Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fandím a věřím, odpověděl on-line Zbrojovákovi biskup Cikrle

  7:11aktualizováno  11:19
"Nezažil jsem smutné Vánoce, ale nejvíce vzpomínám na ty, které jsem prožil ještě jako dítě," vyprávěl brněnský biskup Vojtěch Cikrle v předvánočním rozhovoru pro MF DNES v roce 2004. On-line rozhovor na iDNES.cz s ním začal vesele. Anonym se totiž biskupa zeptal, zda někdy viděl anděla.

Host iDNES.cz brněnský biskup Vojtěch Cikrle | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

"Anděla vidím každý den, protože jeho socha stojí na chodbě biskupství. Ale teď vážně: andělé zprostředkovávají spojení mezi nebem a zemí, a toto poznávám i skrze setkávání a naslouchání druhým," nenechal se zaskočit Vojtěch Cikrle.

odpovědi brněnského biskupa čtěte - zde

"Tomu našemu fotbalovému klubu už asi nepomůže ani Bůh, že..." napsal pak biskupovi "Zbrojovák". Ani tato otázka však biskupa nezaskočila. "Fandím a věřím," odpověděl mu Cikrle.

Běta se biskupa ptala na vztahy se silnou muslimskou komunitou v Brně. "Mešita mně nevadí, modlím se za to, aby svobodu, kterou u nás muslimové mají, měli i křesťané v muslimských zemích," napsal jí Cikrle.

Čtenáři iDNES.cz se biskupa ptali i na papeže Jana Pavla II. "V blízkosti Jana Pavla II. jsem vždycky cítil, že je to člověk, který žije pro Ježíše Krista a pro druhé," přiblížil setkání s ním brněnský biskup.

Pavel zase zjišťoval, jak biskup tráví Štědrý den. "Štědrý den odpoledne trávím s kněžími, modlíme se v kapli, potom se sejdeme u slavnostní večeře, zpíváme koledy, rozdáme si dárky a rozejdeme se na půlnoční bohoslužby," odpověděl mu biskup.

Vánoce a konzum

Vojtěch Cikrle se narodil 20. srpna 1946 v Bosonohách, a protože pocházel z rodiny pronásledované komunistickým režimem, nemohl studovat. Vyučil se tedy slévačem a pracoval jako dělník ve Šmeralových závodech a ve Zbrojovce.

Přestože Vojtěch Cikrle nepochází z bohatých poměrů a k Vánocům jako chlapec dostával většinou oblečení přešité po starších bratrech, vzpomíná právě na ně nejvíce. V současné době však podle něho řada lidí zaměňuje Vánoce s nakupováním dárků a vánočními hostinami.

Sám není ani proti dárkům, ani hostinám. Jen by se podle něho neměly stávat hlavním smyslem Vánoc.

"Je zřejmé, že v materialistické společnosti roste nebezpečí, že tou nejdůležitější rovinou prožívání svátků se stane jejich konzumní charakter," posteskl si biskup Cikrle v adventním rozhovoru pro MF DNES.

O Vánocích vrcholí pracovní rok všech duchovních. Smysl adventu a Vánoc ovšem podle něj mnoha lidem uniká. "Není to jen nakupování a koledy v obchodech," dodává.

On sám chápe svátky jako objevování životních hodnot a jako čas, kdy můžeme objevit něco, co nás obohatí.

Svěcení od Jana Pavla II.

Na kněze byl Vojtěch Cikrle vysvěcen v brněnské katedrále. Působil jako duchovní v Jaroměřicích nad Rokytnou, v Jihlavě, ve Znojmě, ve Slavkově u Brna, ve Velkých Němčicích a Starovicích. V letech 1982 až 1990 vykonával funkci prefekta, později rektora v kněžském semináři v Litoměřicích.

Na svatého Valentýna v roce 1990 jmenoval papež Jan Pavel II. Vojtěcha Cikrleho biskupem. Je tak třináctým sídelním biskupem brněnské diecéze.

Biskupské svěcení přijal 31. března z rukou olomouckého arcibiskupa Františka Vaňáka. Brněnský biskup je zodpovědný za duchovní služby v armádě, za rodiny a sociální péči a za kněžskou formaci.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Kromě koncertů se do Brna těším i na baseball, říká nový šéfdirigent

Američan Dennis Russell Davies je šéfdirigentem Filharmonie Brno.

Na moderní koncertní sál si filharmonici v Brně ještě musí počkat. S letošní sezonou ale získali jiný hudební skvost –...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Čtrnáctiletá se sotva držela na nohou. Nadýchala téměř dvě promile

Alkohol (ilustrační foto)

S limonádou se nezletilá školačka z Brna nespokojila, a tak se rozhodla, že ji vymění za alkohol. Vypila ho ale tolik,...

Najdete na iDNES.cz