Obraz Dvě ženy slavného brněnského rodáka a malíře Emila Filly je po půl roce

Obraz Dvě ženy slavného brněnského rodáka a malíře Emila Filly je po půl roce nejistoty zpět v Moravské galerii v Brně (24. listopad 2011). | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Fillovy Dvě ženy se vrátily do Brna a opět visí v Moravské galerii

  • 2
Obraz Dvě ženy slavného chropyňského rodáka a malíře Emila Filly je po půl roce nejistoty zpět v Moravské galerii. Do jihomoravské metropole jej přivezli z Vídně v úterý večer a ve čtvrtek dopoledne jej galeristé slavnostně pověsili na své místo.

Jako součást dlouhodobé expozice českého moderního umění v brněnském Pražákově paláci bude obraz viset díky tomu, že se prolomily ledy v kauze Diag Human. "Jsem velmi šťastný a mohu říci, že se ulevilo nám všem," radoval se z návratu Fillova kubistického díla ředitel Moravské galerie Marek Pokorný.

Starosti s Fillou

Jedním ze zabavených děl je kubistický obraz Emila Filly Dvě ženy (1913),

Kubistický obraz Emila Filly Dvě ženy (1913) byl do Vídně zapůjčen ze sbírek Moravské galerie v Brně.

Starosti brněnských galeristů s Fillovým obrazem z roku 1913 začaly ve chvíli, kdy se stal "rukojmím" ve sporu mezi Českou republikou a česko-švýcarskou firmou Diag Human, která obchoduje s krevní plazmou.
Firma se od 90. let soudí se státem a jako náhradu za ušlý zisk požaduje téměř devět miliard korun. Když jí je stát nedal, pokusila se o exekuci českého majetku v zahraničí. Tak došlo i na Fillův obraz, který si půjčilo vídeňské Muzeum Belvedere. Jeho exekuci a dalších dvou uměleckých děl umožnil rakouský soud.

Cestu do Brna obrazu otevřelo soudní jednání. Rakouský soud druhé instance totiž v pátek předešlou soudní exekuci zrušil (více čtěte zde). "Od začátku jsem byl přesvědčený, že to pro nás dopadne dobře," zdůraznil Pokorný.

Podle jeho názoru jen Diag Human vyvíjel nátlak na Česko. "Chtěl na sebe upozornit. Vzhledem k částce, o kterou ve sporu jde, by se těžko spokojili s obrazy," poznamenal ředitel galerie.

Pokorný odhadl, že v případné aukci by se Fillův obraz vydražil nejméně za 16 milionů korun.

Komfortní převoz

Doprava obrazu do Brna podle ředitele galerie splnila i ty nejpřísnější nároky na manipulaci s cennými uměleckými díly. "Obraz vezl automobil se speciálním odpérováním a byl uložený v takzvané klimobedně, ve které se převážejí díla citlivá na změnu teploty," uvedl Marek Pokorný.

Kauza Diag Human poškodila i Moravskou galerii. Po "rakouské exekuci" totiž ministerstvo kultury zakázalo vývoz českých uměleckých děl do zahraničí (více čtěte zde).

Brněnští galeristé tak najednou nemohli splnit některé již smluvně dohodnuté závazky se zahraničními partnery. "Tak třeba jsme nemohli půjčit do Milána slavný obraz Zuzana a starci od italské barokní malířky Artemisii Gentileschiové," popsal Pokorný a dodal, že podobný osud potkal asi pět uměleckých děl.

Přestože zákaz vývozu zatím stále trvá, Pokorný doufá, že případ šťastného návratu Fillova obrazu do Brna pomůže situaci zlepšit.