Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kauzu Wilson brněnský soud odročil, prvně musí vyhodnotit jiný verdikt

  8:47aktualizováno  10:32
Bývalá starostka Brna-středu Dagmar Hrubá znovu stanula před soudem kvůli takzvané kauze Wilson. Město prý kvůli její chybě muselo zaplatit desetimilionovou pokutu státu. Nedávný rozsudek jiného soudu však tvrdí, že Brno pokutu platit nemuselo. Soud tak dnes případ Hrubé odročil, dokud si tento verdikt nevyhodnotí.

Dagmar Hrubá u Městského soudu v Brně v roce 2010. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Je Dagmar Hrubá odpovědná za to, že Brno muselo platit desetimilionovou pokutu ministerstvu obrany za protiprávní pronájem bývalého armádního majetku v Masarykově čtvrti?

O co jde v kauze Wilson

V roce 2003 převedlo ministerstvo obrany svůj areál na náměstí Míru v Masarykově čtvrti bezplatně na Brno pod podmínkou, že po dobu 10 let bude tento pozemek využit k nekomerčním účelům.

V roce 2006 však městská část Brno-střed, respektive její tehdejší starostka Dagmar Hrubá (ODS), podepsala smlouvu, ve které pozemek pronajala firmě Wilson Properity za symbolickou cenu. Firma tam chtěla postavit dům s 80 byty a službami, což je podle ministerstva v rozporu s podmínkami převodu majetku na město. Proto Brnu vyměřilo pokutu.

Na to se dosud ptaly soudy v Brně, které už od roku 2008 řeší, zda se Hrubá dopustila zneužití pravomoci veřejného činitele, když v rozporu s podmínkami ministerstva obrany pronajala lukrativní pozemek na náměstí Míru ke komerčním účelům.

Už několikáté rozhodnutí v kauze se původně očekávalo ve čtvrtek. Jenže nedávný verdikt Obvodního soudu pro Prahu 6 postavil celý případ tak trochu na hlavu. Tamní soudci totiž mají za to, že ministerstvo vyměřilo pokutu protiprávně a Brno ji platit nemuselo. A pokud ji platit nemuselo, nevznikla městské kase žádná škoda. Je tedy zbytečné se ptát, kdo tuto neexistující škodu zavinil.

Verdikt je však nepravomocný a situace se ještě může změnit. "Kvůli tomu jsme podali procesní návrh brněnskému krajskému soudu, aby rozhodování o vině či nevině Dagmar Hrubé pozastavil. Tomu soud vyhověl," informoval její právní zástupce Kárim Titz.

Případ je tak nyní odročený naneurčito a čeká se, až se situace kolem pokuty vyjasní. Jinak by se totiž mohlo stát, že bude Hrubá odsouzena za škodu, o níž poté soudci pravomocně rozhodnou, že vůbec nevznikla. Anebo naopak - že bude exstarostka osvobozena, i když bude nakonec pravomocně stanoveno, že pokuta je platná.

Konečné rozhodnutí i za několik měsíců

Situace je komplikovaná i tím, že zlomové rozhodnutí pražského soudu zatím nikdo nezná podrobně. Není totiž ještě na papíře, takže si ho právníci nemohou nastudovat, natož se k němu vyjádřit.

Z verdiktu sice vyplývá, že Brno může po ministerstvu požadovat pokutu zpět, jenže ministerstvo se může odvolat a odvolací soud může mít jiný názor. A právníci ministerstva nechtějí o odvolání spekulovat, dokud si rozsudek nepřečtou písemně.

"Na písemné vyhotovení celého rozsudku má soud celé čtyři měsíce," upozornil Radek Ondruš, zmocněnec Brna v celé komplikované kauze.

Na konečný verdikt o desetimilionové pokutě si tak Brno bude muset počkat ještě dlouhé měsíce. A na tento verdikt bude zřejmě čekat i Dagmar Hrubá. Protože až podle něj bude jasné, zda a případně za co může být souzena. Titz naznačil, že případné potvrzení verdiktu bude hlavním argumentem pro úplně zproštění Hrubé obžaloby.

Paradoxní je přitom skutečnost, že podmínka ministerstva obrany, kvůli jejímuž porušení město platilo pokutu, má trvat 10 let od podpisu smlouvy. A těchto 10 let uplyne letos v létě. Pak bude tedy zřejmě možné, aby město využilo bývalý armádní pozemek jakkoliv. Zatím kvůli soudním sporům stále leží ladem.

Spor vznikl kvůli budoucímu využití bývalého armádního areálu v brněnské Masarykově čtvrti. Soukromý investor tam plánoval postavit polyfunkční dům Wilson.

Spor vznikl kvůli budoucímu využití bývalého armádního areálu v brněnské Masarykově čtvrti. Soukromý investor tam plánoval postavit polyfunkční dům Wilson.

Autoři: ,


Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Další z rubriky

Sovětské tanky vzaly Brnu i sen o samostatné Moravě, říkají historici

Brno nacistické, Brno stalinistické a Brno účtující. K 50. výročí invaze...

Historici Michal Konečný a Alexandr Brummer napsali publikaci Brno okupované. Provází po místech spojených s lety 1968...

Policie varuje před zvrhlíky z internetu, vysoce ceněné jsou fotky chlapců

Ilustrační snímek

Seznámit se, psát si s kamarády nebo se prostě jen pobavit. Nejčastější důvody, proč člověk chodí na internet. Oblíbené...

České dráhy vyčíslují škody za překopnuté kabely, půjdou do statisíců

Vlaky v Brně mají zpoždění kvůli překopnutým kabelům.

České dráhy vyčíslují, kolik je stály komplikace na konci července, kdy dělníci na brněnském hlavním nádraží poškodili...

Najdete na iDNES.cz