Jižní Morava zatím marně vyhlíží vydatněhjší déšť, který ba svlažil vyprahlou půdu. Ilustrační snímek

Jižní Morava zatím marně vyhlíží vydatněhjší déšť, který ba svlažil vyprahlou půdu. Ilustrační snímek | foto: Radek Miča, MAFRA

Na jižní Moravě hrozí extrémní sucha, půdě pomohou jen silné deště

  • 7
Současné horké a suché počasí může v Jihomoravském kraji způsobit problémy. Aby se chybějící vláha vsákla do půdy, muselo by intenzivně pršet několik dní po sobě, což meteorologové nečekají. Odborníci radí lidem už teď šetřit s pitnou vodou.

Kdo si chce pochutnat na zelenině ze své zahrady a nenachytal si dešťovou vodu, bude muset natáhnout hadici z vodovodu, nebo si nechat zajít chuť. Jižní Moravu dostihlo sucho.

Podle Petra Münstera z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu sice už ve čtvrtek zaprší, jenže to nemusí stačit.

"Na některých místech jihu Moravy se nemusí déšť vůbec objevit. Navíc od pátku do neděle nemá pršet vůbec," přiblížil počasí v nejbližších dnech Münster.

Jaké bude počasí?

Na čtvrtek předpovídají meteorologové zataženo. Stále je nutné počítat s bouřkami, které mohou doprovázet přívalové srážky i kroupy. Večer bude ustávat déšť a ubývat oblačnosti. Nejvyšší odpolední teploty se mají pohybovat od 25 do 29 °C.

V pátek bude skoro jasno, během dne přechodně až oblačno. Oproti čtvrtku se ještě mírně ochladí. Nejvyšší denní teploty 22 až 26 °C.

V sobotu pak bude přes den jen 19 až 23 °C, meteorologové navíc předpovídají přeháňky.

A odborník na výzkum globálních změn počasí varuje, že v takovém případě extrémní sucha kraji hrozí.

"Aby se sucho zmírnilo, muselo by několik dní intenzivně pršet, aby se nenasákla jen vrchní vrstva půdy," říká Miroslav Trnka z vědeckého pracoviště CzechGlobe pro výzkum globálních změn. Nejhorší stav je nyní podle vědce na Znojemsku.

Zvýšený odběr pitné vody už zaznamenaly například Vodovody a kanalizace Hodonín (VaK).

"Lidé ji používají k zavlažování zahrádek nebo do bazénu. Je to sezonní záležitost, letos přišla brzo. Kapacita vodojemů je na to stavěná. Samozřejmě by lidi měli brát vodu s rozumnou mírou," řekl Vít Horecký z VaK Hodonín.

"Vodu nám doplňují říční toky, muselo by být sucho několik sezon, aby nastal krizový stav," podotkl ještě.

O úrodu se jihomoravští zemědělci zatím nebojí

Kromě Znojemska chybí vláha také na Břeclavsku a Hodonínsku. Zemědělci zatím zůstávají klidní. Na podobné stavy jsou prý zvyklí. "Nejsme na tom zatím tak špatně, abychom se museli obávat o úrodu," prohlásil například Martin Čech ze společnosti Sady Bzenec.

Oproti tomu na Olomoucku už někteří sadaři hlásí kritický stav. "Měřili jsme množství spodní vody a máme nejnižší stav za posledních šest let," upozornil František Flášar z firmy Mohelnická zemědělská.

Naopak místní zahrádkáři zatím řeší sucho vodou, která jim natekla do nádob při posledním dešti. "Normálně zaléváme vodou z řeky, ale je jí tam už hrozně málo," posteskla si Ivona Račická Přibilová, která má zahradu u Dyje.

Podobně mluví i Vítek Fila, zahrádkář z Cínové hory na Znojemsku. "Zatím nám stačí zásoby dešťové vody a doufáme, že zaprší."

Nad zbytečným plýtváním vody by se měli podle Trnky zamyslet i lidé, kteří si napouští bazén. "Samozřejmě, pokud použijí místo pitné vody užitkovou, tak ji musí více chemicky upravit, ale obezřetné chování během období sucha je opravdu důležité," vzkázal.

Krajský úřad zatím s vydáním opatření kvůli nedostatku vody vyčkává. "Pokud tento stav bude trvat dalších několik dnů, pravděpodobně už nějaká nařízení vydáme," uvedla mluvčí Jihomoravského kraje Denisa Kapitančiková. Právě krajský úřad může zakázat používání pitné vody třeba k napouštění bazénů.

Nejhorší sucho postihlo podle Trnky jižní Moravu v letech 2011 a 2012. Tehdy zemědělci dokonce žádali stát o 750milionovou kompenzaci za bídnou úrodu. Sucho se podepsalo na téměř všech plodinách.

"Tak špatný stav byl naposledy na konci devatenáctého století a nyní zatím nehrozí. Bude záležet na tom, jestli bude pršet. Je těžké odhadnout, jaká bude úroda," tvrdí Trnka.

,