostarostu Aleše Vytopila viděli svědci naposledy 9. září 2011 v Mariánském údolí v brněnské Líšni, kde měl mít obchodní schůzku s Filipem Onderkou. Chtěli zřejmě jednat o tom, jak se může Vytopil s milenkou podílet na provozu Onderkova baru v Hrotovicích na Třebíčsku.

20. října se našly u nájezdu na dálnici D1 u Ostrovačic Vytopilovy doklady.

9. listopadu zvolili žideničtí zastupitelé místo Vytopila náhradu.

23. listopadu zatkli policisté Filipa Onderku a jeho bývalou ženu Radku, oba obvinili z vraždy, o den později se pak našlo i Vytopilovo tělo. Vytopilova milenka Pavla Antalová, která žila i s Onderkou, je podle kriminalistů nevinná.

Autor:

Nejčtenější

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Žena navedla milence, aby za 50 milionů zabil jejího manžela, říká žalobce

František Divoký u soudu

Krajský soud v Brně projednává pokus o vraždu, z nějž jsou obžalovaní Josef Kopriva a Eva Grycová. Ta měla s Koprivou...

U dětí se nepočítá s tím, že zemřou, říká iniciátorka dětského hospicu

Ředitelkou dětského hospicu s názvem Dům pro Julii je Radka Vernerová

Myšlenka stavby dětského kamenného hospice vznikla v Brně před osmi lety, ale až loni v létě dostala díky skupině...

Kvůli dálnici D43 přes Brno hrozí další žaloby, odpůrci se chtějí bránit

Ilustrační snímek

Jihomoravský kraj zveřejnil trasu plánované dálnice D43 z Brna na sever. Experti vybrali variantu přes Bystrc, což...

Další z rubriky

U reklam s velkými ňadry lidem utkví v hlavě prsa, ne samotný výrobek

Kristýna Pešáková stála u zrodu anticeny Sexistické prasátečko, která...

Deset let mapovaly členky brněnského spolku Nesehnutí sexistickou reklamu a upozorňovaly na ni. Jejich anticena...

Dějiny ze známek nevymažeme, říká šéf brněnských filatelistů

Předseda Klubu filatelistů Alfonse Muchy v Brně Zdeněk Okáč.

Zdeněk Okáč šéfuje už deset let brněnskému klubu filatelistů. Sám začal sbírat známky jako jedenáctiletý, když šel...

Na váhání nebyl prostor, líčí policisté záchranu dětí vypadlých z okna

Čtveřice brněnských policistů dostala ocenění za jihomoravský policejní čin...

Dvěma batolatům zachránila na konči června život čtveřice brněnských policistů. Děti vypadly z oken panelových domů v...

Najdete na iDNES.cz