Exmanželé se zpovídají z vraždy politika, vinu házejí jeden na druhého

  9:01aktualizováno  15:52
V Brně začal očekávaný proces s údajnými vrahy bývalého místostarosty Židenic Aleše Vytopila. Z činu jsou obžalovaní Filip Onderka a jeho exmanželka Radka Pojerová. Žena podle jedné z výpovědí politika zezadu zastřelila, muž pak jen pomáhal uklidit tělo. Vytopilovu hlavu policie nenašla.

Soud s obžalovanými z vraždy Aleše Vytopila Filipem Onderkou a Radkou Pojerovou. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

V pozadí brutální vraždy brněnského politika je milostný čtyřúhelník. Ten tvořil Vytopil, jeho milenka Pavla Antalová a její bývalý partner Onderka s šestačtyřicetiletou exmanželkou Radkou Pojerovou.

V celém případu sehrála zřejmě velkou roli i dnes dvouletá dcera, kterou měl osmatřicetiletý Onderka s Antalovou. Údajně se obával, že ho Vytopil z péče o dítě vyšachuje a on tak o dceru přijde.

Vražda se stala loni 9. září večer v Mariánském údolí v brněnské Líšni nedaleko restaurace Eldorádo. Místostarosta tam měl naplánovanou obchodní schůzku s Onderkou, na kterou se dostavila i Pojerová. 

Podle obžaloby politika nejprve střelili do hlavy, tělo pak naložili do vypůjčeného auta. "Odvezli ho, vysvlékli do naha a oddělili mu hlavu, kterou ukryli neznámo kde. Tělo pak zakopali u Moravského Krumlova," uvedla státní zástupkyně Iveta Eichlerová s tím, že zatím není jasné, kdo z obžalovaných držel vražednou zbraň.

Onderka údajně jen uklízel tělo

Podle dřívější Onderkovy výpovědi vraždila Pojerová svou legálně drženou zbraní. U soudu už se k tomu ale odmítl vyjadřovat. "Radka je pro mě stále osoba blízká a nebudu svědčit proti ní," řekl. Soudce Tomáš Kurfiřt proto alespoň přečetl jeho dřívější výpověď.

V té Onderka tvrdil, že na plánovanou schůzku vzal i svou malou dceru a Radku Pojerovou. Ta prý sice tehdy Vytopila viděla poprvé, ale hned mezi nimi došlo kvůli holčičce ke při. "Říkal, že hrála na automatech a že není pravý člověk, který by se měl starat o malou," citoval soudce ze spisu.

Pojerová pak podle obžalovaného vytáhla zbraň a z přibližně třiceti centimetrů Vytopila zezadu střelila. "Podával jsem malé lahev, která jí upadla. Viděl jsem, jak míří na hlavu, ale nestihl jsem zasáhnout," pokračovala Onderkova výpověď.

Soud s obžalovanými z vraždy Aleše Vytopila. Na snímku Filip Onderka.
Soud s obžalovanými z vraždy Aleše Vytopila. Na snímku Radka Pojerová.

Zatímco místostarostovo tělo zůstalo ležet na cestě, Pojerová vzala kočárek a s dítětem začala odcházet. Onderka ji prý nakonec přinutil vrátit se zpět. Podle svých dřívějších slov jí poté pomohl uklidit tělo a zamést stopy.

Bezprostředně po činu projížděl místem vraždy cyklista. Viděl zavražděného, Onderku, Pojerovou i dítě v kočárku. Nezastavil, ale ujel.

"Dosud se jej nepodařilo vypátrat. Jeho svědectví je důležité. Pro objasnění kauzy by bylo nejlepší, kdyby se přihlásil na policii a do případu vnesl tam, kde mohou být nejasnosti, světlo," dodala Eichlerová.

Na klíčích nosila kulku z místostarostova těla

Výpověď Pojerové se od té Onderkovy zásadně liší. Žena trvá na tom, že Vytopila nikdy neviděla a ani se s ním nesetkala. V době vraždy údajně byla s malou dcerou Onderky a Antalové doma a hlídala ji.

Jak Pojerová dále uvedla, svého exmanžela stále milovala a neměla důvod muže, díky němuž se s ním dala zase dohromady, vraždit. "Byla jsem ráda, že se objevil v životě Antalové, protože se pak Filip vrátil ke mně," řekla.

Místostarosta brněnských Židenic a předseda tamních občanských demokratů Aleš

Zavražděný Aleš Vytopil.

Na Vytopilových dokladech, které policie našla loni v říjnu u dálnice D1 u Ostrovačic, ale experti objevili její i Onderkovy pachové stopy. To žena vysvětluje tím, že tyto věci její bývalý manžel zřejmě musel přinést k ní do bytu, aniž by o tom věděla.

Na jejích klíčích se navíc našla vystřelená kulka, kterou nosila jako přívěsek. Podle znalců na ní byl biologický materiál odpovídající tomu Vytopilovu a velmi pravděpodobně jde tedy o kulku, kterou byl zastřelen.

"V tom případě to není kulka z mé pistole," reagovala obžalovaná a dodala, že přívěsek s kulkou jí dal Onderka s tím, že se jedná o jednu z těch, které spolu někdy na přelomu srpna a září 2011 vystříleli v lese. Podle protokolu, který četl soudce Kurfiřt, ale dříve tvrdila, že si přívěsek z kulky vyrobila sama.

Místo, kde se nachází Vytopilovo tělo, ukázala policistům Pojerová. Uvedla při tom, že jí ho ukázal Onderka. "Při cestě do Hrotovic najednou rukou ukázal na remízek a řekl: 'Tady je Vytopil'," vypověděla. Exmanžela se prý na politikovo zmizení vůbec nevyptávala, nezajímalo ji ani, jak ví, kde se tělo nachází.

Oba exmanželé jsou od loňského listopadu ve vazbě, soud jejich žádostem o propuštění nevyhověl. Oběma hrozí až 18 let za mřížemi. Líčení bude ve čtvrtek pokračovat výslechy svědků. Před soudem bude vypovídat i Pavla Antalová.

Kauza Vytopil

Židenického místostarostu Aleše Vytopila viděli svědci naposledy 9. září 2011 v Mariánském údolí v brněnské Líšni, kde měl mít obchodní schůzku s Filipem Onderkou. Chtěli zřejmě jednat o tom, jak se může Vytopil s milenkou podílet na provozu Onderkova baru v Hrotovicích na Třebíčsku.

20. října se našly u nájezdu na dálnici D1 u Ostrovačic Vytopilovy doklady.

9. listopadu zvolili žideničtí zastupitelé místo Vytopila náhradu.

23. listopadu zatkli policisté Filipa Onderku a jeho bývalou ženu Radku, oba obvinili z vraždy, o den později se pak našlo i Vytopilovo tělo. Vytopilova milenka Pavla Antalová, která žila i s Onderkou, je podle kriminalistů nevinná.

Autor:


Nejčtenější

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...

Strážník při nákupu odzbrojil lupiče s revolverem, pomohla mu manželka

Jednačtyřicetiletý brněnský strážník Petr Čermák při nakupování v obchodě...

Ve správnou chvíli se v pondělí večer vydal nakupovat brněnský strážník Petr Čermák. V momentě, kdy stál u pokladny...Brno čeká uzavírka desetiletí, oprava Zábrdovické ochromí dopravu

Uzavírka desetiletí kvůli opravě Zábrdovického mostu a přilehlé ulice se dotkne...

Jestli si řidiči i cestující hromadnou dopravou v posledních letech stěžovali, že Brno je kvůli uzavírkám takřka...

Cizinec, který před brněnským klubem pořezal dva muže, dostal podmínku

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci...

S podmínkou odešel od soudu cizinec, který loni v prosinci při noční potyčce podle obžaloby před brněnským klubem...

Hnutí ANO zatrhlo návrh na zrušení poplatků v modrých zónách v Brně

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Na fungování rezidentního parkování v Brně se v nejbližší době nic nezmění. Nově vznikající čtyřkoalice sama ustoupila...

Další z rubriky

VIDEO: Jak vypadal brněnský Špilberk, než ho kvůli Turkům přestavěli

Jak vypadal hrad Špilberk ve 14. století

Pohled o zhruba 700 let zpět ukazuje vizualizace, která představuje podobu brněnského hradu Špilberk ze 14. století....

Bývalý místostarosta slíbil záchranářům miliony na kodiaqy, nedostali nic

Škodovka ukázala Kodiaq v úpravě pro záchranáře

Po komunálních volbách před čtyřmi lety se do vedení Znojma vyhouplo i hnutí ANO a místostarostou se stal Jan Fiala. Na...

Cizinec, který před brněnským klubem pořezal dva muže, dostal podmínku

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci...

S podmínkou odešel od soudu cizinec, který loni v prosinci při noční potyčce podle obžaloby před brněnským klubem...

Najdete na iDNES.cz