Dagmar Hrubá u Městského soudu v Brně v roce 2010.

Dagmar Hrubá u Městského soudu v Brně v roce 2010. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Kauzu Wilson brněnský soud odročil, prvně musí vyhodnotit jiný verdikt

  • 2
Bývalá starostka Brna-středu Dagmar Hrubá znovu stanula před soudem kvůli takzvané kauze Wilson. Město prý kvůli její chybě muselo zaplatit desetimilionovou pokutu státu. Nedávný rozsudek jiného soudu však tvrdí, že Brno pokutu platit nemuselo. Soud tak dnes případ Hrubé odročil, dokud si tento verdikt nevyhodnotí.

Je Dagmar Hrubá odpovědná za to, že Brno muselo platit desetimilionovou pokutu ministerstvu obrany za protiprávní pronájem bývalého armádního majetku v Masarykově čtvrti?

O co jde v kauze Wilson

V roce 2003 převedlo ministerstvo obrany svůj areál na náměstí Míru v Masarykově čtvrti bezplatně na Brno pod podmínkou, že po dobu 10 let bude tento pozemek využit k nekomerčním účelům.

V roce 2006 však městská část Brno-střed, respektive její tehdejší starostka Dagmar Hrubá (ODS), podepsala smlouvu, ve které pozemek pronajala firmě Wilson Properity za symbolickou cenu. Firma tam chtěla postavit dům s 80 byty a službami, což je podle ministerstva v rozporu s podmínkami převodu majetku na město. Proto Brnu vyměřilo pokutu.

Na to se dosud ptaly soudy v Brně, které už od roku 2008 řeší, zda se Hrubá dopustila zneužití pravomoci veřejného činitele, když v rozporu s podmínkami ministerstva obrany pronajala lukrativní pozemek na náměstí Míru ke komerčním účelům.

Už několikáté rozhodnutí v kauze se původně očekávalo ve čtvrtek. Jenže nedávný verdikt Obvodního soudu pro Prahu 6 postavil celý případ tak trochu na hlavu. Tamní soudci totiž mají za to, že ministerstvo vyměřilo pokutu protiprávně a Brno ji platit nemuselo. A pokud ji platit nemuselo, nevznikla městské kase žádná škoda. Je tedy zbytečné se ptát, kdo tuto neexistující škodu zavinil.

Verdikt je však nepravomocný a situace se ještě může změnit. "Kvůli tomu jsme podali procesní návrh brněnskému krajskému soudu, aby rozhodování o vině či nevině Dagmar Hrubé pozastavil. Tomu soud vyhověl," informoval její právní zástupce Kárim Titz.

Případ je tak nyní odročený naneurčito a čeká se, až se situace kolem pokuty vyjasní. Jinak by se totiž mohlo stát, že bude Hrubá odsouzena za škodu, o níž poté soudci pravomocně rozhodnou, že vůbec nevznikla. Anebo naopak - že bude exstarostka osvobozena, i když bude nakonec pravomocně stanoveno, že pokuta je platná.

Konečné rozhodnutí i za několik měsíců

Situace je komplikovaná i tím, že zlomové rozhodnutí pražského soudu zatím nikdo nezná podrobně. Není totiž ještě na papíře, takže si ho právníci nemohou nastudovat, natož se k němu vyjádřit.

Z verdiktu sice vyplývá, že Brno může po ministerstvu požadovat pokutu zpět, jenže ministerstvo se může odvolat a odvolací soud může mít jiný názor. A právníci ministerstva nechtějí o odvolání spekulovat, dokud si rozsudek nepřečtou písemně.

"Na písemné vyhotovení celého rozsudku má soud celé čtyři měsíce," upozornil Radek Ondruš, zmocněnec Brna v celé komplikované kauze.

Na konečný verdikt o desetimilionové pokutě si tak Brno bude muset počkat ještě dlouhé měsíce. A na tento verdikt bude zřejmě čekat i Dagmar Hrubá. Protože až podle něj bude jasné, zda a případně za co může být souzena. Titz naznačil, že případné potvrzení verdiktu bude hlavním argumentem pro úplně zproštění Hrubé obžaloby.

Paradoxní je přitom skutečnost, že podmínka ministerstva obrany, kvůli jejímuž porušení město platilo pokutu, má trvat 10 let od podpisu smlouvy. A těchto 10 let uplyne letos v létě. Pak bude tedy zřejmě možné, aby město využilo bývalý armádní pozemek jakkoliv. Zatím kvůli soudním sporům stále leží ladem.

Spor vznikl kvůli budoucímu využití bývalého armádního areálu v brněnské Masarykově čtvrti. Soukromý investor tam plánoval postavit polyfunkční dům Wilson.

Spor vznikl kvůli budoucímu využití bývalého armádního areálu v brněnské Masarykově čtvrti. Soukromý investor tam plánoval postavit polyfunkční dům Wilson.

,