Sophie Lefevre pochází z Francie a se dvěma kamarádkami si v Brně otevřela zelinářství a obchod s bio produkty

Sophie Lefevre pochází z Francie a se dvěma kamarádkami si v Brně otevřela zelinářství a obchod s bio produkty | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Farmáři se radují, zájem o čerstvou zeleninu roste

  • 3
Jednou týdně si otevřít webové stránky, objednat a potom už jen vyzvednout krabici nebo košík čerstvé zeleniny a ovoce. Nový způsob prodeje, takzvané bedýnkování, se naplno rozjel i na jižní Moravě. A počet lidí, kteří si vypěstované plodiny od jihomoravských zemědělců objednávají, roste.

Zákazníky láká i proto, že nikdy dopředu neví, zda v bedýnce najdou voňavá rajčata nebo švestky na koláč. "Zájem lidí o bedýnky se zvyšuje," uvedla Veronika Peřinová, která biobedýnky nabízí na těchto webových stránkách.

Peřinová rozjela objednávky bedýnek i v Dolních Kounicích na Brněnsku či na Břeclavsku. "Sami místní nás oslovili s tím, že o bedýnky mají zájem," vysvětlila.

Prodej se osvědčil, farmáři mají stálý odbyt

Rostoucí počet zájemců o bedýnku, ve které je každý týden jiné sezonní ovoce a zelenina, potvrzují i další prodejci v kraji. "V začátcích jsme měli čtyři zákazníky, což byli většinou známí," směje se majitelka brněnského zelinářství na Pellicově ulici Sophie Lefevre, která každý týden plní bedýnky pro téměř stovku zákazníků.

Podle Toma Václavíka se o bedýnkách u nás začalo hovořit teprve před dvěma lety. "Jedná se o jiný způsob prodeje, který se u farmářů osvědčil a zákazníci si na něj dobře zvykají," uvedl Václavík. Podle něj si pěstitelé zeleniny a ovoce prodej bedýnek oblíbili. "Bedýnkáři" jim totiž zajišťují stálý odbyt produktů, které vypěstují.

Nikdy nevím, co si domů přinesu, pochvaluje si zákazník

Proč ale zákazníci nejdou raději do obyčejného zelinářství nebo na trh? "Mě to baví. Nikdy nevím, co nakonec domů přinesu. A mám zaručeno, že vařím doma z čerstvých surovin," popsal Miroslav Toman, který si na produktech z bedýnky pravidelně pochutnává.

Jeho slova potvrzuje Marcela, která si pro bedýnku jezdí do Brna. "Nakoupím si kvalitní zeleninu a ovoce a vydrží mi akorát na celý týden. Potom si jedu pro novou," vyzdvihla výhody Brňanka.

Díky bedýnkám se tak zelenina místních pěstitelů dostává k většímu množství stálých zákazníků. Ráno ve smluvené dny totiž k prodejcům bedýnek dojíždějí zemědělci z okolí s objednanými produkty. "Hned ten den výpěstky zpracováváme a bedýnky připravujeme pro zákazníky," uvedla Vladimíra Lanfová z brněnského obchodu se zdravou výživou Slunečnice.

Bedýnkový systém prodeje začal fungovat na přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století v západní Evropě. Nejvíce příznivců má ve Velké Británii či Francii. Odběrné místo může vzniknout kdekoli - ve škole, v obchodě, na pracovišti či mezi partou rodičů, kteří bydlí v jedné ulici.