Přípravy na filmový festival Cinema Mundi v brněnském Špalíčku.

Přípravy na filmový festival Cinema Mundi v brněnském Špalíčku. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Filmový festival Cinema Mundi veze svět do Brna, chce být „lidový“

  • 6
Neotřelý, brněnský, exkluzivní, lidový. Všechny tyto přívlastky snese zcela nový filmový festival Cinema Mundi, který dnes začne v Brně. A zatřást nabídkou tuzemských přehlídek může originálním sestavením programu.

"Jde nám o bilanční filmový festival, který představí téměř všechny snímky, které byly v loňském roce vyslané do klání o Oscara za nejlepší zahraniční film," sdělil autor neotřelého konceptu Jiří Králík.

Brno tak v nadcházejícím týdnu nabídne kolekci, která doslova obejde celý svět a kterou nikde jinde v takovém celku neuvádějí. Přesně padesát šest filmů ze stejně tolika států všech kontinentů.

O festival je zájem i v zahraničí

ON-LINE rozhovor se šéfem festivalu Jiřím Králíkem čtěte - ZDE

"Drtivou většinu z předem avizovaných filmů jsme do Brna skutečně přivezli. Na to jsem hrdý, je to reprezentativní seznam," říká k nezvyklému podniku Králík. Pořadatelé nakonec museli v programu jen nahradit norský, izraelský a filipínský snímek.

Suverénní koncept nemá v hlavním programu přesně vymezenou dramaturgii. "To třeba festival Cinema Mundi odlišuje od akcí typu filmových škol v Uherském Hradišti či Písku," připouští Králík.

Nejlepší filmy jednotlivých států však podle pořadatele nabídnou tak rozmanitou všehochuť, ve které si vybere každý. "Však také festival chce být lidovou záležitostí pro všechny," dodává Králík. Žánrovou rozmanitost vidí právě jako přednost celé akce.

Festival nabídne nové filmy

"Oproti festivalu v Karlových Varech pracujeme se zcela novými filmy, nehledáme úporně ty nejlepší. My jsme na rozdíl od neslavnějšího českého festivalu bilanční záležitostí. A nesoutěžní," vysvětlil Jiří Králík.

Všechny nejlepší cizojazyčné filmy budou v Brně speciálně kvůli festivalu otitulkovány.

Záměrné je podle dalšího pořadatele Josefa Čadíka načasování festivalu právě několik dnů před nejslavnější filmovou soutěží světa. "Národní akademie pro nás vyberou filmy nominované na Oscary, my je jen posbíráme a přivezeme do Brna," říká v lehkém tónu Čadík.

A dívat se bude skutečně na co, i když jsou některé nabízené snímky již v kinech a zahajovací snímek The Hurt Locker už v tuzemsku viděli zájemci na DVD.

Luxusním tipem může být třeba pětice oscarových finalistů. V Brně je možno vidět favorizované německé drama Michaela Hanekeho Bílá stuha, francouzské vězeňské drama Prorok i loňského vítěze Berlinale, mimořádný peruánský snímek Mléko smutku.

Festivalový pas nabídne lístek za 54 korun

A divácké magnety představuje dále argentinský El secreto de sus ojos čili Tajemství jejích očí. Podobným lákadlem bude i česká předpremiéra muzikálu Nine mimo hlavní sekci.

Cena jednoho lístku činí 79 a 99 korun na večerní představení. Výhodný je také přenosný festivalový pas za 650 korun, který umožní až tucet vstupů. "Cena lístku se tak dostane na 54 korun za film," dodává organizátor. Festival potrvá do 3. března.

Kromě zahraničních oscarových kandidátů uvidí diváci také snímky nominované letos na Českého lva nebo domácí filmy, které se v minulosti o Oscary ucházely.

"Letošní ročník navíc věnujeme brněnskému rodákovi Elmaru Klosovi, prvnímu českému držiteli Oscara za režii Obchodu na korze," doplnil Josef Čadík.

filmové tipy z festivalu

SMRT ČEKÁ VŠUDE
režie : Kathryn Bigelowová (USA, 2008)
Portrétní drama elitního vojáka se odehrává nejen mezi americkými vojáky v Iráku. Kromě tří nominací na Zlatý glóbus už stihl film získat 27 různých cen, je označován za jednoho z hlavních kandidátů na zlatou sošku Oscara.

PADLÍ BOHOVÉ
režie : Ernesto Daranas (Kuba, Mexiko, 2008)
Sociální drama mapuje život známého kubánského kuplíře a pasáka Alberta Yariniho na počátku dvacátého století. Film se stal nejdiskutovanějším kubánským filmem roku.

MLÉKO STRACHU
režie : Claudia Llosová (Peru, Španělsko, 2009)
Oceněno Zlatým medvědem a Cenou FIPRESCI. Název snímku je odvozen od legendy, podle níž mateřské mléko znásilněných žen přenáší na jejich děti zvláštní druh nemoci. To je také případ Fausty, jejíž matka byla znásilněna během vlny peruánského teroru.

NINE
režie : Rob Marshall (USA, Itálie, 2009)
Po hitu Chicago se Rob Marshall vrátil k muzikálovému žánru. Snímek Nine znovu zaujme hvězdným obsazením i skvělou choreografií. O Oscara bude bojovat i herečka ve vedlejší roli Penelope Cruz.

PROROK
režie : Jacques Audiard (Francie, Itálie, 2009)
Filmová lahůdka z loňského festivalu v Cannes upoutá silným příběhem, napětím a strhující kamerou.

HLAD
režie : Steve McQueen (Irsko, Velká Británie, 2008)
Kontroverzní sociální studie se věnuje posledním šesti týdnům života Bobbyhho Sandse, člena Irské republikánské armády. Ten protestoval proti způsobům zacházení britské justice s politickými vězni.