Pocta legendě? Město pořádá od roku 2004 festival Janáček Brno. Další ročníky jsou ale v ohrožení.

Pocta legendě? Město pořádá od roku 2004 festival Janáček Brno. Další ročníky jsou ale v ohrožení. | foto: REPRO: KNIHA LEOŠ JANÁČEK VE FOTOGRAFIÍCH

Brno si připomíná Janáčka festivalem. Jeho pořadatelé ale mají potíže

  • 3
Ve čtvrtek si hudební svět připomene 160. výročí narození hudebního skladatele Leoše Janáčka, který strávil většinu svého života v Brně. Na jeho počest město pořádá i festival Janáček Brno. Organizátory však trápí nedostatek peněz. Hrozí tak, že se festival v budoucnu sloučí s jinou akcí.

V jihomoravské metropoli je pojmenováno po slavném skladateli zdejší divadlo či univerzita. Na stavbu moderního koncertního sálu nazvaného Janáčkovo kulturní centrum však stát, kraj ani město nemohou najít peníze už řadu let. Na jeho místě se zatím mají stavět jen podzemní garáže.

Dva festivaly

  • Janáček Brno
    Pod různými názvy se koná s přestávkami od roku 2004 vždy na podzim, letos je v plánu čtvrtý ročník. Na mezinárodní přehlídce pořádané Národním divadlem Brno umělci připomínají dílo skladatele Leoše Janáčka, který velkou část života spojil s Brnem.
  • Divadelní svět Brno
    Mezinárodní festival vzešel z iniciativy brněnských divadel a koná se vždy na konci divadelní sezony v červnu. Přehlídku, jejíž první ročník se konal v roce 2010, organizuje turistické informační centrum. Každý ročník je někomu věnován - první patřil Václavu Havlovi, letošní pátý ročník Woodymu Allenovi.

A brněnskému hudebnímu festivalu, který má letos v podtitulu narozeninové přání Happy Birthday Leoš, hrozí od příštího roku kvůli penězům sloučení s přehlídkou divadel.

„Společně s Gregorem Johannem Mendelem patří Leoš Janáček ke světově proslulým géniům, kteří se v Brně sice nenarodili, ale přišli sem jako mladí a své dílo vytvořili ve zdech našeho města. Janáček s Brnem srostl a jeho skladby vyrůstaly z brněnské atmosféry,“ zdůrazňoval přitom ještě před týdnem při zahájení oslav Roku Janáčka brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD).

Letošní narozeninový ročník festivalu se bude konat na podzim a zatím ohrožený není. Jak to bude vypadat v dalších letech, se však neví. Na problémy upozornila Česká televize.

„V současné době jednáme s potenciálním generálním partnerem, který by zajistil fungování festivalu do dalších let. Dosud Národní divadlo Brno produkovalo hudební festival a ukázalo se, že to není naše parketa. Chceme dělat to, co umíme, tedy divadlo,“ zhodnotil ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser, který do funkce nastoupil v této divadelní sezoně. Letošní ročník festivalu je tak jeho první.

Koncerty po sloučení ustoupí do pozadí, bojí se spoluzakladatel

Podle dramaturga a spoluzakladatele festivalu Jiřího Zahrádky hrozí dokonce sloučení festivalu Janáček Brno s další velkou brněnskou akcí, které se účastní i Národní divadlo - s festivalem Divadelní svět.

Zahrádka se obává, že po sloučení by zůstal hlavní prvek současné podoby festivalu Janáček Brno - tedy operní linie a orchestrální a komorní koncerty - v pozadí.

„Po sloučení by se festival patrně stal pouze divadelním a koncerty by ustoupily do pozadí. Vzhledem k povaze festivalu a oslavě Janáčkova díla je tohle naprosto nemyslitelné,“ zlobí se Zahrádka.

Glaser tuto variantu zatím nechce příliš komentovat. „Jako ředitel mám ale za festival na rozdíl od dramaturgické rady zodpovědnost. To znamená, že mám i určitá rozhodovací práva,“ podotkl Glaser.

Problémem je podle něj například to, že ještě před týdnem chyběly festivalu peníze i na zaplacení letošního ročníku. „Podnikáme kroky, abychom podobným situacím do budoucna předešli,“ zhodnotil Glaser.

Rozpočet festivalu naplňují z poloviny peníze z městské kasy

Se slučováním obou akcí ovšem nesouhlasí ani brněnský primátor Onderka. „S iniciativou sloučení festivalů přišli ředitelé divadel s ohledem na další směřování festivalu Divadelní svět. Chci mít k jejich návrhu vyjádření JAMU a filharmonie. Poté se tím může Rada města zabývat,“ zdůraznil Onderka.

Rozpočet letošního ročníku Janáčkova festivalu je 14 milionů korun. Polovinu peněz dostávají organizátoři z rozpočtu města. Další peníze jdou z Evropské unie a ministerstva kultury. Přispěje také Jihomoravský kraj a Nadace Leoše Janáčka.

„Součástí rozpočtu jsou příjmy od sponzorů a soukromých dárců. Silný finanční partner je důležitý, je proto důležité získat i peníze ze soukromého sektoru, nespoléhat se jen na dotace a vlastní příjmy. V budoucnu by pozici silného partnera představoval právě generální partner,“ vysvětlil tajemník festivalu Pavel Lojda.