Farma z Trboušan pošle tisíce vajec s nenarozenými kuřaty do světa

  9:25aktualizováno  9:25
V Trboušanech vyroste nová farma, v níž bude žít více než dvacet tisíc slepic a kohoutů. "Zápachu ani zvýšené dopravy se nebojíme," tvrdí tamní starosta. Do nové slepičí farmy by měli v následujících týdnech dovézt na pětadvacet tisíc opeřenců.

Na farmě v Trboušanech bude firma chovat několik tisíc slepic a kohoutů. Ilustrační foto | foto: Martina ČermákováHobby.cz

Vyrostla tam první drůbeží prarodičovská farma v republice, jedna z nejmodernějších nejen v zemi, ale i v celé Evropě. Práci tam najdou především místní obyvatelé a lidé z okolí.

"Na farmě budeme chovat několik tisíc slepic a kohoutů," uvedla Martina Kudrnová ze společnosti Sušárny Pohořelice, která je spoluvlastníkem farmy.

Nebudou tam tedy žádná kuřata, přičemž slepice zajistí pravidelnou snůšku vajec. "Vejce se budou sbírat a jednou do týdne odvážet do líhní," popsala Kudrnová.

Z Trboušan pošlou vajíčka do Maďarska a Německa. Až za hranicemi se z vajec vylíhnou kuřata, která by měla dále putovat auty nebo letadly do odchoven a rozmnožovacích chovů po celé Evropě.

Zřídit podobnou drůbeží farmu není jednoduché, musí totiž splňovat nejpřísnější kritéria. "Musí být daleko od lesa a vodních ploch. Naopak blízko musí být hlavní komunikace. To z toho důvodu, když budeme vejce a zvířata převážet," vysvětlila Kudrnová.

Práci na trboušanské farmě našlo dosud šest místních lidí. Tamní radnice nemá z možného hluku, zvýšené dopravy či zápachu strach.

"Uvidíme časem, jak se nám s farmou bude žít. Nebojím se, že by se zvýšila v obci doprava či by byl cítit nějaký zápach," uvedl starosta Trboušan Vítězslav Korber.

V obci jsou na přítomnost chovných stanic zvyklí. "Měli jsme tu chov mladého dobytka, kromě toho, že obcí projíždělo několik desítek traktorů denně, nám nic nevadilo. Zápach přímo do obce nikdy nešel," řekl Korber.

Chod nové farmy se bude řídit pravidly, která připomínají provoz ve vědeckých laboratořích. "Budeme muset dodržovat přísné zooveterinární předpisy tak, aby se zvířata nemohla nakazit žádnou virovou infekcí," upozornila Kudrnová.

V blízkosti slepic a kohoutů se tak budou moci pohybovat pouze ošetřovatelé a osoby se zvláštním povolením ve speciálním dezinfikovaném oblečení.

Vlastníci slibují, že se opeřencům dostane té nejluxusnější péče. Podestýlku a krmivo jim budou dovážet z Rakouska a Německa. "Vedoucí se zaškoloval na podobných farmách v Maďarsku a Skotsku," popsala Kudrnová.

Vybudovat ve vesnici slepičí farmu však nebyl prvotní záměr Sušárny. Původně tam měla vyrůst hala pro výkrm brojlerů. To se ale neuskutečnilo především kvůli tomu, že výkrm kuřat přestal vynášet. Společnost se proto spojila s anglickou firmou Aviagen, která není v oboru žádným nováčkem. Do pětaosmdesáti zemí dodává krůty a brojlery.

V celé České republice fungují v současnosti pouze malé prarodičovské chovy drůbeže. Podobné farmy, jako je ta trboušanská, u nás existovaly, jejich činnost však před několika lety zanikla.Nejčtenější

Miliardářova oplocená obora právně neexistuje, úředníci udělali chybu

Do radějovské obory miliardáře Leoše Novotného staršího se běžný smrtelník...

Trofejní kusy zvěře v hodnotě i stovek tisíc korun chová bezmála 14 let uprostřed bělokarpatských kopců u Radějova na...

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...Brno kvůli opravě tepny dusí zácpy, autobusy musely objíždět zastávky

Přestože Zábrdovický most přes řeku Svitavu vypadá na první pohled nenápadně,...

Brněnské řidiče i cestující čeká krušných 15 měsíců. Od rána je kvůli rekonstrukci uzavřena Zábrdovická ulice i...

Muž ztratil hodinky za čtvrt milionu, pátrají po nich policisté

Hodinky Mont Blanc, které ztratil šestatřicetiletý muž z Brněnska.

O hodinky za čtvrt milionu korun přišel při večírku šestatřicetiletý muž v Brně. Když se ráno probudil, zjistil, že je...

VIDEO: V Brně vybírali i nejškaredější tetování, vyhrál rozpitý motýl

Soutěž o nejhorší tetování na Tattoo Grand Prix v Brně vyhrálo dílo, které má...

Zvířata z reálného světa i z říše fantazie, abstraktní obrazy s prvky kubismu nebo futurismu, ale také rozsáhlé malby....

Další z rubriky

Ve výrobním areálu ve Velkých Opatovicích hořelo, škoda je 1,5 milionu

Hasiči zasahovali u požáru ve výrobním areálu ve Velkých Opatovicích na...

Ve výrobním areálu ve Velkých Opatovicích na Blanensku v úterý odpoledne hořelo. Příčina požáru se vyšetřuje, nikdo se...

Jižní Morava tloustne, nemocnice musejí pořizovat dražší operační stoly

Ilustrační snímek

Problém s kilogramy navíc řeší přes polovinu Jihomoravanů. Ze statistických dat indexu tělesné hmotnosti vyplývá, že...

Brno kvůli opravě tepny dusí zácpy, autobusy musely objíždět zastávky

Přestože Zábrdovický most přes řeku Svitavu vypadá na první pohled nenápadně,...

Brněnské řidiče i cestující čeká krušných 15 měsíců. Od rána je kvůli rekonstrukci uzavřena Zábrdovická ulice i...

Najdete na iDNES.cz