Na farmě v Trboušanech bude firma chovat několik tisíc slepic a kohoutů. Ilustrační foto

Na farmě v Trboušanech bude firma chovat několik tisíc slepic a kohoutů. Ilustrační foto | foto: Martina Čermáková, Hobby.cz

Farma z Trboušan pošle tisíce vajec s nenarozenými kuřaty do světa

  • 0
V Trboušanech vyroste nová farma, v níž bude žít více než dvacet tisíc slepic a kohoutů. "Zápachu ani zvýšené dopravy se nebojíme," tvrdí tamní starosta. Do nové slepičí farmy by měli v následujících týdnech dovézt na pětadvacet tisíc opeřenců.

Vyrostla tam první drůbeží prarodičovská farma v republice, jedna z nejmodernějších nejen v zemi, ale i v celé Evropě. Práci tam najdou především místní obyvatelé a lidé z okolí.

"Na farmě budeme chovat několik tisíc slepic a kohoutů," uvedla Martina Kudrnová ze společnosti Sušárny Pohořelice, která je spoluvlastníkem farmy.

Nebudou tam tedy žádná kuřata, přičemž slepice zajistí pravidelnou snůšku vajec. "Vejce se budou sbírat a jednou do týdne odvážet do líhní," popsala Kudrnová.

Z Trboušan pošlou vajíčka do Maďarska a Německa. Až za hranicemi se z vajec vylíhnou kuřata, která by měla dále putovat auty nebo letadly do odchoven a rozmnožovacích chovů po celé Evropě.

Zřídit podobnou drůbeží farmu není jednoduché, musí totiž splňovat nejpřísnější kritéria. "Musí být daleko od lesa a vodních ploch. Naopak blízko musí být hlavní komunikace. To z toho důvodu, když budeme vejce a zvířata převážet," vysvětlila Kudrnová.

Práci na trboušanské farmě našlo dosud šest místních lidí. Tamní radnice nemá z možného hluku, zvýšené dopravy či zápachu strach.

"Uvidíme časem, jak se nám s farmou bude žít. Nebojím se, že by se zvýšila v obci doprava či by byl cítit nějaký zápach," uvedl starosta Trboušan Vítězslav Korber.

V obci jsou na přítomnost chovných stanic zvyklí. "Měli jsme tu chov mladého dobytka, kromě toho, že obcí projíždělo několik desítek traktorů denně, nám nic nevadilo. Zápach přímo do obce nikdy nešel," řekl Korber.

Chod nové farmy se bude řídit pravidly, která připomínají provoz ve vědeckých laboratořích. "Budeme muset dodržovat přísné zooveterinární předpisy tak, aby se zvířata nemohla nakazit žádnou virovou infekcí," upozornila Kudrnová.

V blízkosti slepic a kohoutů se tak budou moci pohybovat pouze ošetřovatelé a osoby se zvláštním povolením ve speciálním dezinfikovaném oblečení.

Vlastníci slibují, že se opeřencům dostane té nejluxusnější péče. Podestýlku a krmivo jim budou dovážet z Rakouska a Německa. "Vedoucí se zaškoloval na podobných farmách v Maďarsku a Skotsku," popsala Kudrnová.

Vybudovat ve vesnici slepičí farmu však nebyl prvotní záměr Sušárny. Původně tam měla vyrůst hala pro výkrm brojlerů. To se ale neuskutečnilo především kvůli tomu, že výkrm kuřat přestal vynášet. Společnost se proto spojila s anglickou firmou Aviagen, která není v oboru žádným nováčkem. Do pětaosmdesáti zemí dodává krůty a brojlery.

V celé České republice fungují v současnosti pouze malé prarodičovské chovy drůbeže. Podobné farmy, jako je ta trboušanská, u nás existovaly, jejich činnost však před několika lety zanikla.