Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Extajemník Krejčíř: Už nejsem velký korupčník, ale jen hamižný podvodník

  16:51aktualizováno  16:51
Krajský soud v Brně poslal extajemníka znojemské radnice Vladimíra Krejčíře minulé úterý na rok do vězení. Verdikt v jednom z největších korupčních případů na jihu Moravy si Krejčíř vyslechl s úsměvem. V exkluzivním rozhovoru pro MF DNES s odstupem pár dní přiznává, že hlavní pocit po rozsudku byla pro něj úleva.

Extajemník znojemské radnice Vladimír Krejčíř. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Po více než dvou letech od zatčení odešel bývalý tajemník Krejčíř od soudu s jednoletým trestem. Místo korupce mu byla dokázána jen zpronevěra a podvod, dohromady za 45 tisíc korun.

"Splaskla bublina, že jsem velký korupčník," říká pár dní po vynesení rozsudku Vladimír Krejčíř. "Objevila se ale nová bublinka, že jsem hamižný podvodník. Je otázka, jestli po tom všem, co jsem absolvoval, se s tím spokojím, nebo budu pokračovat v soudní bitvě," tvrdí.

Ještě nejste rozhodnutý, zda podáte odvolání?
Ne. Nechávám to otevřené, až dostaneme písemné vyhotovení rozsudku. Pokud se odvolá státní zástupce, nemáme se o čem bavit.

Proč má jít Vladimír Krejčíř do vězení?

Podle státního zástupce Ivana Hrazdiry si v letech 2009 až 2010 na úplatcích a darech od sedmi podnikatelů, v jejichž prospěch údajně ovlivňoval veřejné zakázky města, přišel na 1,9 milionu korun. O zakázkách s podnikateli mluvil, což prokázaly policejní odposlechy.

Žalobci se však nepodařilo prokázat, že přidělování zakázek skutečně ovlivnil a že stavba tenisového kurtu, koupacího jezírka nebo výpravy na lov svišťů či srnců byly úplatky. Krejčíř podle soudu za všechno podnikatelům platil nebo s nimi měl uzavřené smlouvy. 

Soud Krejčíře potrestal jen ročním vězením za zpronevěru pěti tisíc korun, které dal jeden z podnikatelů Znojmu jako dar, a čtyřicetitisícový podvod. Toho se dopustil, když podnikateli Zdeňku Novotnému pozastavil výstavbu stánku a znovu mu ji umožnil až poté, co mu Novotný přinesl hotovost. Krejčíř tvrdí, že šlo o reklamaci na zkažené dveře.

Soudkyně uznala vaši vinu ve dvou případech. Přiznáváte, že jste se jich dopustil?
V prvním případě jsem si nechal 40 tisíc od truhláře Novotného. Dělal mi čtvery atypické dveře za 80 tisíc. Jedny udělal úplně špatně a všechny čtvery jsou místo levých pravé, takže když je otevřu, nedostanu se k vypínači. Ty dveře nejdou opravit, proto jsme se domluvili na slevu 40 tisíc, za kterou si nechám předělat elektřinu v místnostech. Pan Novotný na policii pod obrovským psychickým tlakem řekl, že to byl sponzorský dar pro Znojmo.

Pod jakým tlakem?
Policie si na každého obviněného něco našla a předhazovala mu to. Třeba panu Šimečkovi řekli, že neuvidí vnuka šest roků, že zavřou jeho manželku a tak dále.

Proč by to však policisté dělali?
Celá kauza padá s takzvanou důkazní nouzí. Neexistují důkazy o úplatcích ani o zmanipulovaných zakázkách. A policie to věděla. Za takové situace máte jedinou šanci, a to přinutit obviněné, aby se doznali.

Jaký by měli policisté motiv?
Blížily se komunální volby. Na moje zadržení policií na úřadě přitom čekaly všechny televizní štáby. Mělo to čtrnáct dní před volbami poškodit místní ODS a starostu, se kterými jsem byl spojen. Odvezli mě, prohlédli všechny místnosti, kde jsem se pohyboval, a kromě oficiálních smluv nic nenašli. Proto všechny obviněné zastrašovali, což zaznělo i u soudu. Celé vyšetřování bylo vedeno s cílem zdiskreditovat mě a vedení radnice a umožnit, aby se vyměnilo vedení města.

Vraťme se ještě k podnikateli Novotnému. Hlavním problémem bylo, že nemáte od dveří, které vám vyráběl, doklad.
Nemám. Ale pan Novotný potvrdil, že mi dělal dveře, za které jsem zaplatil. Jenže soud se na to podíval a řekl, že těch čtyřicet tisíc nebyla sleva po reklamaci, ale úplatek. Pokud bude proces probíhat dál, budeme to zpochybňovat.

V druhém případě šlo o pět tisíc korun, které vám byly předány jako sponzorský dar a nechal jste si je.
Nikdy jsem si žádný sponzorský dar nenechal. Já jsem dar vzal a předal ho vedení samosprávy čili městu, kterému patřil. Protože jsem neúřadoval, nenechal jsem si napsat papír, nikdo ho po mně nechtěl. Já ale dary nemám evidovat, proto jsem to jenom posunul dál.

Jak dnes vycházíte s podnikateli, kteří se v podstatě kvůli vám dostali před soud? S některými jste jezdil lovit, byli vaši přátelé?
My jsme nebyli přátelé, ale měli jsme dobrý pracovní vztah. Já jsem vášnivý myslivec. Rád lovím. A když jsem se dozvěděl, že je někde možnost, zeptal jsem se na to. Kamil Ludvík mi řekl, že mě může pozvat do své honitby, ale že nedělají poplatkové lovy, ať to pošlu na účet jemu. To není nic neobvyklého a špatného. Požádal jsem i jednoho podnikatele, který má hotel v Rakousku, aby mi domluvil sviště. Řekli mi, ať ho neplatím v Rakousku, ale až v Česku. To bylo čtyři dny předtím, než mě policie zadržela. Za tu dobu mi nikdo neposlal fakturu. Později jsem ji zaplatil.

Spekulovalo se, že jste si za úplatky postavil třeba tenisové kurty. Co se stalo s tímto majetkem?
Celá naše rodina hrála tenis. Proto jsem chtěl postavit kurt u chalupy. Tu jsem pořídil a opravil před nástupem do funkce. Kurt jsem si nechal nacenit a zadal jsem firmě VHS plus, aby mi ho vybudovala. Myslíte, že jde o úplatek, když policie najde smlouvu, rozpočet a uhrazenou zálohu? Když se první obvinění, kvůli kterým mě zatkli, ukázala jako vymyšlená paní Horákovou, řekli: Ejhle, tady je kurt, není doplacený, to je úplatek.

Zmínil jste úřednici Renatu Horákovou, která svědčila proti vám. Řekl jste, že s ní chcete případ řešit dál. Budete ji žalovat?
Zatím je to otevřené.

Vy jste vždy říkal, že se vám mstila. Měli jste spolu nějaké spory?
Spory ne. My jsme spolu měli krátkodobý vztah, kterého lituji. Tento vztah jsem ukončil a tím jsem se asi dotkl její ješitnosti. Pak došlo k rozhodnutí rady, která ji na můj návrh odvolala. Ona si to vysvětlila tak, že se jí chci zbavit, a začala mě osočovat, že jsem zařídil její odvolání.

Tak to však v podstatě bylo.
Ale pokud slyšíte od radních a zastupitelů, že Horákovou vedený majetkový odbor pracuje špatně, musíte to řešit. Já jsem ji upozornil, že je nejslabší vedoucí odboru. Ale nic se nezměnilo. Tak jsem jí nabídl, že může sama skončit. Nakonec ji radní odvolali, ale až po volbách, tedy ne ti radní, za kterých jsem byl tajemníkem.

Kauza se táhne už přes dva roky. Jak se za tu dobu změnil váš život?
Zásadně. Rozhodl jsem se, že už se v žádném případě nebudu podílet na práci v nějaké firmě. Vše ukončím a nechám si jen příjmy, které nevyžadují mou přímou účast. To znamená příjmy z pronájmů. Budu se věnovat rodině a sobě.

Jaká je pro vás vidina, že možná budete muset na rok do vězení?
Jsem odsouzen na rok. Zákon ale umožňuje, že bych mohl být po třetině trestu propuštěn. Takže by byly ve hře čtyři měsíce a já si dva už odseděl ve vazbě. Zbývají dva měsíce a ty už člověk vydrží všude.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Češi objevili místo přežívajících kultů, bádají v albánských horách

Čeští archeologové zkoumají okolí svatyně stojící na základech zaniklého...

Čeští vědci bádají v albánských horách, kde prastaré obřadní rituály žijí dodnes. Horská vesnička Nivica je jednou z...

Městský okruh není jediný. Aktivisté blokují na jihu Moravy více staveb

Takto vypadá aktuální konec dálnice D35 za křižovatkou v Opatovicích nad Labem....

Napadení stavby části městského okruhu v Brně na Žabovřeské nedávno odložilo její zahájení na neurčito. Na jižní Moravě...

VIDEO: Řidič při honičce se strážníky naboural do kanalizační šachty

Řidič naboural do kanalizační šachty

Řidič auta, které nemělo registrační značku, ujížděl v neděli v podvečer strážníkům v Hodoníně. Rychlou jízdu ale...

Najdete na iDNES.cz