Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Exministr Fiala bude kandidovat do Sněmovny za ODS, postaví se Sobotkovi

  18:12aktualizováno  20:38
Bývalý ministr školství Petr Fiala bude kandidovat za ODS jako nestraník ve sněmovních volbách. Profesor politologie přijal nabídku vést jihomoravskou kandidátku. Čeká jej například souboj se silnou kandidátkou ČSSD, kterou v kraji povede předseda strany Bohuslav Sobotka.

Bývalý ministr školství Petr Fiala bude kandidovat za ODS do Sněmovny. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

"Politiku nezlepšíme, nebudeme-li aktivní. Proto jsem se rozhodl přijmout výzvu a kandidovat jako nestraník za ODS do PS," napsal Fiala v pondělí na Twitteru.

Do politiky vstupuje kvůli nespokojenosti s jejím stavem. "Není ale možné dát od politiky ruce pryč, chceme-li to změnit, musíme být aktivní. Není mi jedno, v jaké zemi žiji a jak se bude dále rozvíjet. Chci jít v tomto směru příkladem; pokud se jako občané nezačneme o politiku aktivně starat, nebude lepší," uvedl posléze ve svém prohlášení.

Petr Fiala (48)

Od dubna 2004 do září 2011 působil jako rektor brněnské Masarykovy univerzity. V letech 2009 až 2011 vedl Českou konferenci rektorů, v listopadu 2011 jej vláda jmenovala místopředsedou Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Ministrem školství byl od května 2012 do července 2013, kdy vládu Petra Nečase nahradil úřednický kabinet Jiřího Rusnoka. Své možné politické angažmá naznačil už při odchodu z ministerstva v rozhovoru pro iDNES.cz (více čtěte zde).

ODS považuje za tradiční stranu, která má zůstat v české politice a být znovu úspěšná. "Měl jsem i v minulosti mnoho různých nabídek vstoupit do politiky, ale vždy jsem říkal, že pokud to jednou udělám, tak to bude s ODS, s níž jsem dlouhodobě spolupracoval od 90. let - a i v tomto smyslu jsem konzervativní člověk," zdůvodnil svou volbu bývalý ministr.

"ODS prochází těžkou situací, ale je to stále politická síla, která nejdůsledněji reprezentuje konzervativní a liberální politické myšlení, která je připravena budovat efektivní a neobtěžující stát," doplnil.

Fialu navrhla brněnská ODS

Fialu do čela kandidátky navrhla organizace ODS Brno-střed, která již získala souhlas brněnské oblastní rady. V pondělí večer o návrhu rozhodla i krajská ODS.

"Nominace Petra Fialy byla jihomoravskou regionální radou ODS schválena jednomyslně. Kromě našeho návrhu nikdo žádný protinávrh nevznesl. Obsazení dalších míst na kandidátce je nyní úkol dalších dvou týdnů. Je to samozřejmě věc, na kterou bude mít vliv právě i nový lídr Petr Fiala," uvedl šéf občanských demokratů v Brně-středu Libor Šťástka.

Poslední slovo k podobě jednotlivých kandidátek však bude mít grémium strany. V případě Fialy je však velmi pravděpodobné, že vedení strany nebude proti. To, že by exministr mohl jihomoravskou kandidátku skutečně vést, po pondělním jednání celostátní výkonné rady ODS naznačil i úřadující předseda strany Martin Kuba (více o jednání výkonné rady čtěte zde).

"Nejprve musí být dokončen proces sestavování kandidátek, dokončena diskuse o volebním programu v rámci ODS a pak teprve můžeme zahájit systematickou volební kampaň. Je nicméně zřejmé, že důraz na efektivní a občany neobtěžující stát, který poskytuje stabilitu a ochranu, rozumný přístup k evropské integraci či pojetí společnosti založené na svobodě a odpovědnosti budou patřit k tématům ODS jako konzervativně liberální politické strany," uvedl pro iDNES.cz bývalý ministr.

Ve volbách, které se zřejmě uskuteční 25. a 26. října, se Fiala utká například s velmi silnou kandidátkou sociální demokracie, ve které kromě Sobotky bude i hejtman a 1. místopředseda strany Michal Hašek a šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc.

"Soupeři jsou zkušení politici reprezentující stranu, která má velké ambice. Chci přesvědčit občany, že má smysl volit ODS, že je to důležité i proto, že levice ovládá většinu důležitých politických institucí. Musíme vrátit důvěru v pravici, o to se budu snažit," řekl Fiala iDNES.cz.

Autor:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Není důvod k panice, tvrdí policisté v souvislosti s Vaňkovka gangem

Vůdce brněnského Vaňkovka gangu, který si nechá říkat Kapitán (druhý zleva), má...

Policistům se v souvislosti se situací v brněnských Bohunicích, kde měl řádit takzvaný Vaňkovka gang, podařilo vypátrat...

Další z rubriky

V Lednici vystavují repliky korunovačních klenotů, vypadají jako pravé

V zámeckých jízdárnách v Lednici vystavují až do konce září mistrovské repliky...

Každý správný Čech by je měl alespoň jednou za život spatřit. Korunovační klenoty jsou ale vystavovány jen jednou za...

K úhynu ryb v největším moravském rybníce přispěli i přemnožení karasi

V Rybníce Nesyt na Břeclavsku uhynulo více než sto tun ryb.

Z rybníku Nesyt u Sedlce na Břeclavsku vylovili hospodáři už více než sto tun leklých ryb. Škody určitě překročí pět...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Najdete na iDNES.cz