Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fasáda kostela se rozpadá, záchranné práce uzavřou Minoritskou ulici

  7:53aktualizováno  7:53
Červenobílá páska vypadá před kostelem svatých Janů v brněnské Minoritské ulici poněkud nepatřičně. Málokdo totiž zvedne hlavu tak vysoko, aby si uvědomil, že fasáda kostela, který se proslavil Loretou a Svatými schody, je v havarijním stavu. A to velmi vážném.

Kostel v brněnské Minoritské ulici je v havarijním stavu | foto: Radek Miča, MAFRA

"Nejhůř jsou na tom kamenné vázy na vrcholu fasády. Jejich oprava vypadala v minulosti tak, že se popraskané části spojily kovovými pásky nebo cementem. Teď se rozpadají na kusy a hrozí, že by mohly někoho vážně zranit. V ochranné síti, v níž jsou už několik let zabaleny, leží několikakilové kusy kamene," popisuje stav výzdoby fasády Radovan Beck, správce církevních majetků konventu minoritů v České republice.

V pondělí proto bude kvůli nebezpečným osmisetkilogramovým ozdobám uzavřena Minoritská ulice v celé šířce. Vázy z fasády sejme speciální jeřáb. Přestože právě vázy jsou na tom z dvacítky soch a kamenných prvků na fasádě kostela nejhůř, zkáza se nevyhnula ani ostatním částem výzdoby.

O generální opravu si říká omítka, která na zvlášť namáhaných místech praská a padá dolů na ulici. "Celkové náklady na rekonstrukci fasády jsme spočítali na čtrnáct milionů korun. Tato částka je tak vysoká, že je téměř nemožné ji získat z jednoho zdroje. I přesto, že jde o havarijní stav," dodává Beck.

Klášter se sháněním potřebných financí částečně uspěl na ministerstvu kultury. To však dokázalo uvolnit pouhých 700 tisíc korun. O další dotaci klášter žádá. Rozhodnout se o ní má příští týden.

První příspěvek však stačí pouze na sejmutí tří nejpoškozenějších váz. "Tyto peníze pokryjí stavbu lešení, příjezd speciálního jeřábu a plošiny a uložení váz do speciálních košů. Vázy potom půjdou do depozitáře," popsal Beck. Na co už však peníze nestačí, to je vyrobení replik původních váz. Výroba jedné z nich vyjde přibližně na 200 tisíc korun.

"Vázy už není možné zachránit, bude třeba vyrobit jejich repliky. Ostatní sochy na průčelí však bude možné rekonstruovat," poznamenal Martin Číhalík z brněnského pracoviště Národního památkového ústavu, který na opravy u minoritů dohlíží.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Brno - Plzeň 1:3, hattrick Čermáka a lídr je zase o kus blíž k titulu

Musefiu Ashiru z Brna vede míč před soupeři z Plzně

První hattrick Aleše Čermáka a plzeňští fotbalisté se po nevýrazných výsledcích přiblížili k titulu. V utkání 25. kola...

Další z rubriky

Policie obvinila řidiče, který autobusem prorazil železniční závoru

Linkový autobus s dětmi jedoucími do školy ve Vyškově uvázl na železničním...

Z obecného ohrožení z nedbalosti policie obvinila řidiče linkového autobusu, který loni na podzim vjel ve Vyškově na...

Ať pacienti z venkova dál nepřetěžují Brno, plánuje ministerstvo

(Ilustrační snímek)

Jihomoravané dostanou jasně nalajnováno, do které nemocnice mají zamířit. Kontroverzní plán státu vyvolává značné...

I vesnice musejí mít strategii sportu, starostům vadí další papírování

(Ilustrační snímek)

Je to nadbytečná administrativní zátěž, papíry pro papíry. Tak většinou reagují starostové z jižní Moravy na nařízení...

Najdete na iDNES.cz