Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Exotická dovolená? Nejdůležitější je zodpovědnost, vzkázal hygienik Mareček

  7:55aktualizováno  6. srpna 11:54
Pokud jedete do exotických krajů, očkování nepodceňujte. Důležité je ale umět se i chovat. A s dětmi k moři cestujte až od tří let, vzkázal čtenářům šéf brněnské pobočky Krajské hygienické stanice Jan Mareček. Se čtenáři iDNES.cz si povídal on-line. Otázky se točily hlavně kolem dovolené a dětí.

Šéf hygieniků Jan Mareček odpovídal v on-line rozhovoru | foto: Monika Tomášková, Monika Hlaváčová,  MF DNES

"Chtěli bychom jet v září na dovolenou na Krétu se 17-měsíční dcerou. Na co si dát u dítěte pozor a jaké léky vzít s sebou?" ptal se čtenář R. Novák.

Mareček mu poradil především ostražitost. "Cestování s dětmi je vždy z pohledu prevence infekčních nemocí složitější, čím je dítě menší. U mých vnoučat bych s cestováním po zemích EU začal nejdříve po třetích narozeninách, pro exotické země bych volil ještě pozdější dobu. Lidově - až z toho budou mít více než jen rizika z pobytu," poradil čtenářům hned na začátku hygienik.

"Pro pobyt s malými dětmi u moře na dovolené v zemích EU doporučuji dávat pozor na stravu, pitný režim - tedy dostatek tekutin z ověřených nezávadných zdrojů, na vliv slunce a vysoké teploty, kdy hrozí úpal nebo úžeh. Podstatný je také vliv slunečního záření na kůži atd. Z pomocných prostředků bych především upřednostnil kvalitní opalovací krém s vysokým ochranným faktorem, případně kvalitní repelenty. A pozor i na další rizika, jako jsou zvířata, hmyz, úrazy a podobně," radil Mareček.

. on-line rozhovor s  Janem Marečkem čtěte - zde

Ředitel krajské hygieny upozornil také na očkování u malých dětí. Čtenáře Pakostu totiž zajímalo, jestli může nějak svou 21měsíční dceru před pobytem na Džerbě doočkovat.

"Dítě ještě zřejmě nemá dokončena všechna pravidelná očkování, která jsou u nás povinná. Proto přidávat do poměrně dosti nahuštěného očkovacího kalendáře další nepovinné očkování, byť jsou pro cestování do exotických zemí důležitá, je svým způsobem problematické, i když ne nemožné," odpověděl hygienik.

Upozornil ale, že na Džerbě je na dítě opravdu nutné dávat pozor například při hygieně a jídle. "Pokud už tak malé dítě povezete do uvedené lokality, pak kromě problematiky stravování a pitného režimu je třeba hlídat také nedostatečné hygienické návyky dětí, jako je vkládání různých předmětů do úst. U nezávadného stravování je nutné pamatovat i na ovoce, které nutno před konzumací umýt v nezávadné pitné vodě z ověřených zdrojů. A doporučuji to dodržovat i v případě, že se ovoce konzumuje například loupané - z tohoto pohledu jsou velmi rizikové melouny," mínil lékař.

Moře zvládnou i starší lidé
Na dovolenou u moře se ptali i starší čtenáři: "Je mi 72 a chtěla bych k moři. Kromě léků na tlak nemám vážnější problémy, je pro mne taková cesta bezpečná?" zajímalo Marii Antonínovou.

Mareček čtenářku uklidnil a popřál jí hezkou cestu. "Pokud nemáte jiné zdravotní problémy, pak při dodržování výše uvedených zásad by neměl být pobyt u moře v oblasti Evropy pro vás více rizikový než pro jiné občany. Před odjezdem ještě doporučuji poradit se s ošetřujícím lékařem. A pak přeji příjemný pobyt," napsal.

Speciality? Pozor na kuchaře
A všem, kteří na dovolené chtějí ochutnávat místní speciality, poradil dávat si pozor na toho, kdo je připravuje. Pokud tedy výletníci nechtějí přijet s průjmem. "Pokud specialita nebude řádně tepelně opracovaná a konzumovaná za horka, je ji nutné vždy považovat za rizikovou z pohledu možnosti přenosu infekční choroby," upozornil.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Najdete na iDNES.cz