Z krize do plusu. Největší nemocnice v Brně se zotavuje

  12:45aktualizováno  12:45
Minulý rok byla Fakultní nemocnice v Brně ve svízelné situaci, neměla peníze ani na zaplacení léků a zdravotních pomůcek. Ministerstvo zdravotnictví jí tak muselo podobně jako dalším poslat finanční injekci. A zatímco loni strašila nemocnici ztráta až ve výši 300 milionů korun, teď odhaduje zisk.

Transplantace ve Fakultní nemocnici Brno. ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Budeme pravděpodobně 100 milionů v plusu. Hospodaříme ale stejně,“ oznamuje Kraus. „Částka se odvíjí od toho, kolik nám VZP (Všeobecná zdravotní pojišťovna) zaplatí za provedené výkony,“ vysvětluje Roman Kraus, ředitel nemocnice, jejíž roční obrat činí přes šest miliard korun.

Důvodem loňské ztráty největšího zdravotnického zařízení v Brně bylo nastavení takzvané úhradové vyhlášky, která určuje, jak velké platby dostanou nemocnice od VZP za své zákroky. Pojišťovna loni neproplácela zařízením po celém Česku veškerou péči, kvůli čemuž se dostaly do potíží.

Nyní se platby zvýšily, díky čemuž se brněnská nemocnice ekonomicky zotavila. Přesto hospodaření jejího ředitele dlouhodobě kritizuje prezident Svazu pacientů Luboš Olejár. Tvrdí, že zatímco v minulém roce hrozila FN Brno ztráta, v Ostravě i přes tehdejší nastavení úhradové vyhlášky vydělávali. „Chyba je dlouhodobě ve vedení Fakultní nemocnice Brno,“ říká Olejár.

FN Brno v číslech

+ 100 milionů korun činí letošní výsledek hospodaření FN Brno.

- 300 milionů korun byla ekonomická bilance FN Brno loni.

Ředitel Kraus naopak upozorňuje na nerovnost pojišťoven k brněnským nemocnicím vůči jiným v republice.

Podle něj posílá Fakultní nemocnici v Ostravě větší platby za jednotlivé výkony. Obě státní zdravotnická zařízení jsou přitom přibližně stejně velká a nabízí totožný rozsah péče. „Je velmi složité vysvětlit proč. Má to původ v historii obou nemocnic,“ nastiňuje Kraus.

Za stejný zákrok dostávaly různé nemocnice různé peníze

Pro srovnání: ostravská nemocnice podle svého mluvčího Tomáše Oborného za letošek pravděpodobně vykáže milionový zisk. „Nicméně problematiku plateb VZP vůči FN Brno neumíme zhodnotit,“ uvedl.

Samotná VZP na dotaz týkající se nerovnosti reagovala výčtem souhrnných plateb za poslední dva roky. „V roce 2012 jsme Fakultní nemocnici v Brně poslali přes 3,1 miliardy korun, zatímco do Ostravy méně než 1,5 miliardy. V minulém roce do Brna přes 3 miliardy, do Ostravy 1,3 miliardy,“ informuje mluvčí Oldřich Tichý.

Zároveň poznamenal, že pro letošek byla nemocnicím nastavena stejná výše sazeb za provedené výkony. Čímž ovšem naznačil, že ještě loni se částky za stejně vykonanou péči lišily.

Nerovnost v přístupu potvrdil také ředitel Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Martin Pavlík. Jak funguje proplácení péče, vysvětluje na systému DRG, který určuje jednotnou cenu za provedené výkony. Ten převzalo Ministerstvo zdravotnictví z ciziny a začalo jej testovat před více než pěti lety.

„Tento nový systém převzal podmínky plateb z původního, kde už byly mezi nemocnicemi nerovnosti. DRG je postavený na bodovém hodnocení podle obtížnosti zákroku, každá nemocnice má určenou hodnotu jednoho bodu. Rozdíly mezi zařízeními jsou v tisících korunách. Když se pak body násobí podle obtížnosti operace, tak vznikají ještě větší ekonomické nerovnosti,“ sděluje Pavlík.

Nemocnice u svaté Anny se dlouhodobě potýká s ekonomickými problémy, dosažení stability je podle Pavlíka otázkou několika let. „Kdybychom od Ministerstva zdravotnictví letos nedostali provozní dotaci, skončilo by hospodaření se ztrátou asi 360 milionů korun,“ poznamenal.

Vyrovnaný rozpočet odhaduje ředitel Nemocnice Milosrdných bratří v Brně Josef Drbal. Naopak dotaci od města si pravděpodobně opět vyžádá brněnská Úrazová nemocnice, která stále nemá dořešené platby od VZP z minulých let.

V příštím roce od ní nemocnice zřejmě dostanou víc peněz než letos. Ministerstvo zdravotnictví totiž slíbilo, že zvýší plošně úhrady o pět procent.Nejčtenější

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...

Na Hodonínsku patří pozemek gestapu, zjistili úředníci při hledání majitelů

Na tomto místě v Násedlovicích na Hodonínsku má stále pozemek někdejší úřadovna...

Kvůli kurióznímu omylu, kterého se před lety dopustili úředníci na Hodonínsku, má v Násedlovicích dodnes pozemek...Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Koalici v Brně ještě mohou ohrozit Piráti, od ANO dostali lepší nabídku

Lídr kandidátky brněnských Pirátů do komunálních voleb Tomáš Koláčný.

Když v Brně po nečekaném obratu v koaličních vyjednáváních začaly jednat ODS, KDU-ČSL a ČSSD bez vítězného hnutí ANO,...

Na ulici ležely bankovky za desetitisíce, posbírala je poctivá kolemjdoucí

Česká národní banka (ČNB) na tiskové konferenci ukázala zadržené padělané a...

Bankovky v hodnotě desítek tisíc korun se povalovaly na ulici v centru Brna. Sebrala je procházející žena, která...

Další z rubriky

Měli hlídat hranice, teď opuštění vlčáci čekají ve speciálním útulku

Plemeno československý vlčák vzniklo v 50. letech zkřížením karpatského vlka s...

Opuštěným a týraným československým vlčákům pomáhá záchranná stanice v Adamově. Psům se snaží najít nový domov. Nikdo...

VIDEO: Naháč lovil v kašně drobné, postaral se o něj kamarád ze záchytky

Naháč hledal v kašně peníze

Přilepšit si o pár drobných chtěl ve středu dopoledne přiopilý muž, který vlezl nahý do kašny v samém centru Brna....

Brno čeká uzavírka desetiletí, oprava Zábrdovické ochromí dopravu

Uzavírka desetiletí kvůli opravě Zábrdovického mostu a přilehlé ulice se dotkne...

Jestli si řidiči i cestující hromadnou dopravou v posledních letech stěžovali, že Brno je kvůli uzavírkám takřka...

Najdete na iDNES.cz