Exšéf brněnských strážníků je obžalován za zneužití pravomoci. Hrozí mu až tříleté vězení.

Exšéf brněnských strážníků je obžalován za zneužití pravomoci. Hrozí mu až tříleté vězení. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Šlo mi o princip, hájil u soudu exšéf strážníků zahlazování pokut

  • 8
Verdikt kvůli zahlazování pokut za špatné parkování si bývalý šéf brněnské městské policie Jaroslav Přikryl vyslechne nejdříve v srpnu. V pondělí v kauze vypovídala i bývalá primátorka Dagmar Lastovecká či sestra současného primátora Dana Svátková.

Kromě nich dorazili k pondělnímu jednání i podnikatelé Ladislav Steinhauser či Jiří Crha, uznávaný lékař Petr Gal, ale také uklízečka opatství na Starém Brně či pracovník čerpací stanice.

Překvapivě pestrá škála svědků se sešla na brněnském krajském soudě, aby vypovídala ohledně nezákonného promíjení pokut za přestupky v dopravě.

Jaroslav Přikryl

Ředitel městské policie Brno Jaroslav Přikryl u soudu kvůli zneužití pravomoci.

Narodil se v roce 1954. Přes třicet let pracoval u Policie ČR. V roce 2008 ho brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD) přivedl na místo náměstka ředitele Městské policie Brno. V roce 2011 ho povýšil na ředitele. Od prosince 2012 je Přikryl stíhán za zneužití pravomoci. Při shánění důkazů na svoji obhajobu podle žalobce opět zneužil pravomoc tím, že ve svůj prospěch využil informační systém strážníků. Za tento případ byl letos v únoru odsouzen a o post šéfa přišel (více čtěte zde). Zaměstnancem městské policie však zůstal až do pátku 4. dubna, kdy po dohodě se současným ředitelem odešel.

Ze zneužití pravomoci je kvůli tomu obžalován bývalý šéf brněnské městské policie Jaroslav Přikryl. Obžaloba ho i díky řadě odposlechů viní z toho, že v letech 2010-12 pomáhal beztrestně vyřešit vlivným lidem pokuty za parkování (více čtěte zde). Hrozí mu jeden až tři roky vězení.

Zaskočení a zapomnětliví svědci

Stejně jako řada předchozích svědků i ti, kteří vypovídali v pondělí, si většinou na okolnosti pokut nevzpomněli. Například bývalá brněnská primátorka, senátorka a ústavní soudkyně Dagmar Lastovecká údajně nejprve vůbec netušila, proč má u soudu vypovídat.

Teprve v soudní síni se dozvěděla, že jeden z předchozích svědků, jehož přestupek byl za nejasných okolností vyřešen domluvou, se na ni odvolával.

Pokutu totiž prý dostal, když jí do jejího bytu na Pellicové stěhoval nábytek. "Než jsem se vrátil k autu, byl tam lísteček. Pak jsem mluvil s paní Lastoveckou, která říkala, že se to pokusí zařídit," vypověděl minule svědek Vladimír Smržek.

Lastovecká v pondělí připustila, že dotyčného zná. A že je možné, že u ní lísteček za špatné parkování nechal, stejně jako možná v minulosti učinili jiní řemeslníci. Proč u ní pokutové lístky nechávali, to nevysvětlila. Že by za řemeslníky něco vyřizovala, popřela.

"Nedávno jsem sama za své auto platila pokutu i odtah. Kdybych měla někomu pomáhat díky svým známostem, tak nedává logiku, abych nepomohla i sama sobě," vypověděla Lastovecká.

Pokutu jsem řešila jako běžný občan, řekla primátorova sestra

Že by Přikryla žádala o pomoc s vyřešením pokuty, popřela podnikatelka a sestra brněnského primátora Romana Onderky (ČSSD) Dana Svátková. A oba v minulosti přiznali, že Svátková Onderkovi příležitostně pomáhá při záležitostech týkajících se řízení města.

Přestupek svého zaměstnance prý Svátková řešila jako každý jiný občan. "Že se znám s ředitelem městské policie či jeho předchůdcem, jsem zcela jistě při vyřizování přestupku nezmiňovala," uvedla Svátková.

Na to, zda nezmínila jméno svého bratra - primátora a velitele městské policie Romana Onderky (ČSSD), se jí však u soudu nikdo nezeptal. Řada dalších svědků se však vymyká tvrzení obžaloby, že Přikryl pokuty zahlazoval vlivným lidem.

Přikryl se například zastal uklízečky, která v noci na pár minut odstavila auto na sporném místě, zatímco se vracela domů pro klíče. Podobně vyřešil domluvou přestupek i v případě muže, kterému strážníci u polikliniky Viniční nejprve dovolili zastavit auto na sporném místě. A než se vrátil od lékaře, dali mu za stěrač pokutový bloček.

"Šlo mi o princip. Tohle jsou případy toho, jak zřizovatel (město Brno, pozn. red.) neočekává, že se budou strážníci chovat. Proto jsem z toho pak vyvozoval obecná pravidla pro strážníky na poradách," vysvětloval Přikryl.

Soud bude pokračovat dalšími výslechy v polovině srpna.