Primátor Roman Onderka na tiskové konferenci. Ilustrační foto.

Primátor Roman Onderka na tiskové konferenci. Ilustrační foto. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Fiasko na brněnské radnici: kultura bez šéfa

  • 2
Mluví se o něm, ale nikdo ho neviděl. Právě kvůli němu však padají ostrá slova a lidé si vyhrožují soudy. Jedná se o šéfa brněnské kultury. Už osm měsíců na jeho křeslo na magistrátu sedá prach a radní se rozhodli, že sedadlo zůstane prázdné i nadále.

"Máme rok před komunálními volbami a já jsem pro zachovat stav, jaký je nyní. Tedy s osobou pověřenou do příštího volebního období," říká brněnský primátor Roman Onderka.

To znamená, že odbor, který už osmý měsíc prozatímně vede Viera Rusinková, bude bez šéfa ještě celý rok, do října příštího roku.

I když to vypadá jako liknavost radních, je to zřejmě to nejlepší, jak se z této patové situace vyvléct. Jediný pokus o obsazení místa na jaře za velkého povyku skončil fiaskem.

Konkurz, který nevyšel

"Čistkám", které ministr kultury Václav Jehlička dělal na začátku roku v institucích po celé zemi, se nevyhnulo ani Moravské zemské muzeum v Brně.

Po šestnácti letech odešel dosavadní šéf Petr Šuleř a na jeho místo si ministr vybral zkušeného vedoucího brněnského odboru kultury Martina Reissnera.

V březnu devětatřicetiletý Reissner nadobro odešel z magistrátní kanceláře a radní začali hledat nového šéfa. Postavili komisi, kde zasedli radní, primátor i špičky brněnské kulturní scény, vypsali konkurz a po dvoukolovém řízení vybrali.

Kandidátem číslo jedna se stal Marek Hladký, vedoucí sekretariátu a oddělení vnějších vztahů v Národním divadle.

Když ale měli o několik dní později radní podepsat jeho jmenování, vše se zaseklo. Některým členům rady se přestal vítěz líbit. Pět radních z ČSSD bylo pro, šest oponentů proti. Bylo to poprvé, co se primátor Onderka s koalicí nedohodl. A bolí to dodnes.

"V radě, která by vybrala takového člověka, bych nezůstal," říká po osmi měsících od konkurzu Jiří Zlatuška. Právě on způsobil, že byl konkurz nakonec zrušen a křeslo neobsazeno.

"Ani mi to nedalo příliš přemlouvání," říká radní Zlatuška. Vítězi konkurzu Marku Hladkému vytýká, že k funkci šéfa brněnské kultury nemá kompetence.

"Mám na něj reference od předchozího zaměstnavatele a slyšel jsem dost na to, abych se mohl takhle vyjadřovat," prohlásil bezprostředně po zrušení konkurzu Zlatuška.

Včera byl radní konkrétnější. Podle něj měl Hladký jako vedoucí výroby brněnského studia České televize "nevhodný přístup k podřízeným ženám."

Zlatuškovy výroky a následné zrušení konkurzu se pochopitelně nelíbí vybranému kandidátovi.

"Pan Zlatuška měl půl roku na to nějak svá tvrzení dokázat. To nedokázal. Útok na moji osobu má osobní podtext. Tato situace mě hluboce poškodila. Pokud se nevyřeší, předám celou věc právníkovi," řekl včera Marek Hladký.

Radním ale zatím nedává žádné ultimátum. "Teď je míč na jejich straně," dodává vítěz zrušeného konkurzu.

V následujících měsících se ale zřejmě nebude dít vůbec nic. "Marka Hladkého vnímám jako člověka orientovaného v oboru. Kdyby tomu tak nebylo, tak by nemohl dělat ani svoji stávající funkci v Národním divadle a komise by ho nevybrala. V tuto chvíli ale bude nejlepší, aby zůstala situace, která je nyní," řekl ve čtvrtek primátor.

Podle něj nebude lehké najít člověka, který bude jako šéf brněnské kultury řídit stamilionové opravy Janáčkova a Mahenova divadla.

Mezi Onderkou a Rychlíkem to jiskří. Není jasné, proč

V předvečer státního svátku při projevu právě na jevišti Mahenova divadla bylo ale znát, že s brněnskou kulturní scénou není všechno v pořádku.

Z jeviště promluvil v emotivním projevu primátor Roman Onderka. Zeptal se do sálu, zda je v hledišti přítomný Břetislav Rychlík, tedy režisér inscenace, a adresoval mu vzkaz, že "brněnský primátor se nikdy nebál, nebojí a bát nebude podobně jako Tomáš Garrigue Masaryk".

"Ten primátorův vzkaz mě na veřejnosti nechápu, nekul jsem proti němu přece žádné pikle. Já mu přece nijak nevyhrožuji," říká Břetislav Rychlík.

"Otevřeně říkám, moje poznámka Rychlíkovi nebyla míněna ve smyslu obsazení jakéhokoli postu na magistrátu. Je to umělec, každý umělec je emotivní," nechtěl naznačit, v čem je problém, Onderka.

,