Farma z Trboušan pošle tisíce vajec s nenarozenými kuřaty do světa

  9:25aktualizováno  9:25
V Trboušanech vyroste nová farma, v níž bude žít více než dvacet tisíc slepic a kohoutů. "Zápachu ani zvýšené dopravy se nebojíme," tvrdí tamní starosta. Do nové slepičí farmy by měli v následujících týdnech dovézt na pětadvacet tisíc opeřenců.

Na farmě v Trboušanech bude firma chovat několik tisíc slepic a kohoutů. Ilustrační foto | foto: Martina ČermákováHobby.cz

Vyrostla tam první drůbeží prarodičovská farma v republice, jedna z nejmodernějších nejen v zemi, ale i v celé Evropě. Práci tam najdou především místní obyvatelé a lidé z okolí.

"Na farmě budeme chovat několik tisíc slepic a kohoutů," uvedla Martina Kudrnová ze společnosti Sušárny Pohořelice, která je spoluvlastníkem farmy.

Nebudou tam tedy žádná kuřata, přičemž slepice zajistí pravidelnou snůšku vajec. "Vejce se budou sbírat a jednou do týdne odvážet do líhní," popsala Kudrnová.

Z Trboušan pošlou vajíčka do Maďarska a Německa. Až za hranicemi se z vajec vylíhnou kuřata, která by měla dále putovat auty nebo letadly do odchoven a rozmnožovacích chovů po celé Evropě.

Zřídit podobnou drůbeží farmu není jednoduché, musí totiž splňovat nejpřísnější kritéria. "Musí být daleko od lesa a vodních ploch. Naopak blízko musí být hlavní komunikace. To z toho důvodu, když budeme vejce a zvířata převážet," vysvětlila Kudrnová.

Práci na trboušanské farmě našlo dosud šest místních lidí. Tamní radnice nemá z možného hluku, zvýšené dopravy či zápachu strach.

"Uvidíme časem, jak se nám s farmou bude žít. Nebojím se, že by se zvýšila v obci doprava či by byl cítit nějaký zápach," uvedl starosta Trboušan Vítězslav Korber.

V obci jsou na přítomnost chovných stanic zvyklí. "Měli jsme tu chov mladého dobytka, kromě toho, že obcí projíždělo několik desítek traktorů denně, nám nic nevadilo. Zápach přímo do obce nikdy nešel," řekl Korber.

Chod nové farmy se bude řídit pravidly, která připomínají provoz ve vědeckých laboratořích. "Budeme muset dodržovat přísné zooveterinární předpisy tak, aby se zvířata nemohla nakazit žádnou virovou infekcí," upozornila Kudrnová.

V blízkosti slepic a kohoutů se tak budou moci pohybovat pouze ošetřovatelé a osoby se zvláštním povolením ve speciálním dezinfikovaném oblečení.

Vlastníci slibují, že se opeřencům dostane té nejluxusnější péče. Podestýlku a krmivo jim budou dovážet z Rakouska a Německa. "Vedoucí se zaškoloval na podobných farmách v Maďarsku a Skotsku," popsala Kudrnová.

Vybudovat ve vesnici slepičí farmu však nebyl prvotní záměr Sušárny. Původně tam měla vyrůst hala pro výkrm brojlerů. To se ale neuskutečnilo především kvůli tomu, že výkrm kuřat přestal vynášet. Společnost se proto spojila s anglickou firmou Aviagen, která není v oboru žádným nováčkem. Do pětaosmdesáti zemí dodává krůty a brojlery.

V celé České republice fungují v současnosti pouze malé prarodičovské chovy drůbeže. Podobné farmy, jako je ta trboušanská, u nás existovaly, jejich činnost však před několika lety zanikla.

Nejčtenější

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Zetor má problémy. Výrobce traktorů propouští stovky lidí

Zetor

Brněnský Zetor propustí do konce března čtyřicet procent zaměstnanců. Do potíží se slavná brněnská firma dostala kvůli...

Okolí dálnic zdobily sochy. Skončily ve šrotu i v základech benzinek

Památník ve Starovičkách od brněnského sochaře a medailéra Miloše Slezáka je...

Ještě před třemi desetiletími dálnici z Brna do Bratislavy obklopovala umělecká díla. Na každém odpočívadle stála...

Kvůli dálnici D43 přes Brno hrozí další žaloby, odpůrci se chtějí bránit

Ilustrační snímek

Jihomoravský kraj zveřejnil trasu plánované dálnice D43 z Brna na sever. Experti vybrali variantu přes Bystrc, což...

Žena navedla milence, aby za 50 milionů zabil jejího manžela, říká žalobce

František Divoký u soudu

Krajský soud v Brně projednává pokus o vraždu, z nějž jsou obžalovaní Josef Kopriva a Eva Grycová. Ta měla s Koprivou...

Další z rubriky

Pacienti v hodonínské nemocnici si mohou dopřát lososa i tortillu

Ukázka jídel z nadstandardního menu hodonínské nemocnice.

Hodonínská nemocnice zavedla jako první na jižní Moravě nový systém stravování. Pacienti si mohou připlatit za...

Vánoční přání lze vyrobit do pěti minut a zdarma, nabízí brněnská firma

Jedna z šablon pro vánoční a novoroční přání, které nabízí brněnská firma...

Vyrobit si moderní vánoční nebo novoroční přání úplně zadarmo? Právě takovou možnost nabízí brněnská společnost...

U reklam s velkými ňadry lidem utkví v hlavě prsa, ne samotný výrobek

Kristýna Pešáková stála u zrodu anticeny Sexistické prasátečko, která...

Deset let mapovaly členky brněnského spolku Nesehnutí sexistickou reklamu a upozorňovaly na ni. Jejich anticena...

Najdete na iDNES.cz