Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Festival v Ochozi u Brna: Největší akce neonacistů?

  21:28aktualizováno  2. srpna 9:09
Pořadatelé dnešního festivalu v Ochozi u Brna tvrdí, že jde o metalovou akci. Proti ale mluví řada faktů - od účinkujících, přes informace odborníků na extremismus, po styl "svolávání". Do obce navíc míří stovka policistů. A místní se bojí.

Policisté naposledy zasahovali proti neonacistům na brněnské Queer Parade. V pohotovosti jsou i teď | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Půjde o jeden z největších neonacistických večírků v zemi, varují odborníci. Jde o metalový festival, tvrdí pořadatelé o akci, na níž se dnes po poledni sjede na louku u rybníka Hádek u Ochozi u Brna až pět set lidí.

Že ale zřejmě nepůjde o letní hudební dýchánek, naznačuje i přítomnost více než stovky jihomoravských policistů. Na akci dohlédnou společně se specialisty na extremismus. "Budou i na silnicích a na místech srazů," potvrdil Aleš Mergental, mluvčí policistů z Brna-venkova.

Spekulacím, že jde o neonacistickou akci nahrávají i další fakta. Pod Hádkem vystoupí české i zahraniční skupiny, které se otevřeně hlásí k rasismu a neonacismu, například švédská zpěvačka Saga či maďarská skupina Vérszerzödés.

A také to,  že plakáty jsou dostupné jen na extremistických internetových stránkách. Navíc bližší informace o místě a času konání pořadatelé poskytují jen na vyžádání skrze e-mail.

"Nic to s neonacismem společného mít nebude, je to normální festival přístupný komukoliv," hájil se v pátek pořadatel akce Martin Sneider. Připustil však, že účinkující k ultrapravici inklinují. "Ale poučil jsem je o českých zákonech a zahrají nezávadně. Ta Švédka sice přezpívává nacistické texty, ale to nezahraje," dodal Sneider.

Sportovně-zábavní odpoledne Rock and Metal, jak je akce ohlášena, začne ve 13 hodin. "O půlnoci už by měli být všichni pryč, buď sami odjedou, nebo je odvezeme do Brna dodávkou," plánoval pořadatel.

Nejhorší je, že tu nikdo nic neví
Obyvatelé Ochozi na páteční stavbu podia a dnešní akci hledí se strachem. "Je to na státním pozemku, akci mi dvě vlasaté slečny přišly ohlásit s povolením od správy CHKO před třemi měsíci. Až před týdnem jsem se od policie dozvěděl, o co se jedná," uvedl starosta obce Vlastimil Čoupek.

Podle výkonného ředitele Českého helsinského výboru Františka Valeše se hudebníci budou krotit, avšak jejich posluchači by svými neonacistickými projevy zákon porušovat mohli.

"Bojíme se, že pak vyrazí i do obce, místním jsem doporučil schovat auta," dodal Čoupek. Michal Bartík, dodavatel Country clubu, který se v areálu nachází, dodal: "Nejhorší je, že tu nikdo nic neví. Mí rodiče bydlí nedaleko v chatě, ale raději odjedou," dodal. Domků, chat a chalup je v okolí přes tři sta.

"Hodně se o tom u nás mluví, lidi se bojí, že přijedou i odpůrci neonacistů a bude mela," svěřil se Michal Pokorný, zaměstnanec Country clubu pod Hádkem, který se přímo v areálu festivalu nachází. "My po domluvě s pořadateli zajišťujeme občerstvení, ale kdybychom tušili povahu akce, tak bychom odmítli. Ale pořadatelé jsou myslím úplně normální lidi. Ale bojím se těch ostatních, co sem přijedou na koncert," dodal Pokorný.

Utajená sraziště
Zjistit něco o chystaném festivalu je ostatně těžké i pro ty, kteří by na koncerty rádi. Informace o místě, čase a vstupném lze dohledat jen na ultrapravicových diskusních serverech, na něž je nutné se přihlásit. Jedním z orientačních bodů pro návštěvníky akce má být podle informací MF DNES parkoviště před hotelem Klajdovka v Brně-Líšni. Vedení hotelu to zjistilo v pátek až od redakce.

"To jsme netušili. Po upozornění jsme zavolali na policii a po domluvě s nimi jsme se raději rozhodli restauraci i parkoviště v sobotu uzavřít," neskrývala strach vedoucí hotelu Martina Ipserová.

O instrukce lze požádat přes e-mail i samotného pořadatele Martina Sneidera. Ten je na plakátu podepsán tajemně jen jako Irminsul Crew. "To jsem si vymyslel, slovo se mi líbilo, nemá to význam," komentoval přezdívku Sneider. Irminsul je přitom název runy, kterou jako zástupný symbol používala SS. A též název brněnského a plzeňského obchodu, který prodává oblečení německé značky Thor Steinar – ta je často právě s neonacismem spojována. "Ne, to opravdu neznám, ten obchod," opakoval však v pátek stále Sneider.

Autoři:Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Traktor táhnoucí vlečku se dřevem se převrátil na střechu a uvěznil řidiče

V Moravských Bránicích se převrátil traktor táhnoucí vlečku s dřevem. Jeho...

Koly vzhůru skončil traktor, který po rozbité účelové cestě v Moravských Bránicích nedaleko Brna táhl vlečku se dřevem....

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Významný sociolog jako skřítek. Iva Možného uctili „rošťáckou“ sochou

V atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně odhalili sochu...

Přesně dvacet let od založení Fakulty sociálních studií (FSS) Masarykovy univerzity poctili v Brně jejího zakladatele a...

Grafton Recruitment Praha
VEDOUCÍ SKLADU - JEDNA SMĚNA

Grafton Recruitment Praha
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz