Zprivatizovaný byt se nachází jen pár desítek metrů od brněnského náměstí Svobody. ilustrační snímek

Zprivatizovaný byt se nachází jen pár desítek metrů od brněnského náměstí Svobody. ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Extajemník Brna-střed odešel z úřadu se smlouvou na byt v centru města

  • 151
Stanislav Pšeja, který den před zasedáním nového zastupitelstva rezignoval na post tajemníka Brna-střed, aniž by to někomu řekl, zprivatizoval těsně po volbách obecní byt v centru města. Kupní smlouvu podepsal ještě před nástupem nového vedení bývalý starosta Libor Šťástka (ODS).

Právě díky Šťástkově podpisu se bývalý tajemník a jeho stranický kolega Pšeja týden po volbách, kdy už bylo jasné, že dlouholetá koalice ODS a ČSSD dál nepovládne, stal majitelem velkého obecního bytu na rohu Solniční a České ulice v centru města.

Redakce MF DNES na transakci narazila, když prověřovala jeho majetkové poměry. Za čtyřpokojový byt o velikosti 168 metrů čtverečných zaplatili manželé Pšejovi městu necelého 1,5 milionu korun.

„Je to běžná agenda. Různé smlouvy jsem podepisoval i po volbách. Je to náhoda,“ komentoval to bývalý starosta Šťástka.

Nové vedení radnice o transakci netušilo. „Asi byl v takové sociální situaci, že starosta, příslušná komise a vedoucí odboru mu ten byt přiklepl. A panu Pšejovi to pomohlo, protože hledat byt dnes není jednoduché,“ pokrčil ironicky rameny nový starosta Martin Landa (Žít Brno).

Nemám čas, reagoval extajemník a zabouchl dveře

Aby totiž někdo mohl odkoupit městský byt, musí mít platnou nájemní smlouvu. Tu získá buď proto, že je chudý, nebo za slib, že byt opraví. Ačkoliv na Brně-střed existuje bodový systém a kritéria hodnocení žádostí, podle pravidel může o přidělení bytu rozhodnout pouze rada městské části, která je nemusí respektovat.

Trhy na poslední chvíli

Bývalé vedení Brna-střed také těsně před odchodem podepsalo čtyřletou smlouvu s provozovateli vánočních trhů. Více čtěte zde

Redakce chtěla požádat o vyjádření i bývalého tajemníka Pšeju, který v bytě bydlí.

„Omlouvám se, nemám čas,“ řekl hned poté, co se redaktorka MF DNES představila, a zabouchl dveře bytu.

Pšeja získal byt do svého vlastnictví jako jeden z prvních v domě a za cenu, která by podle aktuální nabídky realitních kanceláří odpovídala jednopokojovému bytu v paneláku na okraji Brna. Oslovení makléři hodnotili kupní cenu pouze pod příslibem anonymity, protože bez prohlídky bytu lze jeho hodnotu na volném trhu stanovit jen velmi přibližně.

„Podobně velký byt v centru města by se před rekonstrukcí mohl prodat nejméně za jednou tolik. Cena by se ale mohla pohybovat až kolem čtyř milionů korun,“ uvedl jeden z nich.

Je to na trestní oznámení, tvrdí odborník

Dům s devatenácti byty je přitom vedený jako nemovitá kulturní památka a původně byl na seznamu domů, které město nechtělo prodávat kvůli výnosným nebytovým prostorám.

Nakonec ale na návrh zastupitelů Brna-střed schválilo v polovině loňského roku privatizaci pouze bytů bez nebytových prostor. O jak velkou výjimku jde, svědčí i obdobný případ domu na Orlí ulici, jehož nájemníci žádali radnici Brna-střed o stejný postup.

Se svou žádostí ale neuspěli a dál bydlí v obecních bytech. Protikorupční odborníci považují privatizaci městského bytu tajemníkovi za hrubé zneužití pravomocí.

„Myslím, že to je na trestní oznámení,“ reagoval Martin Kameník z nevládního sdružení Oživení, které dlouhodobě monitoruje korupční aktivity. „Bývalý tajemník jako úředník na straně jedné vidí do mechanismu přidělování bytů, na straně druhé z něj má prospěch. Pro radnici by byl finančně výhodnější například prodej bytů ve volné soutěži,“ vysvětlil Kameník.